Dwie wsie w jednej? To możliwe tylko na Podlasiu

Wieś Soce w gminie Narew jako nieliczna na Podlasiu może pochwalić się tym, że cała jest zabytkiem. Choć mieszkańcy byli z początku przeciwni decyzji konserwatora, dziś są dumni z jej statusu. Największe obawy dotyczyły spraw inwestycyjnych, które w przypadku zabytków są delikatnie mówiąc, utrudnione.

 

Miejscowość powstała w XVI w i do dnia dzisiejszego zachował się w niej układ urbanistyczny. Wieś składa się z dwóch równoległych odcinków. Tzw. ulicówki mieszczą się po obu brzegach rzeki Rudni i są połączone dwiema drogami biegnącymi z północy na południe. Część na południe od rzeki nazywana jest Mokrawami, a północna Suchlanami. Wszystko to powoduje, że Soce przypominają dwie oddzielne miejscowości. 

 

Większość domów jest drewniana i bogato zdobiona, co jeszcze zwiększa urok wsi.Budowano je z bali sosnowych lub świerkowych na fundamentach z kamienia polnego. Ich ściany zabezpieczano szalówką, układaną w geometryczne wzory – kwadraty, trójkąty i romby. Również w okresie międzywojennym rozpowszechniło się zdobnictwo. Wzorce przywieźli wracający z Rosji repatrianci, którzy wyjechali ze wsi w 1915 roku. Wśród motywów znalazły się przedstawienia zwierząt, ornamenty roślinne, krzyże, gwiazdy czy układy przypominające hafty.  

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>