Gospodarstwo Agroturystyczne Romuald Jadeszko

Adres:

Adres: Płaska 112

GPS: 53.900575883077, 23.270278927521

Telefon: 876418881, 502317527

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.wsercupuszczy.eu/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Romuald Jadeszko usytuowane jest na uboczu we wsi Płaska, tuż przy jeziorze Pobojno. Dzieli ją od Augustowa jedynie 20 km.

Gospodarstwo Agroturystyczne Romuald Jadeszko – Oferta

Gospodarstwo oferuje pobyt w pokojach dwu i czteroosobowych. Łącznie zapewnia trzynaście miejsc noclegowych. Ceny startują już od 40 zł.Wszystkie pokoje posiadają widok na lasy, łąki i jezioro. Właściciele zapewniają samodzielny aneks kuchenny. Łazienka z prysznicem jest wspólna dla wszystkich gości. Gospodarstwo szczególnie dba o podniebienia klientów, serwując posiłki przyrządzone z własnych produktów ( masło, ser, mięso, miód, przetwory). Wokół obiektu odnajdziemy wiele sposobów na spędzenie czasu pod chmurką. Miłośnicy gier zespołowych z pewnością rozegrają nie jeden mecz siatkówki na wydzielonym boisku. Po wysiłku w celach regeneracji przyda się kiełbaska z ogniska. Na własne życzenie nawet możemy podjąć naukę jazdy konnej pod okiem instruktora. Wędkarze zaś bez kłopotu wynajmą łódkę i zapuszczą kija w dzierżawionym jeziorze i stawie. Tuż przy obiekcie przebiega najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce – Green Velo. Dlatego tez w ofercie nie mogło zabraknąć wypożyczalni jednośladów.

Atrakcje

Jeśli mamy ochotę na jeszcze więcej atrakcji, zawsze możemy wypuścić się do ”Najfajniejszego miasta w Polsce” czyli Augustowa. Czeka tam bogata oferta turystyki wodnej. Jeśli jeżdżenie na nartach po wodzie nas przerasta, zawsze możemy skusić się na rejs po zabytkowym Kanale Augustowskim. Jest on jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce, licząc sobie blisko 101 km długości. Na jego trasie znajduje się 18 śluz (14 w Polsce, 3 na Białorusi i jedna graniczna). Kanał powstał w wyniku wojny celnej z inicjatywy i projektu pierwszego kierownika budowy, podpułkownika Ignacego Prądzyńskiego. Z usługi przejazdu skorzystał niegdyś sam papież Jan Paweł II.

Informacje dodatkowe

W pobliżu gospodarstwa mieszczą się istotne punkty komunikacyjne, jak choćby oddalony o kilometr dworzec pks. Niewielka odległość dzieli też nas od lokali usługowych. Każdy z gości posiada możliwość korzystania z bezprzewodowego dostępu do Internetu (WI-FI). Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które towarzyszą nam w podróży.

&nbsp

Janówka

Adres:

Adres: ul. Królowej Bony 15, 18-400 Łomża

GPS: 53.17021138259179, 22.09961922453124

Telefon: 506-099-476

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kompleks agroturystyczny Janówka położony jest na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwii. Ogrodzona posesja zapewnia prywatność i bezpieczeństwo.

Janówka – Oferta

Do dyspozycji gości oddaje w pełnie wyposażony domek dla maksymalnie pięciu osób. Kompleks stanowi atrakcyjną ofertę zwłaszcza dla osób aktywnych. Odnajdziemy tam pełnowymiarowy kort tenisowy czy wielofunkcyjne boisko. Bez trudu wypożyczymy też rower. Smakosze z pewnością skorzystają z szansy samodzielnego przygotowania wędlin metodą tradycyjną. Wyodrębniono również specjalne miejsce pod ognisko.

Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które towarzyszą nam w podróży. Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi w postaci łóżeczka, krzesełka do karmienia bądź wanienki. Milusińscy spędzą niejedną chwilę na placu zabaw z huśtawkami. Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 14 00, a kończy w dniu odjazdu o godzinie 10 00. Istnieje jednak szansa zmiany godzin po wcześniejszym ustaleniu. W cenie wynajmu znajdziemy miejsce parkingowe. Jeśli posiadamy jakikolwiek problem z garderobą, możemy korzystać z opcji prania i prasowania na zlecenie.

Atrakcje i ciekawostki

Jedną z ciekawszych miejscowości w okolicy jest Wizna, którą datuje się na już na XI w. Gród posiadał znaczenie strategiczne, strzegąc wschodnich granic Mazowsza i szlaków handlowych, biegnących na Litwę, Ruś i do Prus. Wizna władali wówczas książęta mazowieccy, którzy toczyli o nią boje z zakonem krzyżackim. W XIII w. spalili oni gród, a podobny los spotkał Wiznę w czasie najazdu szwedzkiego. Ogromne zniszczenia przyniosła również II Wojna Światowa. W gruzach legł zabytkowy kościół gotycki, zrekonstruowany w latach 50-tych.

Z Wizną związana jest legenda o czarownicy. W 1664 r. poborca podatkowy ziemi wiskiej zeznał pod przysięgą o niejakiej Barbarze Królce. Twierdził, że zarówno on, jak i jego dobytek padł ofiarą ciemnej magii. Oskarżenia zbiegły się w czasie z zarazą, która w ciągu dwóch miesięcy uśmierciła blisko pięć tysięcy mieszkańców. Nieszczęście przypisano kobiecie w wyniku czego została utopiona przez burmistrza. Barbara Królka miała również przyczynić się do śmierci Elżbiety i Barbary Radziwiłównej.

&nbsp

Pokoje gościnne U Zbyszka

Adres:

Adres: Krasnogruda , 16-500 Sejny

GPS: 54.143086690443, 23.453083932109

Telefon: 790-317-678, 790-228-537

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.krasnogruda.republika.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Pokoje gościnne u Zbyszka znajdują się w niewielkiej miejscowości Krasnogruda, nad malowniczym jeziorem Hołny. Zaciszny dom sąsiaduje z ”Miłoszówką” – dworkiem, w którym spędzał urlop Czesław Miłosz. Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy poszukują wypoczynku z dala od miejskiego gwaru. Okolica posiada duże zróżnicowanie terenu – od krajobrazów bieszczadzkich po typowo nizinne.

