Podlasie w miniaturze. Musisz to zobaczyć.

Jedną z ciekawszych atrakcji Hajnówki jest z pewnością Park Miniatur Zabytków Podlasia. Mieści się on przy drodze wylotowej do Bielska Podlaskiego. Miniatury wykonano w skali 1;25, co jest już standardem w innych europejskich ekspozycjach tego typu. Możemy podziwiać charakterystyczną dla regionu architekturę drewnianą, świątynie, pałace i zrekonstruowane już nieistniejące budowle. Każdą z makiet zaopatrzono w tabliczkę informacyjną, która zawiera krótką historię zabytku, a także mapkę lokalizacyjną oryginalnego obiektu.

 

Odnajdziemy tam takie pozycje, jak ratusz z Bielska Podlaskiego, meczet w Kruszynianach czy młyn wodny w Ciechanowcu. Makiety zajmują łącznie powierzchnię około 0,7 ha. Ekspozycja została ulokowana między alejkami, wśród traw, roślin ozdobnych i oczka wodnego. Teren parku jest wyjątkowo zadbany. Na kierowców czeka parking, zaś turyści odpoczną na wygodnych ławkach. Należy zapamiętać, że na teren parku nie można wprowadzać zwierząt. Obiekt w pełni przystosowano pod przyjmowanie zorganizowanych wycieczek autokarowych, co jest doskonałą informacją dla szkół. Park Miniatur Zabytków Podlasia czynny jest od maja do września.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>