Villa Skomanda

Adres:

Adres: ul. Konwaliowa 2 16-300 Augustów

GPS: 53.83176297801578, 22.98039604365397

Telefon: 87 644 35 70, 605 153 375

Email: villa@villaskomanda.pl

Strona internetowa: http://www.villaskomanda.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Villa Skomanda znajduje się niemal w samym centrum Augustowa. Dzięki sąsiedztwu Puszczy i Kanału Augustowskiego mamy dostęp do szerokiej oferty wypoczynkowej miasta.

Villa Skomanda – Oferta

Villa Skomanda proponuje łącznie 22 miejsca noclegowe. Komfortowe pokoje jedno, dwu i trzyosobowe zapewnią nam doskonale warunki relaksacyjne. Istnieje możliwość płatnej dostawki, w tym specjalnego łóżeczka dziecięcego. W zależności od sezonu, za najtańszy pokój wydamy z naszej kieszeni 150 zł. Każda izba posiada łazienkę z kabiną prysznicową i suszarką. Nie zabrakło też lodówki oraz bezpłatnego dostępu do sieci. Na ogrodzonym terenie willi mieści się wiata, która gości liczne imprezy plenerowe i biesiady grillowe. Jest ona w stanie przyjąć maksymalnie do 60 żądnych zabawy gości. Doskonałe potrawy i swojskie trunki konsumowane są przy akompaniamencie zespołów muzycznych. Zabawom towarzyszyć mogą inne niespodzianki jak kulig, przejazdy bryczkami lub zaprzęgami psów husky. Willa specjalizuje się zwłaszcza w spotkaniach integracyjnych, tworząc niezwykle ciekawy scenariusz pobytu. Klientów czekają np.regaty jachtami z poszukiwaniem skarbów, zawody kajakowe, triatlon puszczański, paintball, łucznictwo czy dyskoteki na statkach. Obiekt umożliwia również wynajem domku letniskowego dla czterech osób. Składa się on z pokoju dziennego, łazienki, tarasu i sypialni, a do dyspozycji przyjezdnych są leżaki plażowe, grill i miejsce ogniskowe.

Atrakcje

Jedną z atrakcji organizowanych przez wille jest impreza tematyczna z Jaćwingami, która to pozwala poczuć się jak średniowieczu. Program opracowuje się indywidualnie dla każdej grupy. Obejmuje on takie punkty jak wyprawa łodziami przez rzekę, turniej łuczniczy, pokaz walk rycerskich, targ niewolnic czy też pojedynki na balach. Event kończy się wspólnym ucztowaniem i pokazami tańca średniowiecznego z ogniem. To trzeba koniecznie zobaczyć.

Informacje dodatkowe

Na terenie całego obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia. Willa nie przyjmuje ponadto zwierząt domowych. Na życzenie gości przygotowywane są tzw. lunch pakiety stanowiące suchy prowiant na drogę. W ofercie znajdziemy też odpłatny transport rowerów, bagaży i osób, do wskazanej miejscowości stanowiącej kolejny etap rowerowej wyprawy po szlaku Green Velo.

&nbsp

Apartament Promyczek

Adres:

Adres: ul. Lipowa 151, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.74851259333543, 23.60167018012237

Telefon: 508-183-733

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Apartament Promyczek znajduje się w odległości niecałych dwóch kilometrów od centrum Hajnówki. Położenie na skraju Puszczy Białowieskiej gwarantuje udany wypoczynek.

Apartament Promyczek – Oferta

Obiekt oferuje w sumie pięć miejsc noclegowych w trzech pokojach z dostępem do internetu i tv. Ceny zaczynają się już od 35 zł. Kuchnię wyposażono we wszelkie niezbędne sprzęty – mikrofalówkę, piekarnik, zmywarkę, talerze czy zestaw sztućców. Na miejscu bez kłopotu wypożyczymy rowery, korzystając z licznych okolicznych szlaków. Na podwórku wydzielono specjalne miejsce pod organizację spotkań przy grillu bądź ognisku.

