Hotel Gromada

Adres:

Adres: ul. Rządowa 1A, 18-400 Łomża

GPS: 53.18102532481267, 22.07953653048662

Telefon: (86) 216-54-51

Email: lomzahotel@gromada.pl

Strona internetowa: http://www.gromada.pl/hotellomza

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Hotel Gromada mieści się w centrum miasta, około 2 km od dworca pks. Łomża leży na terenie parku krajobrazowego dzięki czemu zapewnia malownicze widoki.

Hotel Gromada – Oferta

Goście mają do dyspozycji 22 pokoje jednoosobowe, 48 dwuosobowych i 2 pokoje typu studio. Możemy również wybrać między wariantami ekonomicznymi i standard. Każda izba wyposażona jest w łazienkę, posiada również dostęp do internetu. Dzięki trzem dużym salom, na terenie hotelu chętnie organizowane są konferencje czy szkolenia.

Zakwaterowanie zaczyna się od 14 00 w dniu przyjazdu, kończy się o 12 00 w dzień odjazdu. Obiekt przystosowany jest w pełni pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Jeśli posiadamy taką potrzebę, możemy zlecić prasowanie ubrań.

Ciekawostki, atrakcje

Z dawnym grodziskiem wiąże się legenda o patronce jednego ze wzgórz – Królowej Bonie. Miała ona straszyć mieszkańców, ukazując się po śmierci. Według jednej z wersji zamek zapadł się pod ziemię wraz z ogromnym skarbem. W ten sposób z dóbr nie mógł skorzystać syn królowej, który popełnił mezalians, żeniąc się z biedną sierotą. Kosztowności do dnia dzisiejszego ponoć strzegą duchy. Klątwa mogłaby się skończyć dzięki mszy, na którą przyszłaby procesja z łomżyńskiej fary. Nikt z procesji jednak nie może wrócić do miasta po naczynia do nabożeństwa. Jeden z takich pochodowych skończył się fiaskiem z powodu niespodziewanego pojawienia się świni wystrojonej w ornat. Mszę na wzgórzu św. Wawrzyńca odprawia się również współcześnie, lecz do tej pory nie odnaleziono skarbów.

Muzeum Północno – Mazowieckie słynie z kolekcji ”Bursztyn z dorzecza Narwii”. W zbiorach znajdują się okazy żywicznej skamieliny, ludowe narzędzia do obróbki oraz gotowe wyroby nadnarwiańskich bursztyniarzy. Muzeum zawdzięcza swe istnienie Adamowi Chętnikowi, twórcy skansenu w Nowogrodzie. Badacz spisał legendę, według której bursztyn powstał z ludzkich łez. Niegdyś jantar odnajdowano kopiąc studnie i orząc pola. Stopniowo wprowadzono efektywne techniki wydobycia z dna rzek czy stawów. Nie wiedziano jeszcze, że bursztyn bałtycki na teren północnego Mazowsza, przeniosły lodowce. Jantar służył jako element garderoby, lecz także jako środek płatniczy i nieoficjalny pieniądz.

&nbsp

Mohito Bed & Breakfast

Adres:

Adres: ul. Rządowa 3, 18-400 Łomża

GPS: 53.18059418076414, 22.07928057590823

Telefon: (86) 211-66-77

Email:

Strona internetowa: http://www.mohitonoclegi.pl/index.php/pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Mohito Bed &amp Breakfast to hotel, który mieści się w centrum miasta, w niewielkiej odległości od głównego rynku. W starych murach obiektu zadbano o nowoczesne wnętrze, a dzięki położeniu na wzniesieniu będziemy mogli podziwiać panoramę Łomży.Nazwa hotelu powstała od kubańskiego drinka Mojito o orzeźwiającym smaku. Jedynie półtora kilometra dzieli nas od dworca autobusowego. W zasięgu ręki mamy wszelkie atrakcje okolicy.

Mohito Bed &amp Breakfast – Oferta

Bazę noclegową stanowią pokoje jedno i dwuosobowe typu standard i comfort. Każda izba zapewnia wygodne łóżko, szafę na ubrania, biurko do pracy, płaski telewizor, szafkę bagażową, duże lustro oraz łazienkę z kabiną prysznicową. Dla gości udostępnia się szybki bezprzewodowy internet. Za dobę noclegu zapłacimy już 120 zł.

Na zmotoryzowanych klientów czeka bezpłatny monitorowany całodobowo parking. W hotelu obowiązuje zakaz palenia poza wyznaczonymi miejscami. Doba hotelowa zaczyna się o 14 00, a kończy o 12 00. Nie musimy się martwić o brak gotówki gdyż możemy zapłacić kartą kredytową.