Pokoje gościnne u Zbyszka – Oferta

Obiekt zapewnia nocleg maksymalnie szesnastu osobom. Po obu stronach domu odnajdziemy dwa pokoje, salon i łazienkę. Wejścia mają charakter całkowicie niezależny, a aneks kuchenny umożliwia łatwe przygotowanie posiłków. Cena wynajmu domu to koszt od 150 zł. Od jeziora dzieli nas jedynie 100 m. Na prywatnej linii brzegowej znajduje się altana, studnia, boisko do siatkówki oraz trawniki rekreacyjne. Tam też zorganizujemy ognisko. Pobliski las pełny jest dobrze zorganizowanych ścieżek rowerowych, co ucieszy miłośników jednośladów. W jeziorze o powierzchni 160 ha odnajdziemy takie gatunki ryb, jak okoń, węgorz, szczupak czy leszcz. Goście mogą skorzystać z łodzi wiosłowej, kajaka, rowerka wodnego, a także z pomostu z platformą wędkarską. Zezwolenie uzyskuje się na miejscu.

Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Goście zmotoryzowani mogą skorzystać z parkingu wliczonego już w cenę najmu. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Na dzieci czeka plac zabaw z piaskownicą i huśtawką.

Atrakcje

Dużym wydarzeniem w regionie są Międzynarodowe Targi Turystyczne i Wędkarskie. Za cel stawiają sobie promocję Podlasia i sąsiadujących z nim regionów. Oprócz polskich wystawców biorą w nich udział przedstawiciele z Litwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Finlandii oraz Bułgarii. Swoją prezentację przygotowują biura podróży, portale turystyczne, hotele czy producenci łodzi.

W Sejnach odbywa się Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Baltic Satelid. Organizatorem i koordynatorem imprezy są uczniowie sejneńskich szkół. Na scenie ośrodka kultury swoje spektakle prezentują młodzi aktorzy z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Uczestników oceniają dwie komisje – profesjonalna i młodzieżowa. Główną nagrodę stanowi ”Złoty Sejneński Tur” przyznawany przez najmłodszych.

Leśniczówka Jałowy Róg

Adres:

Adres: Jałowy Róg 1 16-326 Płaska

GPS: 53.902153653231, 23.409187315847

Telefon: 693612518, 505712331

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.jalowyrog.cba.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Leśniczówka Jałowy Róg usytuowana jest w centrum Puszczy, tuż nad brzegiem Czarnej Hańczy. Od Augustowa dzieli ją około 30 km. Zapewnia ucieczkę przed miejskim gwarem.

Leśniczówka Jałowy Róg – Oferta

Noclegi znajdują się w ofercie tylko w sezonie letnim (od maja do września). Do wyboru mamy dwa pokoje dwuosobowe oraz dwa domki letniskowe, które pomieszczą maksymalnie do czterech gości. Na poddaszu domu znajduje się, wspólna dla obu pokoi, łazienka z kabiną prysznicową, oraz oddzielna toaleta. Każda izba zapewnia zapierający dech w piersiach widok na Puszczę Augustowską. Domki letniskowe nie są wyposażone w łazienkę, za to na podwórzu odnajdziemy tzw.”prysznic polowy”. Goście mają do dyspozycji letnią kuchnię, w skład której wchodzą szafki, kuchenka, stół, a także podstawowe naczynia, takie jak garnki, talerze, sztućce czy kubki. Funkcję lodówki przejęła piwnica tuż przy domu. Wodę zaś można czerpać ze studni głębinowej. Każdy chętny na biesiady skorzysta z miejsca przeznaczonego pod grill bądź też ognisko. Jako że w pobliżu przebiegają liczne szlaki, wprowadzono opcję wypożyczenia rowerów. Właściciele służą ponadto pomocą przy organizacji spływów kajakowych po Czarnej Hańczy.

Atrakcje

Stosunkowo niewielka odległość od Augustowa, umożliwia skorzystanie z jego szerokiej oferty turystycznej. Ze względu na jego malownicze położenie jest doskonałym punktem startowym do wodnych wycieczek.Jednym ze środków transportu jest katamaran, a flota najczęściej organizuje rejsy w Dolinę Rospudy lub tzw. papieskim szlakiem. Podróże mogą trwać nawet kilka godzin. Warto nadmienić, że wszystkie dzieci poniżej ośmiu lat,wchodzą na pokład całkowicie bezpłatnie. Katamarany służą też obsłudze różnego rodzaju imprez (spotkania integracyjne, wieczory kawalerskie czy panieńskie). Statki dostosowane są pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Będąc na pokładzie, który zapewnia komfortowe warunki przejazdu, możemy podziwiać piękno tamtejszego krajobrazu.

Informacje dodatkowe

W cenie noclegu znajduje się miejsce do parkowania. Właściciele przychylnym okiem spoglądają na przyjezdne zwierzęta domowe.Jako, że wszystkie budynki w ofercie zbudowane są z drewna, obowiązuje na ich terenie zakaz całkowitego palenia. Wszystko to dla zapewnienia właściwego bezpieczeństwa.

Agroturystyka Zielone Ogrody

Adres:

Adres: Moniuszeczki 22, 19-100 Mońki

GPS: 53.386091804026, 22.788968982641

Telefon: 509-680-964

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Zielone Ogrody usytuowana jest w niewielkiej wsi Moniuszeczki oddalonej od Moniek o blisko 2 km. Gwarantuje ciszę, spokój i wypoczynek z dala od zgiełku miast.

Agroturystyka Zielone Ogrody – Oferta

Na bazę noclegową składają się dwa pokoje dwuosobowe i jeden pokój trzyosobowy. W każdym z nich zapewniany jest dostęp do bezprzewodowego internetu. Cena noclegu jednej osoby bez śniadania to wydatek 50 zł. Na podwórku wyodrębniono specjalne miejsce pod ogniska lub grilla. Klienci zmotoryzowani ucieszą się z pewnością z bezpłatnego prywatnego parkingu. W niektórych pokojach mieści się kuchnia z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową i tosterem. Obiekt zapewnia usługę dostawy artykułów spożywczych.Przy dłuższych pobytach bądź większej grupie osób istnieje szansa negocjacji cen. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, kończy w dniu odjazdu o 12 00. Właściciele akceptują zwierzęta, które zabraliśmy w podróż ze sobą, lecz wiązać się to może z dodatkową opłatą. Istnieje ponadto opcja wykupienia wyżywienia w postaci śniadania i kolacji w cenie 15 zł.