Apartament posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci choćby łóżeczka czy wanienki. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zabraliśmy ze sobą w podróż. Recepcja służy pomocą przez całą dobę. Najmłodsi ucieszą się z placu zabaw zaopatrzonego w piaskownicę i huśtawkę. Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking, Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o godz. 10 00.Jeśli posiadamy jakikolwiek problem z garderobą możemy skorzystać z opcji zlecenia prania.

Atrakcje i ciekawostki

Chlubą Hajnówki jest największa w Polsce dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Sobór Świętej Trójcy został wybudowany według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza w 1982 r.który połączył tradycję i nowoczesność. Wzrok przechodniów skierowany jest często na dzwonnicę o nieregularnym kształcie.Świątynia pomieści maksymalnie do pięciu tysięcy wiernych. Wnętrze obiektu pokrywają polichromie, co zgadza się z prawosławną tradycją.Środkowe drzwi określane są mianem Królewskich Wrót. Spotkamy na nich ikony Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i czterech Ewangelistów. Po ich prawej stronie Królewskich Wrót odnajdziemy ikonę Zbawiciela i Matki Bożej. Na środku świątyni umieszczono panikadiło czyli żyrandol w postaci greckiego krzyża ozdobionego witrażami Bogarodzicy i słowiańskich świętych. W soborze naliczymy w sumie siedem ołtarzy, a główny z nich poświęcony jest Świętej Trójcy. W świątyni co roku odbywają się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – największy tego typu festiwal w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 1981 r. i od tej pory stanowi najważniejszą imprezę kulturalną w regionie. Festiwalowi towarzyszy zwykle wystawa zdjęć, która prezentuje kulturę prawosławną.

Kwatery u Arka

Adres:

Adres: Suwałki, Noniewicza 85

GPS: 54.10386326632607, 22.9318354615242

Telefon: 600-664-818, 87-566-33-72

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kwatery u Arka zlokalizowane są w centrum Suwałk w prywatnej kamienicy na trzecim piętrze.

Kwatery u Arka – Oferta

Na wynajem przeznaczono dwa pokoje dwuosobowe i jeden pokój czteroosobowy. Łazienka i wc są wspólne. Aneks kuchenny wyposażono w komplet naczyń, kuchenkę gazową i lodówkę. Ceny za nocleg zaczynają się od 45 zł. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu.Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Na terenie lokalu zagwarantowano dostęp do bezprzewodowego internetu.

Atrakcje i ciekawostki

Niecałe 5 km na północny wschód od Suwałk we wsi Szwajcaria, mieści się cmentarzysko Jaćwingów. Rezerwat archeologiczny posiada powierzchnię ponad 4 ha. Średnica kurhanów wynosi od 6 do 21 metrów. Teren był badany przez w latach 1955-1966 przez ekspedycję pod przewodnictwem Jerzego Antoniewicza. Każdy kurhan składa się z kilku warstw kamieni. Nagromadzenie małych wzniesień terenu, które porośnięte są roślinną, sprawia wrażenie jakby niegdyś przejechał tam spychacz. Na cmentarzysku znajdują się pochówki całopalne i szkieletowe. W zależności od statusu zmarłego, te drugie zawierają ozdoby, naczynia, broń. W czasie badań odnaleziono pochówki typu książęcego charakteryzujące się okazałością i bogatym wyposażeniem (miecze, pozłacane pasy, srebrne oszczepy i inne atrybuty wojownika). W okolicy znajduje się jeszcze kilka podobnych cmentarzysk jaćwieskich – w Osinkach, Prudziszkach, Żywej Wodzie i wsi Balwinowo – gdzie jest nawet większy niż w Szwajcarii cmentarz z V-VI w. n.e.