Ciekawostki, atrakcje

W podłomżyńskim Drozdowie ostatnie lata spędził Roman Dmowski, jeden z twórców II RP i zaciekły przeciwnik Józefa Piłsudskiego. Zdecydowanie rzadziej wspomina się o tym, że byli wielbicielami tej samej kobiety – Marii Juszkiewiczowej. Niektórzy historycy i publicyści wysuwają tezę, iż to właśnie rywalizacja o płeć piękną powodowała wzajemną niechęć. Juszkiewiczowa swoje pierwsze małżeństwo zawarła w wieku 17 lat, lecz nie trwało one długo. Po rozwodzie przeniosła się do Warszawy gdzie uczestniczyła w działalności konspiracyjnej. Po jednym z aresztowań dostała nakaz powrotu do Wilna, a jej dom stanowił miejsce spotkań i zażartych dyskusji. Do salonu ”pięknej pani” – jak ją nazywali przyjaciele trafił wpierw Józef Piłsudski, a następnie Roman Dmowski, który odwiedzał miasto w czasie swej politycznej zsyłki. Z miłości endeka nic jednak nie wyszło, zaś Piłsudski pojął Marię za Żonę. Musiał on jednak zmienić wyznanie na ewangelicko – augsburskie.Zrobił to podpisując 24 maja 1899 r. stosowny akt w łomżyńskim zborze. Wspólne szczęście trwało jednak tylko osiemnaście lat, a naczelnik związał się z inną kobietą

Hotel Via Baltica

Adres:

Adres: Łomża 1A, 18-400 Łomża

GPS: 53.166205566677, 21.966443510028

Telefon: 790-330-207

Email: recepcja@viabalticahotel.pl

Strona internetowa: http://www.viabalticahotel.pl/index.php

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Hotel via Baltica mieści się wśród lasów na drodze krajowej nr. 61 Łomża – Ostrołęka. Dogodna lokalizacja i komfortowe warunki gwarantują udany wypoczynek.

Hotel Via Baltica – Oferta

Hotel zapewnia w sumie 66 miejsc noclegowych w pokojach jedno, dwu, trzy i czteroosobowych. W każdym z nich odnajdziemy płaski telewizor, biurko, szafę ubraniową oraz łazienkę. Kilka izb posiada ponadto wyjście na taras. Na życzenie klienta istnieje możliwość zmiany konfiguracji pokoju.

Do dyspozycji gości oddana jest klimatyzowana sala, która pomieści maksymalnie 250 osób.Oprócz wesel hotel organizuje również komunie, chrzciny, stypy i inne imprezy okolicznościowe. W celach konferencji i szkoleń udostępnia się salę o wielkości 600 m2, wyposażoną w wysokiej jakości sprzęt multimedialny i wifi. Przy sprzyjającej pogodzie hotel zaprasza miłośników rywalizacji do gry w mini golfa, a gości z dobrą kondycją na partię tenisa ziemnego.

Na zmotoryzowanych klientów czeka przestronny parking o powierzchni 1 ha. Doba noclegowa zaczyna się o godz. 14 00 w dniu przyjazdu, a kończy się o 12 00. Na teren obiektu śmiało możemy wprowadzać zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Nie musimy martwić się o brak gotówki, gdyż na miejscu zapłacimy kartą kredytową. Hotelowa restauracja czynna jest w godzinach 7-22.

Ciekawostki i atrakcje

Jedną z ciekawszych miejscowości w okolicy jest Wizna, którą datuje się na już na XI w. Gród posiadał znaczenie strategiczne, strzegąc wschodnich granic Mazowsza i szlaków handlowych, biegnących na Litwę, Ruś i do Prus. Wizna władali wówczas książęta mazowieccy, którzy toczyli o nią boje z zakonem krzyżackim. W XIII w. spalili oni gród, a podobny los spotkał Wiznę w czasie najazdu szwedzkiego. Ogromne zniszczenia przyniosła również II Wojna Światowa. W gruzach legł zabytkowy kościół gotycki, zrekonstruowany w latach 50-tych.

Z Wizną związana jest legenda o czarownicy. W 1664 r. poborca podatkowy ziemi wiskiej zeznał pod przysięgą o niejakiej Barbarze Królce. Twierdził, że zarówno on, jak i jego dobytek padł ofiarą ciemnej magii. Oskarżenia zbiegły się w czasie z zarazą, która w ciągu dwóch miesięcy uśmierciła blisko pięć tysięcy mieszkańców. Nieszczęście przypisano kobiecie w wyniku czego została utopiona przez burmistrza. Barbara Królka miała również przyczynić się do śmierci Elżbiety i Barbary Radziwiłównej.

