Featured Video Play Icon

Jest decyzja środowiskowa dla drogi Sokółka – Dobrzyniewo! Można ogłaszać przetarg.

44-kilometrowy, bardzo ważny odcinek drogi z Sokółki do Dobrzyniewa może być przebudowany do standardu drogi ekspresowej. Po ponad roku rozpatrywania odwołań – w końcu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową. Trzeba tutaj dodać, że ekspresówka będzie przebiegać przez wartościowe przyrodniczo tereny Puszczy Knyszyńskiej. Stąd też bez takiego dokumentu nie byłoby można tam nic przebudowywać.

Każdy, kto jechał obecnie z Białegostoku do Sokółki doskonale wie w jakim stanie jest krajowa 19. Zaraz za Świętą Wodą w Wasilkowie prowadzą dwa pasy w ruchu – po jednym w każdą ze stron. Jakość nawierzchni jest kiepska, a ruch wzmożony. Nowa droga ekspresowa przebiegnie po obecnej krajówce. Mimo, że rozpatrywano jeszcze inne warianty, które nie kolidują z przyrodą. W tym przypadku uznano, że inwestycja nie wpłynie znacznie na środowisko. Trudno się z tym nie zgodzić. Wystarczy się przejechać i samemu zobaczyć, że obecny stan to dużo większe zagrożenie dla kierowców, zwierząt w lesie. Ekrany akustyczne, cicha nawierzchnia, systemy odwadniające, przejścia dla zwierząt – to tylko niektóre środki, mające za zadanie poprawić tam bezpieczeństwo.

Warto dodać, że GDOŚ wydał bardzo rygorystyczną decyzję, aczkolwiek nie przychylił się do wszystkich argumentów ekologów. Droga będzie budowana w latach 2025 – 2027. Prawdopodobnie w przetargu wyłonionych zostanie aż trzech wykonawców.