fot. podlaska.policja.gov.pl

2022 na podlaskich drogach. 26 000 wykroczeń, prawie 100 przestępstw.

W policji działa grupa SPEED, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach. Może to się wydawać górnolotne, ale każdy kto podróżuje po Polsce – także i w naszym regionie widzi jak wiele do życzenia pozostawia zachowanie kierowców. Trzeba powiedzieć sobie wprost – kultura jazdy w naszym kraju jest wciąż niska, aczkolwiek z roku na roku jest z trym coraz lepiej. Widzą to przede wszystkim kierowcy, którzy od lat regularnie podróżują po kraju. Bo nie chodzi tylko o to, że są lepsze drogi. Coraz więcej na drodze kierowców, którzy jeżdżą przepisowo i ogólnie mówiąc tak, że inni współuczestnicy ruchu nie czują się zagrożeni.

Duża rola w tym także bardzo wysokich kar za wykroczenia drogowe oraz aktywnej, prewencyjnej roboty policjantów. Grupa Spped zajmuje się eliminowaniem z ruchu tych kierujących, którzy znacznie przekraczają dozwolone prędkości. To właśnie nadmierna prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W 2022 roku z jej powodu na podlaskich drogach doszło do 76 wypadków, w których 16 osób zginęło, a 99 zostało rannych. Już dziś można powiedzieć, że na podlaskich drogach było bezpieczniej. W porównaniu do roku 2021 o 23 proc. spadła liczba wypadków, których przyczyną była nadmierna prędkość, natomiast o blisko 43 proc. zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych.

W 2022 roku policjanci z podlaskiej grupy SPEED skontrolowali w sumie 23 302 pojazdy. Kontrole były wynikiem popełnianych wykroczeń i przestępstw. Policjanci w minionym roku ujawnili 26 005 wykroczeń, w tym blisko 12 787 przekroczeń prędkości. 95 przypadki dotyczyły przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Kontrole drogowe skutkowały sankcjami. Policjanci wystawili 19 961 mandatów karnych, w tym blisko 11 tysięcy za szybką jazdę. Zastosowali również 5 654 pouczeń, a w 390 przypadkach skierowali wnioski do sądu o ukaranie. Mundurowi zatrzymali 165 praw jazdy, w tym 92 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci ujawnili również 93 przestępstwa – głównie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowania się do zakazów sądowych. Policjanci zatrzymali również 967 dowodów rejestracyjnych, z czego 382 za zły stan techniczny pojazdów.