&nbsp

Hotel Concordia

Adres:

Adres: ul. Poznańska 97, 18-400 Łomża

GPS: 53.16589904259127, 22.039728192111284

Telefon: (86) 475-50-04, 532-413-017

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Hotel Concordia zlokalizowany jest niemal w samym centrum Łomży. Dogodna lokalizacja sprawia, że na wyciągnięcie ręki mamy wszelkie okoliczne atrakcje i zabytki.

Hotel Concordia – Oferta

Na bazę noclegową składa się 50 miejsc w pokojach jedno, dwu, trzyosobowych i apartamencie z balkonem. Każdy z nich posiada łazienkę z natryskiem lub wannę z hydromasażem. Znakomite warunki do wypoczynku zapewnia elegancki wystrój i jasne kolory. Najtańszy pokój jednoosobowy wynajmiemy już w cenie 110 zł.

Hotel stanowi doskonałe miejsce do organizacji szkoleń, konferencji czy spotkań biznesowych. Zapewnia pełne wyposażenie – wifi, flipchart, ekran, projektor multimedialny oraz nagłośnienie. W przerwie serwowana jest kawa z ciastkiem. Obiekt dysponuje jasną salą mieszczącą do 270 osób dzięki czemu kompleksowo obsługuje też wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe.

Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godz. 14 00, kończy się o 12 00 w dniu odjazdu. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Nie musimy martwić się o brak gotówki gdyż na miejscu zapłacimy karta kredytową.

Ciekawostki i atrakcje

W Łomży o okolicach znana jest historia nieszczęśliwej miłości między komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej a uczennicą miejscowej szkoły handlowej. Leon Kaliwoda mając zaledwie dwadzieścia lat został skierowany z Warszawy aby objąć dowództwo dziesiątego okręgu POW.Tu spotkał młodszą o pięć lat Halinę Jurnuszkiewiczównę. Obydwoje dorastali w czasach zaboru pruskiego, aktywnie uczestnicząc w działaniach niepodległościowych i zdobywając doświadczenie w harcerskich drużynach. 11 listopada czyli w dniu , w którym świętujemy niepodległość, Leon zginął od jednych z ostatnich kul, jakie wystrzelono w Łomży. Mimo ostatecznego opuszczenia miasta przez Niemców, Halina pogrążyła się w rozpaczy. Kilka tygodni później na grobie ukochanego odebrała sobie życie strzałem z pistoletu. Dziewczynę pochowano z rodzinnym grobie, lecz jeszcze tej samej nocy w niewyjaśnionych okolicznościach, ciało przeniesiono do mogiły komendanta. W 1933 r. w celu upamiętnienia Kaliwody, ufundowano pomnik, który stanął na jego grobie. Tragiczny los dziewczyny nie spotkał się z podobnym współczuciem. Na skromnym nagrobku przy mogile można przeczytać jedynie napis ”Halina Jarnuszkiewiczówna, córka Adeli i Wacława, zmarła 21 stycznia przeżywszy 16 lat ”.

&nbsp

Hotel Amadeus

Adres:

Adres: ul. Przykoszarowa 16, 18-400 Łomża

GPS: 53.16100835659787, 22.05979864815606

Telefon: (86) 218-11-42

Email: restauracja@amadeus-restauracja.pl

Strona internetowa: http://www.amadeus-restauracja.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Hotel Amadeus położony jest przy jednej z głównej arterii komunikacyjnych Łomży, a zarazem w bezpośredniej bliskości od centrum miasta.

Hotel Amadeus – Oferta

Bazę noclegową stanowią pokoje dwu, trzy, czteroosobowe oraz apartament. Każdy z nich wyposażony jest w telewizor i telefon. Nie zabrakło też dostępu do bezprzewodowego internetu.Na terenie hotelu organizowane są konferencje i szkolenia. Do dyspozycji goście mają niezbędne narzędzia, a w tym ekran i nagłośnienie. W trakcie szkolenia serwuje się kawę z ciastkiem bądź też kanapko. W klimatycznej restauracji urządzonej w stylu staropolskim przygotowywane są śniadania, lunche i kolacje biznesowe.Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 14 00, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu. Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking.