Nieopodal cmentarzyska, co roku odbywa się festyn archeologiczny, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pierwsza edycja miała miejsce w 1999 r.Celem tej cyklicznej imprezy jest zaprezentowanie zagadnień związanych z archeologią doświadczalną. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie z Polski i Litwy demonstrują najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Można między innymi obejrzeć, jak w epoce kamienia wykonywano narzędzia i broń z krzemienia, kości i rogu, w jaki sposób wykonywano naczynia gliniane, zarówno poprzez lepienie ręczne, jak i na kole garncarskim. Prezentowane są też sposoby wykonywania odzieży i najprzeróżniejszych ozdób. Odtwarza się także metody sporządzania pożywienia, mikstur leczniczych z ziół czy trucizn.

&nbsp

Apartamenty Europejska

Adres:

Adres: 16-400 Suwałki, ul. Wojska Polskiego 102

GPS: 54.07080960003665, 22.933121997644434

Telefon: 87 564 26 26, 515 213 993

Email: apartamentyeuropejska@gmail.com

Strona internetowa: http://apartamentyeuropejska.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Apartamenty Europejska znajdują się niemal w samym centrum Suwałk. W promieniu kilku kilometrów odnajdziemy takie obiekty, jak Muzeum Marii Konopnickiej czy dworzec pkp.

Apartamenty Europejska – Oferta

Baza noclegowa to 60 miejsc w apartamentach dwu, trzy i czteroosobowych. Każdy z nich posiada przestronną łazienkę oraz telewizor z płaskim ekranem. Obiekt dostosowano pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości oddano dwie klimatyzowane sale bankietowe. Sala kominkowa w ustawieniu kinowym pomieści 50 osób, sala europejska zaś ponad 200.Wyposażono je w sprzęt audiowizualny i multimedialny. Oprócz konferencji czy tez spotkań biznesowych służą jako miejsce organizacji imprez okolicznościowych na czele z weselami.Na terenie całego obiektu zagwarantowano dostęp do bezprzewodowego internetu. Kuchnia serwuje tradycyjne dania kuchni regionalnej i polskiej. Dodatkową informacją jest całkowity zakaz palenia w pomieszczeniach. W cenie pobytu mieści się również strzeżony parking. Zwierzęta na terenie budynku nie są akceptowane. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 12 00. Transakcji dokonamy za pomocą karty kredytowej.

Atrakcje

W Krzywem znajduje się dyrekcja Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzimy tam wystawę etnograficzną ”Ocalić od zapomnienia”.Przedstawia ona ponad 800 eksponatów, które stanowią przykłady przemijającej kultury materialnej okolic jeziora Wigry. Są to przede wszystkim pamiątki rodzinne przekazane nieodpłatnie przez osoby prywatne. Wystawę można oglądać w leśniczówce pochodzącej z lat 20 XX wieku. Oglądanie zbiorów wystawy jest pierwszym krokiem do poznania historii dawnych zawodów, wykonywanych przez mieszkańców terenu Wigierskiego Parku Narodowego. W pierwszym pomieszczeniu zwanym „wozownią” zobaczymy woź żeleźniak, sanie, wasąg, uprzęże konne, lampy naftowe, żarna czy stary rower. Dwa kolejne pomieszczenia stanowią wyposażenie dawnej chaty wiejskiej. Czwarta izba to pomieszczenie typowo gospodarcze, a w nim znajduje się warsztat stolarski, sprzęt do obróbki lnu i wełny, sprzęt rymarski, pszczelarski, rybacki, do obróbki torfu, żywicowania drzew oraz liczne narzędzia rolnicze. Pod wiatą stoi snopowiązałka, młockarnia, sieczkarnia, kierat i arfy. Na zewnątrz wystawy zobaczymy pługi, brony, silniki oraz tradycyjny ogród wiejski ze starymi odmianami kwiatów i ziół.