Atrakcje i ciekawostki

Niekonwencjonalną formą poznania biebrzańskiej przyrody są spływy tratwami. Stanowi to doskonały sposób na wypoczynek pośród torfowisk i mokradeł. Umożliwia dotarcie tam, gdzie nie zajedziemy rowerem i nie dojdziemy pieszym szlakiem. Taka wycieczka to okazja na podjęcie wyzywania i przeżycie ciekawej przygody. Przez kilka dób załoga żyje na pokładzie ”pływającego domku” będąc oddzielona od reszty świata. Tratwa stanowi miejsce do spania czy przygotowania posiłków. Służy ponadto jako punkt obserwacyjny i pomost do wędkowania.W ciągu kilku godzin do przepłynięcia będzie 6-kilometrowy odcinek Biebrzy, co ważne cały czas z nurtem rzeki. W składzie załogi powinno znajdować się co najmniej 2 mężczyzn zdolnych do odpychania tratwy. Czas spływu około 5-7 godz. ( 6 km), Ilość uczestników max 6-7 osób na jednej tratwie.

Nieco inną formą przejażdżki jest spływ ”Pychówką”. Wykonuje się ją z drewna a jej wymiary to około 5-6 m. długości i 1 m. szerokości. Pomieścić może w sumie 3-4 osoby. Płyniemy nią za pomocą długiego wiosła, odpychając się od dna rzeki lub wiosłując krótkimi wiosłami typu pagaj. Pychówka pozwala sprawnie penetrować rozlewiska i starorzecza Biebrzy.

Dolina Sarenek

Adres:

Adres: Hołny Wolmera 39, 16-500 Sejny

GPS: 54.114514225364, 23.464971482463

Telefon: 570-432-222, 510-682-861

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.dolinasarenek.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Dolina Sarenek mieści się w niewielkiej wsi Hołny Wolmera. Gospodarstwo położone z dala od innych siedlisk gwarantuje spokojny wypoczynek na łonie przyrody. Dzięki bliskiemu położeniu od drogi Via Baltica, stanowi doskonały punkt postojowy przy dłuższej podróży.

Dolina Sarenek – Oferta

Ofertę stanowią pokoje gościnne z łazienkami, a także przytulny apartament z kominkiem i tarasem.Na parterze odnajdziemy salonik i dwa pokoje dwuosobowe z łóżkami pojedynczymi lub podwójnymi. Na poddaszu z kolei mieszczą się pokoje dwuosobowe z balkonem i przestronny pokój rodzinny z balkonem. Wszystkie izby posiadają dostęp do internetu. Goście mają okazję do skosztowania tradycyjnych posiłków na bazie własnych przetworów. Dolina Sarenek organizuje szkolenia i imprezy okolicznościowe w kameralnym gronie (urodziny, imieniny, konferencje, spotkania integracyjne, zaręczyny). Zapewnia wielofunkcyjną salę, sprzęt audiowizualny i pełen serwis gastronomiczny.

Obiekt posiada rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Na miejscu wypożyczymy sprzęt, dzięki czemu będziemy mogli uczestniczyć w wyprawach szlakami Suwalszczyzny i litewskiego pogranicza. Szczególnie ciekawa wydaje się być oferta skierowana dla całych rodzin.Zarówno po polskiej, jak i litewskiej stronie granicy czekają liczne atrakcje. Jedną z nich jest Baśniowy Szlak Suwalszczyzny. Wiedzie on przez doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy. Posiada w sumie siedem głównych przystanków nazywanych wioskami bajek, bazując na twórczości Marii Konopnickiej, miejscowych legendach oraz wątkach baśniowych. Każda wioska to inna tematyka, inne gry, zabawy i scenariusze zajęć.Do całej trasy Baśniowego Szlaku przygotowano karty wędrowców ułatwiające i urozmaicające zwiedzanie. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie danej wioski, zaś Duża Karta Wędrowca posłuży podczas odwiedzania całego szlaku – otrzymania pieczęci oraz zdobywania nagród, to również pamiątka z odbytej podróży.

Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci łóżeczka, krzesełka do karmienia czy wanienki. Dzieci spędzą niejedną chwilę na placu zabaw wyposażonym w zjeżdżalnię i trampolinę. Recepcja służy pomocą przez całą dobę.

Agroturystyka u Renaty

Adres:

Adres: Danowskie 9B 16-304 Nowinka

GPS: 53.95647655310094, 23.103368666721508

Telefon: 607 989 793

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.urenaty.agro.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka u Renaty usytuowana jest w małej miejscowości Danowskie, oddalonej od Augustowa o około 15 km. Położenie między jeziorami Blizno i Blizienko umożliwia obcowanie z naturą, zaś bliskość do granicy sprawia, że gospodarstwo stanowi doskonały punkt postojowy na dłuższej trasie.

Agroturystyka u Renaty – Oferta

Gospodarstwo wynajmuje przez cały rok pokoje dwu, trzy i czteroosobowe. Każdy z nich posiada łazienkę. Wyposażone są one w takie meble jak szafki nocne, szafa, stolik i duże sosnowe łóżka. Na tej samej kondygnacji, co sypialnia mieści się aneks kuchenny.Za wynajem pokoju zapłacimy, w zależności od sezonu od 30 do 50 zł. Nocleg w domku z kolei kosztuje łącznie 240 zł.Właściciele dbają szczególnie o podniebienia klientów, serwując w przestronnej jadalni domowe posiłki. Zazwyczaj składniki pochodzą z własnego wyrobu. Na stole przeważają dania kuchni regionalnej (bliny z mięsem, kartacze, soczewiaki). W ofercie ponadto znajdują się dwa domki letniskowe, przeznaczone dla siedmiu osób. Obiekt posiada własną wypożyczalnię sprzętu wodnego ( łódki, kajaki, rower wodny) dzięki czemu mamy zapewnione warunki do aktywnego wypoczynku. Na terenie gospodarstwa organizowane są różnego typu imprezy integracyjne i okolicznościowe. Czas gościom umilą wycieczki kuligiem czy też ogniska.

