Siemiatycze – wiadomości, informacje, historia, turystyka, atrakcjePoczątki Siemiatycz sięgają połowy XV w. Wtedy wokół cerkwi pod wezwaniem św. Trójcy powstała pierwsza osada. Prawa lokacyjne uzyskała dzięki królowi Zygmuntowi Augustowi . Zezwolono wówczas na  organizację jarmarków i targów handlowych.Siemiatycze. Początki miasta

Ówczesny właściciel, Stanisław Tęczyński, opracował program rozwoju miasta i dalszej kolonizacji. Mieszkańcy w przeważającej części trudnili się rolnictwem. Rozwijał się również handel, a to ze względu na dobre położenie w stosunku do sieci dróg lądowych i portów rzecznych na Bugu w Mielniku i Drohiczynie

Siemiatycze. Wzloty i upadki

Jednak w XVII wieku rozwój zahamował najazd Szwedów. Jego skutkiem była śmierć 1/3 mieszkańców miasta. Ludność następnie zdziesiątkowała epidemia cholera. Część schroniła się przed zarazą w pobliskiej cerkwi na Grabarce, która dzięki temu zyskuje sławę cudownego miejsca.W drugiej połowie XVIII wieku nastąpiła rozbudowa Siemiatycz, ale w 1758 roku większość zabudowań spłonęło w pożarze. Miasto jednak szybko odbudowano i w 1775 było na piątym miejscu na Podlasiu pod względem liczby domostw.

Siemiatycze. Działalność księżnej Anny

Jedną z najznakomitszych postaci związanych z Siemiatyczami była Księżna Anna z Sapiehów była. Podupadającą miejscowość w XVIII. w zmieniła w tętniący życiem ośrodek. W 2012 r. w tym postawiono jej pomnik, jeden z nielicznych w całym mieście.

 

Nie zawsze jednak cieszyła się szacunkiem i uznaniem.  Chcąc wybudować drogę z ratusza do pałacu, musiała zniszczyć żydowski cmentarz. Nie mogło to się oczywiście spodobać tej społeczności. Opowieści mówią, że w czasie spaceru ktoś w akcie zemsty ją uprowadził. Dochodziły również słuchy, że na księżną rzucono klątwę. W jej wyniku miał umrzeć jej syn. Zrozpaczona postanowiła więc udobruchać żydowskich mieszkańców, oferując im im wschodnią część miasta pod budowę cmentarza.

 

Największym zainteresowaniem księżnej były nauki biologiczne. Współpracowała z księdzem Janem Krzysztofem Klukiem, autorem pierwszej w Polsce książki o florze. Z licznych wypraw przywoziła ze sobą rośliny. Niektóre z nich musiano przewozić statkami. W swym pałacu posiadała nawet gabinet historii naturalnej.

 

W Pałacu gościła wiele znanych osobistości, jak Hugo Kołłątaja czy cesarza Austrii Józefa II. Dla wielu kobiet stanowiła wzór kobiety idealnej. Na jednym z balów organizowanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego została uznana na najlepiej ubraną. Aby dobrze wyglądać musiała też nie mało wydawać. Szał zakupów sprawił, że pod koniec życia narobiła sobie ogromnych długów.

Zobacz też:

Bądź na bieżąco z Podlaskie.TV. Dołącz do nas na Facebooku!


my żaniem serwer, Ty adpaczni, zaraz poczytaju

0