Apartament

Adres:

Adres: Leśna 6, 16-400 Suwałki

GPS: 54.07589154238186, 22.931207815428706

Telefon: 515-299-108, 510-682-861

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Apartament zlokalizowany jest w centrum Suwałk.Położenie przy drodze krajowej nr. 8 zapewnia dogodny dojazd.Od Wigierskiego Parku Narodowego dzieli przyjezdnych niecałe 13 km.

Apartament – Oferta

Przedmiot oferty stanowi dwupokojowy apartament w domu wolnostojącym. Prowadzi do niego osobne wejście, a za całość zapłacimy,w zależności od sezonu od 80 do 180 zł. Jego serce to przytulny salon, w którym nocleg znajdą dwie osoby. Poza tym do dyspozycji pozostawiono sypialnię, łazienkę z wanną i oddzielną toaletą. W przedpokoju z kolei zagospodarowano niewielką salę do ćwiczeń. W apartamencie nie mogło zabraknąć dostępu do bezprzewodowego internetu. Właściciele umożliwiają wypożyczenie rowerów, dzięki czemu zwiedzimy okolicę po licznych dobrze przygotowanych trasach.Na wyposażeniu kuchni, która stanowi odrębne pomieszczenie, znajduje się lodówka, czajnik elektryczny i płyta. Na zewnątrz wyodrębniono specjalne miejsce do spotkań przy grillu bądź ognisku. Mniej aktywni z pewnością poleniuchują na leżakach.Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi,w postaci łóżeczka i krzesełka do karmienia. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking.We wszystkich pomieszczeniach ogólnodostępnych i prywatnych obowiązuje zakaz palenia. Zwierzęta nie są wpuszczanie do budynku. Zakwaterowanie zaczyna się o 16 00, a kończy o 12 00 w dniu odjazdu. Parter dostosowano pod potrzeby osób niepełnosprawnych.

Atrakcje

Jezioro Wigry nazywane jest akwenem o kryształowej toni ze względu na swą czystość.Idealnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa, lecz ze względu na położenie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, turystyka ma ograniczony charakter. Teren objęto strefą ciszy, więc w odpoczynku na pewno nie przeszkodzi nam ryk wyjących silników. Odwiedzający jezioro powinni wykupić kartę wstępu do WPN, którą to można nabyć w siedzibie Parku w miejscowości Krzywe. Po jeziorze można poruszać się żaglówkami bądź też kajakami. Wędkarze nie mogą zapomnieć o konieczności wykupienia licencji. Połowy dozwolone są od 15 maja do 31 października, lecz od 1 czerwca do 15 lipca występują miejscowe ograniczenia połowów. Rozpalać ogniska i biwakować można jedynie na wyznaczonych polach namiotowych. Jezioro, ze względu na kształt linii brzegowej pierwotnie nosiło nazwę Wingry, co oznaczało ”kręty” w języku Jaćwingów.

&nbsp

Gościnna Kamienica

Adres:

Adres: ul. Sienkiewicza 24, 15-090 Białystok

GPS: 53.13423862102671, 23.16231822752195

Telefon: (85) 831 15 55, 535 971 911

Email:

Strona internetowa: http://goscinnakamienica.com.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gościnna Kamienica położona jest w centrum Białegostoku. Pobyt gwarantuje nam dostęp do wszelkich rozrywek, jakie oferuje miasto.Stanowi idealną propozycję zarówno dla osób poszukujących wypoczynku, jak i tych ciągle podróżujących.

Gościnna Kamienica – Oferta

Baza noclegowa to w sumie 43 pokoje. Do wyboru mamy izby jedno, dwu i trzyosobowe w typie standard, komfort i deluxe. Pokoje standard, dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz, zapewniają domową atmosferę. Składają się one z sypialni oraz łazienki z kabiną prysznicową.Odnajdziemy tam też m.in. duże lustro, biurko do pracy, telewizor, szafę, minibar czy suszarkę do włosów. Pokoje komfort posiadają wyjście na balkon.Eleganckie meble stwarzają idealne warunki do pracy i relaksu. Oprócz wyposażenia typowego dla pokoju standard, zawiera zestaw do parzenia kawy/herbaty. Istnieje ponadto możliwość wstawienia łóżka dostawnego. Izby deluxe to przytulne, nastrojowe pomieszczenia z jednym dużym lub dwoma mniejszymi łóżkami.