Atrakcje

Sąsiedztwo jezior to dobra informacja nie tylko dla wędkarzy.Prywatna plaża z pomostem to idealna okazja do kąpieli, lecz także zwiedzenia akwenów za pomocą różnych form transportu. Możemy spróbować swych sił choćby w spływach kajakowych. Jako,że niektóre trasy nie są zbytnio wymagające, mogą uczestniczyć w nich nasze pociechy. Co więcej, mamy wpływ na długość wycieczek biegnących przez przepiękne krajobrazy Puszczy Augustowskiej. Do wyboru są spływy po Czarnej Hańczy, Rospudzie, Nettcie. Każdy z nich obfituje w liczne atrakcje, w tym nocowanie nad brzegiem jezior.

Informacje dodatkowe

W cenie wynajmu pokoju znajduje się parking, co ucieszy zmotoryzowanych. Gospodarstwo nie pozwali na pewno nudzić się najmłodszym zapewniając im plac zabaw z huśtawką, zjeżdżalnią czy trampoliną. W podróż możemy zabrać również nasze zwierzęta gdyż są one mile widziane na terenie obiektu.

Domek w Puszczy

Adres:

Adres: os. Bachmaty 15, 13, 17-204 Dubicze Cerkiewne

GPS: 52.65328457278751, 23.436016617952987

Telefon: 500-130-801

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Domek w Puszczy i Domek Pod Sosnami mieszczą się tuż przy zalewie Bachmaty w gminie Dubicze Cerkiewne. Zapewnia miłe warunki do spędzenia urlopu z dala od miejskiego gwaru.

Domek w Puszczy – Oferta

Przedmiot oferty stanowią dwa domy do wynajęcia. W zależności od sezonu, za dobę noclegową zapłacimy od 250 do 630 zł. Domek w Puszczy to drewniany pięciopokojowy obiekt o wielkości 90 m2. Odpowiedni klimat zapewni w nim kominek z regulowanym powietrzem. Poza tym mamy do dyspozycji salon, kuchnię, łazienkę i toaletę. Dom Pod Sosnami to zaś całoroczny dwupoziomowy obiekt posiadający osobne wejście. Pomieści on do 10 osób. Na parterze odnajdziemy salon z kominkiem, aneks kuchenny oraz łazienkę. Na zewnątrz nie raz skorzystamy z altany z grillem. W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy duży obiekt sportowy, stadninę koni czy też kryty basen. Właściciele umożliwiają wypożyczenie sprzętu przeznaczonego do rekreacji wodnej. Dzięki temu na pewno aktywnie spędzimy czas na zalewie. W przypadku niekorzystnej pogody spędzimy wiele miłych chwil w sali gier czy na świetlicy.

Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 8 00, kończy zaś w dniu odjazdu o 12 00. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które towarzyszą nam w podróży. Dzieci z pewnością ucieszą się z placu zabaw zaopatrzonego w piaskownicę, huśtawkę i zjeżdżalnię. Na zmotoryzowanych gości czeka miejsce parkingowe z garażem.W przypadku większych grup zorganizowanych do 35 osób istnieje szansa na zorganizowanie spotkań integracyjnych czy spotkań towarzyskich.

Atrakcje

Zalew Bachmaty, o łącznej powierzchni blisko 6 ha, mieści się w gminie Dubicze Cerkiewne. Utworzono go na rzece Orlanka. Charakteryzuje go nietypowy kształt ”kiszki”. Szerokość waha się od 50 do 100 m. Długa linia brzegowa pozwala na wędkowanie. Jedynie 5% terenu uniemożliwia zapuszczenie kijka, a to głównie ze względu na trzciny. Głębokość występująca na łowisku to blisko 2 m. Dno w większości miejsc jest jednakowe, lecz gdzieniegdzie sięga nawet 3 m. W zbiorniku znajdziemy takie gatunki jak karpie, szczupaki, karasie, liny, płocie czy leszcze. Zalewem opiekuje się Okręg PZW Białystok.

&nbsp

Wiejski Zakątek Nad Wigrami

Adres:

Adres: Suwałki, ul. Rosochaty Róg 3

GPS: 54.056868790142, 23.099368922049

Telefon: 669 061 004, 087 516 41 82

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://nad-wigrami.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Wiejski Zakątek Nad Wigrami mieści się w sercu parku narodowego, posiadając bezpośredni dostęp do jeziora.Rosochaty Róg zawdzięcza nazwę linii brzegowej, która przypomina poroża jelenia. Wieś leży nieopodal Klasztoru Kamedułów w Wigrach.

Wiejski Zakątek nad Wigrami – Oferta

Obiekt oferuje łącznie 18 miejsc noclegowych w pokojach dwu, trzy i czteroosobowych, mieszczących się w domkach letniskowych i całorocznych. Ponadto mamy możliwość skorzystania z pola namiotowego, przylegającego do jeziora. Na zewnątrz wyodrębniono specjalne miejsce pod ognisko. Biesiadować możemy również pod wiatą z grillem. Bez problemy wypożyczymy wszelki sprzęt do rekreacji wodnej – kajaki, łodzie wiosłowe i z silnikiem elektrycznym. Po dniu pełnym wrażeń o odpowiedni relaks zadba wizyta w saunie.Gościom w Gospodzie Zapiecek serwowane są dania kuchni domowej – potrawy polskie, litewskie i przede wszystkim regionalne. Wszystkie z nich przygotowuje się z produktów powstałych w gospodarstwie.Obiekt zadbał również o najmłodszych klientów. Dzieciom przygotowano bowiem plac zabaw, obok którego znajduje się wybieg dla królików. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking.

Atrakcje

Wizytówką okolicy to zdecydowanie Klasztor Kamedułów. Już we wczesnym średniowieczu okolica stanowiła miejsce polowań książąt litewskich i królów Polski. Książę Witold wybudował tu dworek myśliwski, który to został zmodernizowany przez króla Władysława IV Wazę.

Jan II Kazimierz, wypełniając śluby lwowskie przekazał tereny jeziora Wigry wraz z otaczającą go Puszczą dla kamedułów. Zakonnicy początkowo mieszkali w drewnianej zabudowie, lecz po pożarze rozpoczęto budowę kościoła i murowanego klasztoru. Wyspę połączono groblą z lądem, stworzono wieżę zegarową, domy gościnne czy też pomieszczenia gospodarcze.Na zachodnim krańcu założono sad z ogrodem botanicznym, na południu zaś zwierzyniec. Zakon skutecznie prowadził politykę osadniczą, tworząc liczne zakłady przemysłowe – młyny, ceglarnie, huty szkła czy tartaki. Mimo że nadawano im dobrowolnie nowe ziemie, poszerzali również swe granice w sposób niecałkowicie zgodny z prawem. Było to przyczyną wieloletnich procesów.