Ciekawostki, atrakcje

Najcenniejszym zabytkiem Łomży jest katedra, która została ufundowana przez książąt mazowieckich w XVI w. Miasto stało wówczas w jednym rzędzie z najzacniejszymi ośrodkami województwa mazowieckiego – Warszawą i Płockiem. Kościół, niemal cudem ocalony z pożogi wojennej, jest dla łomżan obiektem o wielkiej duchowej wartości, a dla turystów i historyków architektury – rzadkim i cennym przykładem gotyku w regionie. Centrum miasta w okresie jego świetności był Stary Rynek. Dziś plac niepełni już roli handlowej, ale w XIX-wiecznym ratuszu wciąż urzędują władze miejskie. Rynek i sąsiadujące z nim uliczki to doskonałe miejsce na spacer, tym bardziej że brak tu stresującego wielkomiejskiego pośpiechu.Przechadzce towarzyszy świadomość, że stąpa się po śladach wielu historycznych i znanych postaci – począwszy od św. Brunona z Kwerfurtu, przez Annę Jagielonkę i Hankę Bielicką, a skończywszy na Janie Pawle II.

Łomża ma też inne warte wspomnienia obiekty sakralne. XVIII stulecie pamięta kościół i klasztor kapucynów, XIX – klasztor Benedyktynek, zbudowany w czasach, gdy ciężko doświadczone miasto zyskało szansę rozwoju jako stolica guberni. Z tego okresu pochodzi też większość zabytkowych kamienic.Te najlepiej zachowane zdobią ulicę Dworną, a do najbardziej reprezentatywnych należą siedziby Sądu Okręgowego i Banku Gospodarki Żywnościowej. Jeszcze jedną pamiątką epoki gubernialnej jest dawna cerkiew prawosławna, czyli współczesny kościół Wniebowzięcia Maryi Panny.

&nbsp

Labirynt

Adres:

Adres: ul.Sikorskiego 345 18-400, Łomża Polska

GPS: 53.16105613048338, 22.059669686056623

Telefon: 48 86 216 29 60

Email: recepcja@labirynt-lomza.pl

Strona internetowa: http://www.labirynt-lomza.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kompleks hotelowy Labirynt powstał w miejscu legendarnego hotelu ”Załom” i zlokalizowany jest w centrum Łomży. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do wielu atrakcji miasta.

Labirynt – Oferta

Do dyspozycji gości oddaje 55 miejsc noclegowych w 21 komfortowych pokojach i apartamentach. Każda z izb posiada osobną łazienkę z kabiną prysznicową, telewizor, telefon i bezpłatny dostęp do internetu. Za najtańszy pokój zapłacimy 100 zł, za najdroższy 250 zł. W cenę wlicza się śniadanie i bezpłatny monitorowany parking. Hotel dzięki dwóm salom bankietowym umożliwia organizację wielu typów imprez. Na cele szkoleniowe czy konferencje udostępnia się wszelkie niezbędne sprzęty, w tym nagłośnienie i rzutnik. Obiekt posiada własną kręgielnię z automatycznym naliczaniem punktów dzięki czemu miło spędzimy czas w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Jest to jedyna taka atrakcja w okolicy. Domową ciepłą atmosferę zapewnia karczma, serwująca dania oparte na tradycyjnych recepturach.

Atrakcje i ciekawostki

Nieopodal Łomży malowniczy krajobraz tworzy wijąca się rzeka Narew. Tereny objęte są ochroną parku krajobrazowego. Zakola rzeki możemy podziwiać z dogodnego punktu obserwacyjnego, stworzonego w Siemieniu Nadrzecznym. Powstała wieża widokowa, plac zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu, a także tablica z ą okolicy. Na południowej krawędzi Narwii odnajdziemy Górę Królowej Bony – grodzisko w tzw. Starej Łomży. Należy one do jednego z największych tego typu na Mazowszu. Całość obiektu zajmuje powierzchnie ponad 2 ha, a najłatwiej dostać się tam od strony południowej. Grodzisko podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie rejestru zabytków. Po drugiej stronie rzeki w Drozdowie warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze.Powstało one w 1984 r. stawiając sobie za cel badanie przyrody Polski północno-wschodniej, a zwłaszcza Ziemi Łomżyńskiej.Szczególne miejsce w jego działalności zajmuje gromadzenie pamiątek po rodzinie Lutosławskich. Muzeum mieści się bowiem w dawnej siedzibie rodu, z której wywodzi się słynny kompozytor Witold Lutosławski. W ofercie odnajdziemy zwiedzanie z przewodnikiem czy też specjalne zajęcia oświatowe dla dzieci i młodzieży z zakresu nauk historycznych lub przyrodniczych. Istnieje możliwość skorzystania z muzealnej biblioteki.