Hotel na pierwszym piętrze posiada salę konferencyjną, która daje możliwość organizacji szkoleń, seminariów, prezentacji czy też innych spotkań typowo biznesowych. Pomieści ona maksymalnie 60 osób.Uczestnicy takich imprez otrzymują zniżki na usługi noclegowe w wysokości 10% od cen klientów indywidualnych. Salę wyposażono w wysokiej jakości profesjonalny sprzęt (rzutni, projektor, ekran, tv, flipchart, dvd, nagłośnienie). W dodatku klienci mają zapewnianą obsługę techniczną.

Informacje dodatkowe

Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy o 12 00 w dniu odjazdu. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny monitorowany parking. Cały obiekt gwarantuje dostęp do nieograniczonego limitami internetu. Transakcji możemy dokonywać za pośrednictwem karty kredytowej, więc nie musimy martwić się o brak gotówki. Na terenie hotelu mile widziane są zwierzęta, jakie towarzyszą nam w podróży.

Atrakcje w okolicy

Najstarszą murowaną budowlą w Białymstoku jest tzw. biały kościółek, który to przylega katedry neogotyckiej. Został on ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego, zaś wyposażenie zakupiono dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu. Ściany kościoła pokryte są polichromią, a prowadzą do niego masywne okute drzwi. Nad ołtarzem głównym wisi obraz Wniebowzięcia Maryi Panny. Świątynia stanowiła niegdyś również rodzinne mauzoleum, o czym świadczy urna z sercem Jana Klemensa Branickiego.

Willa Marcella

Adres:

Adres: Zwierzyniecka 64, 15-247 Białystok

GPS: 53.11633264358245, 23.17271152741739

Telefon: 664943313

Email: wynajmer@wp.pl

Strona internetowa: http://www.willamarcella.pl/pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Willa Marcella to pensjonat mieszczący się nieopodal Drogi Krajowej nr. 19 i 65. Lokalizacja ta jednak nie stwarza problemów z hałasem. Obiekt bowiem położony jest na osiedlu z ekranami dźwiękochłonnymi.

Willa Marcella – Oferta

Pensjonat zapewnia w pokojach warunki hotelowe, a to ze względu na bogate wyposażenie oraz świeżość. Do wyboru przyjezdni mają pokoje jedno i dwuosobowe. Na każdym piętrze znajduje się łazienka, a także wyposażona kuchnia. Gościom udostępnia się pralkę, suszarkę, żelazko, toster, kuchenkę mikrofalową, a nawet pościel antyalergiczną. Komfort wypoczynku w pokojach dwuosobowych zapewniają przestronne ogrzewane, klimatyzowane wnętrza. Część z nich posiada wyjście na balkon.

Informacje dodatkowe

Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Obiekt gwarantuje dostęp do sieci bezprzewodowego internetu. Recepcja służy pomocą przez 24 h na dobę. Personel rozmawia w języku rosyjskim, angielskim i polskim. Willa posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci łóżeczka dziecięcego. W niewielkim oddaleniu znajdują się dwie galerie – Alfa i Atrium Biała. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich pomieszczeniach. Zameldowanie zaczyna się od 14 00. Na miejscu zapłacimy kartą kredytową.

Atrakcje

Ulubionym miejscem wypoczynku Białostoczan jest Park Planty, znajdujący się w centrum miasta i otaczający Pałac Branickich. Planty powstały już w okresie międzywojennym według projektu Stanisława Gralla.

Park Planty od wschodniej strony (ul. Mickiewicza) zdobią rosaria – różane dywany ułożone na czterech poziomach oraz prostokątny basen przy którym ustawiono rzeźbę Praczek autorstwa S. Horno-Popławskiego. Rzeźba pochodzi z 1945 roku.

