Gruzińskie danie, które przyjęło się na Podlasiu

Chinkali, to  jedno z tradycyjnych dań kuchni gruzińskiej. Pierożki te robione są z takiego samego ciasta, jak nasze polskie pierogi. Różni je natomiast sposób zaklejania. Podczas gdy my tworzymy półksiężyce, Gruzini zlepiają sakiewki. Chinkali dotarło również na Podlasie, dlatego więc warto przyjrzeć się mu nieco bliżej.

 

Do chinkali wkłada się surowe mięso wyrobione z dość dużą ilością rosołu, co sprawia, że wnętrze gotowych pierożków jest bardzo soczyste, wręcz pływa w odrobinie pysznej zupy. Mięso może być przeróżne. Baranina, wołowina, wieprzowina i wszelkie mieszanki też dobrze smakują. Obowiązkowym elementem jest kolendra, którą czuć we wszystkich gruzińskich lokalach.

 

Do chinkali nie podaje się sztućców, gdyż krojenie pierożków sprawi, że cały bulion wypłynie na talerz. Należy chwycić je w palce, wgryź się i wypić cały znajdujący się w nim płyn. Została więc tylko konsumpcja reszty. Zresztą nie da się ich wziąć do buzi w całości, bo są za duże. Trzeba się nieźle napocić by podjeść, ale naprawdę warto.