Bednarze nie mają komu przekazać swej wiedzy

Bednarstwo to jeden z najstarszych zawodów związanych z drewnem, dziś prawie zapomniany. Jego początki sięgają pierwszych wieków naszej ery. Bednarz  zajmuje się produkcją takich przedmiotów jak beczki, które zresztą stały się wręcz symbolem tego fachu i są najczęściej z nim kojarzone. 

 

Największe zagłębie bednarskie na Podlasiu istniało w okolicach Korycina. Na naszych terenach zostało tylko kilku specjalistów. Narzekają, że nie mają komu przekazać swojej wiedzy. Młodzi bowiem nie palą się do nauki zawodu, która trwać może nawet kilka lat. Najczęściej fach przekuje się z pokolenia na pokolenie. Jako, że zapotrzebowanie na tradycyjne beczki nie jest zbyt duże, bednarze muszą improwizować. Dlatego powstają chociażby beczki ozdobne do wieszania na ścianę.

 

Każdy bednarz posiadał własną technikę, która stanowiła rodzinną tajemnicę. Jeden element pozostaje wspólny. Beczki wytwarza się ręcznie. Do produkcji swoich wyrobów bednarze wykorzystują rozmaite gatunki drewna, lecz dominuje świerk i dąb. Ten ostatni nadaje alkoholowi wyjątkowy smak.