Główna aleja została ona poprowadzona równolegle do starej alei jesionowo – klonowej, aby połączyć w sposób funkcjonalny i estetyczny Park Stary im. Józefa Poniatowskiego z Parkiem im. Konstytucji 3 Maja i pozostałością XVII-wiecznego lasu zwierzynieckiego. Aleję główną zdobią kwietniki i ciągnące się wzdłuż szpalery żywotników zachodnich.

Główną atrakcją parku są podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. W okresie letnim tworzą zmienne strumienie wody o różnych kształtach, a w weekendowe i świąteczne wieczory dodatkowo można podziwiać je w niesamowitej grze świateł. Na terenie parku nie brakuje ławeczek, na których można odpocząć podziwiając zieleń parku lub czytając książkę. Miasto Białystok zadbało również o możliwość korzystania z bezpłatnego Internetu w centrum Parku.

Willa Pastel

Adres:

Adres: ul. Waszyngtona 24A, 15-269 Białystok

GPS: 53.12479736989582, 23.15443592065344

Telefon: (85) 748-60-60

Email: pastel@kasol.com.pl

Strona internetowa: http://www.pastel.kasol.com.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Willa Pastel znajduje się w zacisznej części centrum Białegostoku. W pobliżu odnajdziemy liczne atrakcje i placówki kulturalne, takie jak Opera i Filharmonia Podlaska.

Willa Pastel – Oferta

Baza noclegowa to 41 pokoi o indywidualnym charakterze. Dzięki odpowiedniej aranżacji dekoracji, modnemu umeblowaniu i kolorowi ścian tworzą wyjątkową atmosferę. Ceny zaczynają się od 180 zł. W pokojach odnajdziemy tv odbierający programy satelitarne. Nie zapomniano również o dostępie do bezprzewodowego internetu. Na zmęczonych gości czeka bezpłatna strefa wellness, na którą składa się grota solna z trzema saunami.

Informacje dodatkowe

Na miejscu bez kłopotu zapłacimy kartą kredytową. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Jeśli mamy jakikolwiek problem z garderobą możemy skorzystać z opcji prania i prasowania na zlecenie.

Atrakcje i ciekawostki

Białystok jest miejscem urodzenia twórcy języka esperanto. Wielokulturowe miasto, skupiało różne narodowości i kultury. Ludwik Zamenhof jako dziecko często przebywał na Bazarnym Rynku Białegostoku, gdzie czymś zwyczajnie było przeplatanie się wzajemnie różnojęzycznych zwrotów. Targ pod ratuszem stał się więc niejako źródłem powstania myśli o stworzeniu nowego międzynarodowego języka. Zamenhof stopniowo rozwijał swoje życiowe marzenie i już w gimnazjum opracował podstawy nowego języka. Był on prosty i logiczny w praktycznym użyciu. W roku 1889 Zamenhof doczekał się publikacji pierwszego czasopisma „La Esperantisto” w Norymberdze. Tym samym zaczęło przybywać zwolenników idei języka międzynarodowego zrzeszających się w klubach. W 1905 roku odbył się I Światowy Kongres Esperanta, a trzy lata później powstał Światowy Związek Esperanta.

Ludwik Zamenhof, tworząc język esperanto chciał, aby pogranicze kultur i narodów żyło w zgodzie i zrozumieniu. Język esperanto miał pomóc ludziom porozumiewać się bez barier. Zjednoczenie ludzkości poprzez zrozumiały dla wszystkich język było największym marzeniem i pasją Zamenhofa.

Na cześć twórcy uniwersalnego języka esperanto organizowane są Białostockie dni Zamenhofa. Impreza ta odbywa się corocznie w okolicy 15 grudnia, kiedy to przypada rocznica urodzin twórcy języka esperanto. Z tej okazji odbywają się spotkania , występy artystyczne i kongresy esperantystów.