W klasztorze zachowały się nisze z ludzkimi piszczelami sprzed 200 lat. Zakonników nie chowano w trumnach lecz właśnie w niszach, układając ciała na deskach z cegłą pod głową. Gdy wszystkie nisze były zajęte – wyciągano kości i wrzucano je do wspólnej bezimiennej mogiły pod kościołem. Do niszy trafiał następny zmarły. Niestety miejsce to zostało splądrowane przez żołnierzy obu wojen, poszukujących skarbów”.

&nbsp

Kompleks Turystyczny Ateny

Adres:

Adres: Ateny 121 16-304 Nowinka

GPS: 53.964934482079, 23.045463413

Telefon: 606-507-617

Email:

Strona internetowa: http://www.suwalszczyzna.net/?grupa=agro&id=320

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kompleks Turystyczny Ateny zlokalizowany jest na północnej krawędzi jeziora Blizno w małej wsi Ateny. Malowniczą miejscowość założył w połowie XIX w. kupiec z Augustowa Gerszon Ateński. Stąd też jej nazwa. Od Augustowa dzieli ją 15, do doliny Rospudy 10 km. Położenie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego sprawia, że pobyt może być idealna ucieczką od miejskiego zgiełku.

Kompleks Turystyczny Ateny – Oferta

Do wynajęcia przeznaczona jest dziesięcioosobowa willa składająca się z dwóch segmentów. Pierwszy z nich to pokój dzienny z tarasem, aneks kuchenny, sypialnia i łazienka. Zapewnia dwa miejsca noclegowe. Drugi segment obejmuje parter i poddasze z trzema sypialniami. Łącznie przyjmie do ośmiu podróżnych. Przy jeziorze przewidziano zaś pole namiotowe dla około trzydziestu chętnych. Właściciele zapewniają dobre warunki sanitarne. Na miejscu odnajdziemy bowiem toalety z bieżącą wodą. Umywalki a także prysznic mieszczą się w sąsiadującym budynku. Zapewnia się prąd oraz możliwość dołączenia przyczepy. Nieopodal pola,w barze Blizno, goście mogą skosztować domowych posiłków. Prym wiodą dania regionalne jak choćby kartacze czy babki. Dzięki drewnianym stołom i ławom na polu namiotowym, również tam mamy szansę na konsumpcję. Wspólne zabawy ułatwia boisko do siatkówki, a także wyodrębnione miejsce pod grilla lub ognisko. Cennik zależny jest od takich czynników jak pora roku czy czas pobytu. W długie weekendy, święta i sylwestra ustalany jest indywidualnie. Za dobę w domu zapłacimy co najmniej 80 zł (segment pierwszy). Miejsce na polu namiotowym może być do naszej dyspozycji już od 8 zł.

Atrakcje

Jako, że obiekt zlokalizowany jest nad jeziorem Blizno, ściągają do niego fani wędkarstwa. Jezioro jest specjalnym łowiskiem PZW (Polskiego Związku Wędkarskiego).W wodach mamy okazję złapać takie gatunki jak troć jeziorowa, sandacz, szczupak, lin, leszcz, szczupak czy sum. Warto nadmienić, iż połów taki wymaga wyrobienia płatnej specjalnej licencji. Właściciele specjalizują się w organizacji spływów jedno oraz kilkudniowych takimi rzekami jak Rospuda, Czarna Hańcza, Blizna i Biebrza.

Informacje dodatkowe

Obiekt preferuje pobytu minimum siedmiodniowe ( od soboty do soboty). Teren wokół posesji jest ogrodzony i zagospodarowany, zapewniając bezpieczeństwo i spokój.

Agroturystyka u Sienkiewiczów

Adres:

Adres: Gramotne 3/1, 17-210 Narew,

GPS: 52.920728850143, 23.655149334809

Telefon: 693-335-514, (85) 681-63-28

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.gramotne.eu/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka u Sienkiewiczów znajduje się w małej miejscowości Gramotne, w której to odnajdziemy zaledwie kilka domów. Położone są one między lasami Puszczy Ladzkiej, stanowiącej część Puszczy Białowieskiej. Jedynie 400 m dzieli przyjezdnych od rzeki Narewki, wpadającej do znacznie większej Narwii. Odegrały one znaczącą rolę w historii, gdyż spławiano nimi drewno i mięso dla wojsk przygotowujących się do wojny z Zakonem Krzyżackim.

Agroturystyka u Sienkiewiczów – Oferta

Przedmiot oferty stanowi drewniany dom z pokojami dwu i trzyosobowymi. Za dobę noclegu zapłacimy od 25 zł. Serce domu to salon z klimatycznym kominkiem, dużym stołem i telewizorem. Dzięki dobrze wyposażonej kuchni bez trudu przygotujemy sobie posiłek. Obiekt wpisuje się w kulturalny charakter regionu, a to ze względu na zamontowane okiennice, zdobienia narożne i nadokienne z motywami zwierzęco-geometrycznymi.

Podwórko ogrodzone jest tradycyjnym płotem z balasów. Na terenie gospodarstwa mieszkają króliki i koniki polskie, których obecność ucieszy dzieci. Beztroskie chwile spędzą oni za pewne na placu zabaw zaopatrzonym w huśtawki i piaskownicę. Biesiadowanie umożliwia altana z drewnianym grillem. Latem nieraz schronimy się w cieniu drzew bogatego sadu. Za nim, w rogu podwórka, znajduje się sauna – ruska bania. Ponadto możemy skorzystać z przejażdżki wozem konnym po terenie puszczy, a zimą moc atrakcji zapewni kulig. Gromotne to raj dla miłośników pedałowania, a to ze względu na przebiegający przez miejscowość Niebieski Szlak Rowerowy ”Do Puszczy Ladzkiej”. Prowadzi on z Narwi do Bud nieopodal Białowieży. Po drugiej stronie rzeki z kolei istnieje również Podlaski Szlak Bociani oraz Green Velo. Szczególnie polecana jest wycieczka nad Zalew Siemianówka. Po drodze w lasach i łąkach nieraz natrafimy na zwierzęta, takie jak choćby lisy, wilki, żubry, łosie dziki czy sarny. Natura zapewnia też doskonale warunki do zbieractwa.

Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 15 00, a kończy w dniu odjazdu o godz. 11 00. Właściciele akceptują w pełni zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. W cenie wynajmu znajduje się również parking dla zmotoryzowanych gości.

