Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie obniżył zadośćuczynienie dla dwóch obywateli Afganistanu za niesłuszne zatrzymanie przy granicy z Białorusią.
Każdy z mężczyzn ma otrzymać po 2 tys. zł. Wcześniej sąd pierwszej instancji przyznał im po 5 tys. zł, a pełnomocnicy wnioskodawców domagali się po 80 tys. zł.
Partnerzy portalu:
Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2021 roku. Po nielegalnym przekroczeniu granicy cudzoziemcy zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, a następnie odwiezieni do linii granicy. Sąd w Hajnówce uznał później czynności związane z zatrzymaniem za niezasadne i nieprawidłowe.
Białostocki sąd apelacyjny potwierdził, że doszło do niewątpliwie niesłusznego zatrzymania, ale uznał, że wysokość zadośćuczynienia powinna dotyczyć tylko samego zatrzymania, a nie późniejszej sytuacji cudzoziemców po odwiezieniu ich do granicy.
Zdjęcie ilustracyjne


