Jednym z najważniejszych świąt w religii muzułmańskiej jest tzw. Kurban Bajram. Trwa one 4 dni, mając na celu upamiętnienie złożenia ofiary przez Abrahama, który wybrał jagnię zamiast syna. Największe skupisko społeczności muzułmańskiej znajduje się w województwie podlaskim. Są to Tatarzy.
Uroczystości odbywają się w zabytkowych meczetach w Bohonikach, Kruszynianach, a także domu modlitw w Białymstoku. Po nabożeństwie wszyscy składają sobie życzenia i częstują słodyczami. Tatarzy w ramach święta udają się również na cmentarze – tzw. mizary. Kurban Bajram to doskonała okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Z okazji uroczystości do Bohonik przyjeżdża też wielu Tatarów, którzy na co dzień mieszkają w różnych rejonach Polski i świata.
W ostatnich latach nie składa się tradycyjnej ofiary. Wszystko to z powodu niejasnej sytuacji z rytualnym ubojem. Wcześniej z tego powodu dochodziło do konfliktów. W 2014 r. rozgorzał konflikt między przedstawicielami społeczności muzułmańskiej a obrońcami praw zwierząt, którzy próbowali do uboju nie dopuścić. Po uroczystościach działacze Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP poinformowali, że doszło jednak do uboju jednego barana. Do prokuratury trafiły wtedy dwa zawiadomienia: o dokonaniu nielegalnego uboju, ale i o zakłóceniu przebiegu muzułmańskich uroczystości religijnych. Oba postępowania zostały jednak przez śledczych umorzone.