Farma Zdrowia i Urody

Adres:

Adres: Tartak 9a, 16-402 Suwałki 4

GPS: 54.088860674595, 23.087606876943

Telefon: (087) 563-70-33, 510 40 33 77

Email: [email protected]

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Farma Zdrowia i Urody zlokalizowana jest w miejscowości Tartak nieopodal jeziora Wigry. Od Suwałk dzieli przyjezdnych jedynie 10 km. Położenie na obszarze parku narodowego stwarza idealne warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju.

Farma Zdrowia i Urody – Oferta

Do dyspozycji gości są dwa domy wypoczynkowe. Cały teren ogrodzono, co gwarantuje bezpieczeństwo przyjezdnych. Wypoczynek zapewniają ławeczki i duże tereny zieleni. Na miejscu wypożyczymy sprzęt do rekreacji wodnej – łodzie wiosłowe i kajaki. Cały obiekt posiada dostęp do bezprzewodowego internetu. W pierwszym budynku mieści się sala konferencyjno-jadalna oraz salon spa. Na piętrze znajdziemy miejsca noclegowe w trzech pokojach. Każdą izbę wyposażono w łazienkę z kabiną prysznicową. W drugim budynku na parterze zagospodarowano wspólny aneks kuchenny, podręczny magazynek, a także pokój sypialniany z łazienką. Na piętrze natomiast ulokowano dwie rodzinne sypialnie. Na zewnątrz istnieje możliwość rozbicia namiotów.

Farma Zdrowia i Urody organizuje różnego typu imprezy okolicznościowe, jak bankiety czy urodziny. Na świeżym powietrzu odbywają się również biesiady przy ognisku, w czasie których skosztujemy dań kuchni regionalnej. Potrawy podawane są w gliniakach, na deskach i kopańkach. Do dyspozycji gości oddano wiatę na 50, a także salę mieszczącą do 30 gości.

Obiekt oferuje liczne zabiegi normalizujące, nawilżająco-kojące, ujędrniające i regenerujący na przebarwienia i blizny.Ceny zabiegów wahają się od 10 do 250 zł.

W cenę pokoju wliczony jest parking, korzystanie z łodzi wiosłowej i materaca Bremer, zapewniającego ogólną regenerację organizmu. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 15 00, a kończy w dniu odjazdu.

Atrakcje

Wigierski Park Narodowy powstał na początku 1989 r. Mieści się on na skraju Puszczy Augustowskiej, chroniąc kompleks jezior, wiele gatunków ptaków, ryb i ssaków. Najcenniejszymi elementami Parku są akweny wodne – największe jezioro Wigry i najdłuższa rzeka, często używana jako szlak kajakowy – Czarna Hańcza. W lasach dominują drzewa iglaste – charakterystyczne dla Puszczy Augustowskiej sosny i świerki. Znaczną powierzchnię Wigierskiego Parku Narodowego zajmują również torfowiska.Znaczną powierzchnię Wigierskiego Parku Narodowego zajmują również torfowiska.Najbardziej charakterystycznym zwierzęciem i symbolem Parku jest bóbr, zasiedlający brzegi rzek i jezior.

Agroturystyka Małgorzata i Wojciech Dzienis

Adres:

Adres: Ateny 11A 16-304 Nowinka

GPS: 53.966386914907, 23.051834078506

Telefon: (87) 641-92-24, 510-157-560

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://nocleg.suwalszczyzna.com.pl/ateny/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Małgorzata i Wojciech Dzienis mieści się w malowniczej wsi Ateny położonej tuż nad brzegiem jeziora Blizno. Miejscowość zawdzięcza swą nazwę kupcowi z Augustowa. Gerszon Ateński założył ją w połowie XIX wieku. Położenie w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego sprzyja wszystkim, którzy poszukują ukojenia w przyrodzie. Specyficzny mikroklimat lasów sosno-świerkowych z pewnością doda nam energii.

Agroturystyka Małgorzata i Wojciech Dzienis – Oferta

Do dyspozycji gości są pokoje dwu, trzy i czteroosobowe, zarówno z łazienką, jak i bez. Łącznie to ponad trzynaście izb. Wszyscy przyjezdni posiadają pełny dostęp do aneksu kuchennego. Miłe chwile przy słonecznym kąpielach gwarantuje prywatna plaża z pomostem o długości ponad 50 m. Właściciele wypożyczają również sprzęt przeznaczony do turystyki wodnej na czele z kajakami, łódkami i rowerami wodnymi. W celu spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu, wyodrębniono miejsce pod ognisko czy grilla. Na życzenie klienta przygotowywane są domowe obiady. Za dobę w pokoju zapłacimy już 40 zł.

Atrakcje

Lokalizacja nad jeziorem umożliwia rozwój pasji wędkarskiej. Zbiornik stanowi łowisko specjalne łowisko PZW (Polskiego Związku Wędkarstwa). Występują w nim okazy troci, suma czy szczupaka. Do połowu konieczne jest wyrobienie odpowiedniej licencji. Jezioro posiada najwyższy stopień czystości dzięki czemu stanowi świetne miejsce do pływania i nurkowania. Jedną z głównych atrakcji okolicy są spływy kajakowe po takich rzekach jak Czarna Hańcza, Rospuda i Blizna. Ateny stanowią punkt początkowy podróży. Wycieczki tego typu mogą trwać wiele dni, co jest uzależnione od możliwości i chęci uczestników. Do najtrudniejszych należy rejs po rzece Blizna. Trasa wiedzie przez rozległe tereny leśno-bagienno-łąkowe, Kanał Augustowski, kończąc się na jeziorze Serwy. Problemy sprawia wąskie koryto, powalone drzewa, tamy bobrów czy niski poziom wody.

Informacje dodatkowe

Posesja jest całkowicie odgrodzona, co zapewnia bezpieczeństwo podróżnym, jak i pozostawionym pod obiektem autom. Gospodarze w pełni akceptują zwierzęta, więc nie musimy się martwić o naszych pupili. Obiekt zapewnia warunki dla dziecięcych zabaw, udostępniając piaskownicę, huśtawkę i karuzelę. W najbliższej odległości od obiektu znajdziemy sklep, bar i dworzec pks.

