Bajkowa chata

Adres:

Adres: Dubińska Ferma 9, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.79586429352, 23.594361242722

Telefon: 508-692-493, 507-483-395

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Bajkowa chata to wiejski domek położony w niewielkiej miejscowości Dubińska Ferma. Sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej umożliwia korzystanie z jej wielu dobrodziejstw.

Bajkowa chata – Oferta

Na wynajem przeznaczono dwa pokoje dwuosobowe i jeden pokój czteroosobowy. Kuchnia posiada ogólnodostępny charakter. Na miejscu posilimy się regionalnymi daniami przygotowanych przez gospodarzy. Z okien możemy podziwiać piękno otaczającego nas lasu.Ganek wychodzi prosto na staw, nad którym mieszka ptactwo. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o godz. 10 00. Właściciele nie mają nic przeciwko pobytowi zwierząt, które zabraliśmy ze sobą w podróż. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Wyodrębniono również specjalne miejsce, gdzie rozpalimy grilla bądź ognisko.

Atrakcje i ciekawostki

Jedną z głównych atrakcji niedalekiej Białowieży jest Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, który stanowi ścieżkę edukacyjną o długości około 500 m. Powstał on w 1978 r. dla ochrony cennych zbiorowisk. Prowadzi przez majestatyczne wiekowe drzewa, a każde z nich nazwano imieniem królów polskich i litewskich. Liczą one od 150 do 500 lat. Wędrując po szlaku poznamy historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII w. Szlak przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stworzono bowiem kładkę dla wózków oraz tabliczki informacyjne opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. Modernizacja przyniosła również parking i deszczochron. W Uroczysku Stara Białowieża odnajdziemy miejsca do wypoczynku w postaci choćby wiaty i ławek.

Inna znana ścieżka nosi nazwę ”Zebry Żubra”. Przebiega ona przez podmokłe tereny Puszczy, licząc 4 km długości. Powstała już w latach 80-tych XX w. Ze względu na dużą eksploatację szlak ulegał stopniowemu zniszczeniu, lecz dzięki przeprowadzonym pracom wszystko wróciło na właściwy tor. Drewniany pomost zapewnia bezproblemową wędrówkę. Mimo swej niewielkiej wielkości pozwala dostrzec turystom różnorodność przyrody.Na swej drodze spotkamy wiele gatunków drzew i zwierząt. Początek ”Zebry Żubra” mieści się tuż za Białowieżą, a kończy w Pokazowym Rezerwacie Żubra. Oprócz wizytówki regionu zobaczymy tam choćby rysia, dzika, jelenia, wilka czy konika polskiego.Przed wejściem do rezerwatu możemy zakupić pamiątkowe figurki stworzono przez lokalnych artystów.