Danie, które zainteresuje niejadka. Czym są czenaki?

Czenaki to danie mające swe korzenie na Litwie. Ze względu na swój niepowtarzalny smak i duże możliwości adaptacyjne pierwotnego przepisu, rozpowszechnione jest u większości naszych wschodnich sąsiadów oraz u Gruzinów. Czenak stanowi połączenie zapiekanki z zupą. Choć wydaje się to nietypowe połączenie, smak zadziwi niejednego degustatora.

 

Podstawowe składniki czenaków to mięso, ziemniaki i warzywa sezonowe, ale spotkać możecie także wersje z grzybami, czy kaszą. Co kraj, to obyczaj. Litwini chętnie dodają do potrawy kiszone ogórki i kilka łyżeczek śmietany, Gruzini gustują zaś w czenakach baranich. Zawsze jednak zasada będzie podobna – składniki układamy w naczyniu warstwami, podlewamy płynem,  przykrywamy i wstawiamy do piekarnika. Po godzinie wszystkie składniki się połączą.

 

Czenaki zapieka się i serwuje w tym samym glinianym garnuszku z pokrywką. Trzyma on temperaturę, dzięki czemu przez cały czas biesiadnik może rozkoszować się niezmienionym smakiem i konsystencją potrawy. Warto dodać, że Rosjanie często “produkują” jadalne pokrywki do czenaki z ciasta. Taka upieczona pokrywka zastępuje chlebowy dodatek do potrawy. Garnuszki do czenaki wykonane są z wypalanej gliny, następnie szkliwione, często malowane i zdobione. Nadają się do użycia w piecu,  jednak nie powinno się ich wstawiać do mikrofalówki.