Dom na Starym Gościncu Tiszyna

Adres:

Adres: Rutka 23A, 17-204 Dubicze Cerkiewne

GPS: 52.630289273876, 23.547900903504

Telefon: 663-651-997, 667-982-668

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Dom na Starym Gościńcu Tiszyna to kwatera agroturystyczna mieszcząca się we wsi Rutka. Położona na skraju Puszczy Białowieskiej, przy dawnym trakcie z Bielska do Kamieńca, zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku z dala od zgiełku miast. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1576 r. Nazwa ma związek z wydobyciem rudy, z której wytapiano żelazo.

Dom na Starym Gościńcu Tiszyna – Oferta

Gospodarstwo oferuje w sumie 12 miejsc noclegowych w pięciu pokojach z łazienkami. Do wyboru przyjezdni mają izby dwu i trzyosobowe. W pełni wyposażono kuchnia posiada samodzielny charakter. Serce domu stanowi przestronny salon z klimatycznym kominkiem. Na specjalnie życzenie klientów przygotowuje się w piecu kaflowym dania regionalne takie jak kiszka, babka ziemniaczana, a także swojski chleb. W sezonie letnim rozrywkom służy altana, w której odnajdziemy grill oraz wędzarnię. Tam też odbywają się warsztaty robienie kiełbasy. Na podwórzu wydzielono ponadto specjalne miejsce pod ognisko. Na terenie obiektu organizowane są różne imprezy okolicznościowe i przyjęcia firmowe. Dla osób aktywnych wypożyczane są rowery i kijki nordic walking.

Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci łóżeczka. Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking.Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 11 00. Dzieci spędzą niejedną wesołą chwilę na placu zabaw z piaskownicą i huśtawką.

Atrakcje i ciekawostki

W okolicy miejscowości znajdują się liczne zalewy. Do najbardziej popularnych należy ten w Repczycach. Linia brzegowa rozciąga się na długości ponad 2 km. Zbiornik znajduje się pod opieką Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach. Obecność ratowników WOPR gwarantuje całkowite bezpieczeństwo. Na miejscu możemy wypożyczyć sprzęt służący do rekreacji wodnej, taki jak kajaki czy rowery wodne. Ciekawą formą zorganizowania pobytu jest również organizacja ogniska w specjalnie wyznaczonych do tego miejsca. Miłośnicy gier zespołowych zagrają niejeden mecz siatkówki i koszykówki. Na zmotoryzowanych wczasowiczów czeka parking. Obszar zalewu zapewnia zaplecze sanitarne – wc i natryski. Wędkarzy przyciąga głównie zachodnia część zbiornika. W wodach czekają na nich takie gatunki jak szczupaki, okonie, leszcze, karpie, a nawet sum. Wędkowanie nie wymaga specjalnych zezwoleń – wystarczy karta.

Agroturystyka nad Dowcieniem

Adres:

Adres: Burdeniszki 22, 16-402 Suwałki

GPS: 54.076467155297, 23.121219575114

Telefon: 695-844-700

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.nad-dowcieniem.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka nad Dowcieniem położona jest w małej miejscowości Burdeniszki. Lokalizacja w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, nad brzegiem jeziora stwarza doskonałe warunki wypoczynkowe.

Agroturystyka nad Dowcieniem – Oferta

Ofertę noclegową stanowią trzy pokoje w domu jednorodzinnym. Każdy z nich posiada oddzielne wejście. Do wyboru mamy pokój jedno, dwu, trzy i czteroosobowy.Izby wyposażono w łazienki, telewizor, radio, osobny balkon oraz aneks kuchenny. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest duży plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i trampoliną. Posesja otoczona drzewami iglastymi zapewnia ciszę, a także prywatność. Bliskość jeziora daje szansę na wodne szaleństwa. Bez trudu wypożyczymy łódki czy kajakami. Okolicę z kolei poznamy dzięki rowerowym wycieczkom. Przy domu wydzielono odpowiednie miejsce na biesiady przy grillu bądź ognisku.Miłośnicy rywalizacji odnajdą się na boisku do siatkówki lub przy stole do tenisa stołowego. Cena za dobę noclegu to koszt od 40 do 60 zł.

Atrakcje

Kwatera mieści się w niewielkim oddaleniu od klasztoru pokamedulskiego we wsi Wigry. Dawniej tereny te służyły do polowań książąt litewskich i królów Polski. W czasach księcia Witolda istniał tam już dworek myśliwski, który rozbudowano specjalnie dla króla Władysława IV Wazy.Jan II Kazimierz wypełniając ”śluby lwowskie” przekazał jezioro wigierskie razem z puszczą dla zakonu kamedułów. Początkowo mieszkali oni w drewnianych zabudowaniach, lecz po pożarze, który miał miejsce w 1671 r. rozpoczęto budowę kościoła i murowanego klasztoru. Stworzono ponadto wieżę zegarową, dom gościnny dla osób świeckich czy też pomieszczenie gospodarcze.Zadbano również a aspekt estetyczny,zakładając sad, ogród botaniczny i zwierzyniec. Zakon skutecznie prowadził akcję osadniczą. Z ich inicjatywy powołano do życia ceglarnie,huty szkła czy tartaki. Mimo że nadawano im kolejne dobra, sami również poszerzali swe granice. Skutkowało to procesami, a następnie wysiedleniem. Klasztor, który przejęła uboga parafia, wkrótce rozebrano. Pod klasztornymi budowlami i kościołem mieściły się ogromne piwnice, w których zakonnicy przetrzymywali wina, miody, piwa i różne inne trwałe towary. Do piwnic tych nie ma obecnie dostępu – poza małymi ich fragmentami – gdyż są zasypane gruzami.

&nbsp

Starostówka

Adres:

Adres: Mołowiste 24 B

GPS: 53.931938003072, 23.219690322876

Telefon: 608668813, 696040614

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.starostowka.pl/new/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Na gospodarstwo agroturystyczne Starostówka składają się 4 komfortowe apartamenty, zlokalizowane tuż nad jeziorem Serwy. Łączy się one z Kanałem Augustowskim. Obowiązuje przy nim strefa ciszy, dzięki czemu odpoczynek sprawia dużą przyjemność. Jezioro jest głównie znane ze swej czystości i przejrzystości. Bezpośredni dostęp do wody i prywatnej plaży umożliwia bezstresowe obcowanie z naturą.

