fot. UM Łomża

Akademia Nauki i Zabawy – śladami Pana Kleksa uczy dzieci empatii

Dzisiejszy świat jest bardzo brutalny i bezwzględny, przez co wiele osób już od dzieciństwa uczy się takich postaw tylko obserwując swoje własne otoczenie. Dlatego też pozytywnie należy przyjąć każdą inicjatywę, która uczy ludzi empatii. Jedną z takich jest Akademia Nauki i Zabawy prowadzona przez Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Na początku roku szkolnego 2021/2022 rozpoczęto tam realizację innowacji pedagogicznej, której celem była nauka empatii, otwarcie na drugiego człowieka i rozbudzenie wrażliwości na piękno otaczającego nas świata.

Program innowacji został tak zbudowany, aby uczniowie nie bali się marzyć, aby poznali ciepły i dobry świat fantazji. Starano się pokazać im, jak ciekawe i intrygujące w pozytywny sposób bywa zdobywanie wiedzy. Nauka to przecież nie tylko obowiązek, ale też przyjemność z odkrywania tego, co wcześniej było nieznane. Innowacja stała się projektem łączącym w sobie naukę, zabawę i fantazję.

Uczniowie mieli możliwość przeżywania pozytywnych emocji w samodzielnym dochodzeniu do wiedzy na każdym poziomie edukacji. W ciągu obecnego roku szkolnego miało miejsce kilkanaście kreatywnych szkolnych wydarzeń, które angażowały do aktywności uczniów, nauczycieli i rodziców. Podsumowaniem innowacji będzie wycieczka do Nieborowa. Uczniowie odwiedzą pałac, w którym powstawały kadry do filmu “Akademia Pana Kleksa” oraz wezmą również udział w lekcjach edukacyjnych.