Siemiatycze – wiadomości, informacje, historia, turystyka, atrakcje

Początki Siemiatycz sięgają połowy XV w. Wtedy wokół cerkwi pod wezwaniem św. Trójcy powstała pierwsza osada. Prawa lokacyjne uzyskała dzięki królowi Zygmuntowi Augustowi . Zezwolono wówczas na  organizację jarmarków i targów handlowych.

Siemiatycze. Początki miasta

Ówczesny właściciel, Stanisław Tęczyński, opracował program rozwoju miasta i dalszej kolonizacji. Mieszkańcy w przeważającej części trudnili się rolnictwem. Rozwijał się również handel, a to ze względu na dobre położenie w stosunku do sieci dróg lądowych i portów rzecznych na Bugu w Mielniku i Drohiczynie

Siemiatycze. Wzloty i upadki

Jednak w XVII wieku rozwój zahamował najazd Szwedów. Jego skutkiem była śmierć 1/3 mieszkańców miasta. Ludność następnie zdziesiątkowała epidemia cholera. Część schroniła się przed zarazą w pobliskiej cerkwi na Grabarce, która dzięki temu zyskuje sławę cudownego miejsca.W drugiej połowie XVIII wieku nastąpiła rozbudowa Siemiatycz, ale w 1758 roku większość zabudowań spłonęło w pożarze. Miasto jednak szybko odbudowano i w 1775 było na piątym miejscu na Podlasiu pod względem liczby domostw.

Siemiatycze. Działalność księżnej Anny

Jedną z najznakomitszych postaci związanych z Siemiatyczami była Księżna Anna z Sapiehów była. Podupadającą miejscowość w XVIII. w zmieniła w tętniący życiem ośrodek. W 2012 r. w tym postawiono jej pomnik, jeden z nielicznych w całym mieście.

 

Nie zawsze jednak cieszyła się szacunkiem i uznaniem.  Chcąc wybudować drogę z ratusza do pałacu, musiała zniszczyć żydowski cmentarz. Nie mogło to się oczywiście spodobać tej społeczności. Opowieści mówią, że w czasie spaceru ktoś w akcie zemsty ją uprowadził. Dochodziły również słuchy, że na księżną rzucono klątwę. W jej wyniku miał umrzeć jej syn. Zrozpaczona postanowiła więc udobruchać żydowskich mieszkańców, oferując im im wschodnią część miasta pod budowę cmentarza.

 

Największym zainteresowaniem księżnej były nauki biologiczne. Współpracowała z księdzem Janem Krzysztofem Klukiem, autorem pierwszej w Polsce książki o florze. Z licznych wypraw przywoziła ze sobą rośliny. Niektóre z nich musiano przewozić statkami. W swym pałacu posiadała nawet gabinet historii naturalnej.

 

W Pałacu gościła wiele znanych osobistości, jak Hugo Kołłątaja czy cesarza Austrii Józefa II. Dla wielu kobiet stanowiła wzór kobiety idealnej. Na jednym z balów organizowanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego została uznana na najlepiej ubraną. Aby dobrze wyglądać musiała też nie mało wydawać. Szał zakupów sprawił, że pod koniec życia narobiła sobie ogromnych długów.