Mieszkaniec Podlasia odkrył Amerykę przed Kolumbem?

Przetarcie szlaków

Istnieją zapiski, że to nie Krzysztof Kolumb dotarł pierwszy do wybrzeży Ameryki. Uczynił to mieszkaniec Podlasia, nazywany przez historyków Janem z Kolna. Wyprawa miała mieć miejsce 16 lat przed podróżą Kolumba. Jan z Kolna pełnił rolę sternika na statku należącym do duńskiego króla Christiana Oldenburga. W 1476 r. dotarł on do wybrzeży Labradoru. Jaka jest prawda?

Na tropie prawdy

Flota złożona z kilku statków miała pierwotnie szukać zaginionych osadników grenlandzkich. Po osiągnięciu zachodniego wybrzeża udali się dalej na zachód. Warto wspomnieć, że nazwa ”Labrador” odnosiła się w XVI w. zarówno do Grenlandii, jak i właściwego Labradoru. Tak więc nie do końca wiadomo o którą wersję chodziło kronikarzom. Wszelkie informacje o Janie z Kolna spisano zaś już po jego śmierci. Jako pierwszy na jego polskie pochodzenie wskazał Franciszek de Belloforest. Najwięcej wiemy o Janie z ”Historii geografii i odkryć” z 1813 r., wskazującej jego pochodzenie na ”małe miasto mazowieckie Prusom pograniczne”. Po ukończeniu Akademii Krakowskiej przeniósł się do Gdańska, gdzie zaciągnął się na statek króla Danii, z którym ponoć dotarł do Ameryki Północnej. Janowi przypisuje się różne pochodzenie  – norweskie a nawet portugalskie. Powstało wiele rozpraw na ten temat. Istnieje też hipoteza, że Jan z Kolna to nikt inny niż młody Krzysztof Kolumb.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>