Starostówka – Oferta

Za wynajem apartamentu zapłacimy, w zależności od pory roku od 55 do 88 zł. Gospodarstwo udziela korzystnych rabatów przy dłuższej rezerwacji. Z pobytu zadowoleni będą zwłaszcza miłośnicy kulinariów. Goście mogą sami spróbować swych sił przy produkcji wyrobów z mięsa czy ryb, a to dzięki wędzarni.

Atrakcje

Nie tylko wędkarze znajdą tu coś dla siebie. Gospodarstwo daje możliwość wynajmu sprzętu służącego do wodnej rekreacji. Walory jeziora Serwy sprawiają, iż jest ono ideałem dla nurków czy pływaków. Duża głębokość (42 m) i rozległa powierzchnia (483 ha) pozwala na organizację wycieczek kajakowych. Na środku akwenu odnajdziemy dwie suche wyspy – Dębowo i Lipówka. Trzecia wyspa ma już charakter zdecydowanie podmokły, stanowiąc lokalizację rezerwatu kormoranów. Dobrą wiadomością dla wielbicieli rowerów jest obecność wielokilometrowych tras asfaltowych, jak i szutrowych. Drogi te prowadzą przez okoliczne wsie i tereny Puszczy Augustowskiej. Spalając kalorię możemy jednocześnie podziwiać wyjątkowo malownicze krajobrazy. Jeśli mamy ochotę wybrać się nieco dalej, warto skorzystać z przejażdżki koleją wąskotorową. Została ona uruchomiona w 2000 r. po kilkunastu latach przerwy i nie zawsze była turystyczną atrakcją. Wigierska Kolej Wąskotorowa ma na celu odbudowę i ochronę zabytkowego taboru. Na dzień dzisiejszy wykorzystywane jest 10 km odnowionych torów. Obecnie trwają pracę nad jej dalszą rozbudową.

Informacje dodatkowe

W celach relaksacyjnych wszyscy goście mogą skorzystać z sauny. Na terenie gospodarstwa wyznaczono specjalny zakątek do biesiadowania przy grillu czy ognisku. Jeśli przyjezdni posiadają własny sprzęt, mogą z łatwością i bezpiecznie go przechować. Dla zmotoryzowanych atutem będą liczne miejsca parkingowe. Dzieci zaś mogą do woli korzystać z placu zabaw. Gospodarstwo nie zapomniało też o ludziach biznesu, tworząc salę konferencyjną o wysokim standardzie.

&nbsp &nbsp

&nbsp

Gospodarstwo Agroturystczne Mariusz Wierzbicki

Adres:

Adres: Podmacharce 18 16-326 Płaska

GPS: 53.942913541948, 23.21081151953

Telefon: 883-366-836

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Mariusz Wierzbicki znajduje się w małej miejscowości Podmacharce, oddalonej od Augustowa około 20 km. Bezpośredni dostęp do jeziora Serwy, las na wyciągnięcie ręki – to wszystko stwarza doskonałe warunki urlopowe.

Gospodarstwo Agroturystyczne Mariusz Wierzbicki – Oferta

Kwatera ma charakter sezonowy. Można ją wynająć w przedziale od maja do października. W sumie w ofercie znajduje się pięć pokoi gościnnych (trzy 2-osobowe, dwa 3-osobowe). Każdy z nich posiada wc i łazienkę z prysznicem. Dla miłośników biwakowania przygotowano również pola namiotowe. Tam też wydzielono miejsca gdzie możemy poddać się wspólnym zabawom przy kiełbasce z grilla lub ogniska. Nie zabrakło boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. Koszt jednego noclegu w gospodarstwie wynosi 40 zł. Na życzenie gości przygotowywane są obiady z produktów wytworzonych przez same gospodarstwo. Obiekt oferuje wypożyczenie sprzętu, dzięki któremu w sposób aktywny spędzimy wolny czas. Do dyspozycji turystów oddane są cztery kajaki, łódź wiosłowa i rowery. Kajaki służące do spływów wynajmiemy w cenie 18 zł za dobę. Liczne szlaki pozwalają łączenie zwiedzania okolicy i uprawiania sportu. W chłodniejsze dni humor poprawi nam świetlica z salą gier.

Atrakcje

Sąsiedztwo lasu stanowi doskonałą wymówkę na wypad dla zbieraczy grzybów i owoców runa leśnego. Tam też możemy często napotkać dziką zwierzynę. Amatorzy ”zapuszczania kijka” na miejscu mogą wyrobić obowiązkową kartę. Jezioro Serwy należy do najczystszych wód w Polsce. Obowiązuje nad nim strefa ciszy. Jego zalety doceniają zarówno pływacy, jak i nurkowie. Ze względu na dużą głębokość (42 m) i niemałą powierzchnię (483 ha), wykorzystuje się je do organizacji spływów kajakowych. Na środku jeziora mieszczą się dwie suche wyspy – Dębowo i Lipówka. Inna podmokła wyspa stanowi siedzibę rezerwatu kormoranów.

Informacje dodatkowe

Po wcześniejszym uzgodnieniu, gospodarze akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć razem w podróż. Działka wokół domu jest ogrodzona, co stanowi gwarant spokoju i bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie musimy obawiać się o pozostawione auta. Piaskownica i huśtawka pozwoli zaś na zabawę z dziećmi.

&nbsp

WTP Podlaski Domek

Adres:

Adres: Wierzchlesie 158, 16-113 Sokółka,

GPS: 53.30243312363589, 23.527460386904067

Telefon: 514-290-293

Email:

Strona internetowa: http://www.podlaskidomek.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

WTP Podlaski Domek usytuowany jest w małej wsi Wierzchlesie, w połowie trasie między Supraślem i Sokółką. Położenie na skraju Puszczy Knyszyńskiej sprawia doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku z dala od zgiełku miasta.

WTP Podlaski Domek – Oferta

Do dyspozycji gości oddaje się pokoje na poddaszu oraz rodzinny apartament. Te pierwsze znajdują się na poddaszu domku rodzinnego. Do wyboru mamy pokoje dwu i trzyosobowe z łazienkami i aneksem kuchennym na poddaszu. Apartament rodzinny położony jest zaś na działce o powierzchni 3300 m2. Niecałe 300 m dzieli go od Puszczy Knyszyńskiej. Zapewnia on komfortowe warunki noclegowe dla pięciu osób. Cena uzależniona jest od takich czynników jak ilość gości i długość pobytu. Serce apartamentu stanowi przestronny salon. Poza tym odnajdziemy w nim dwie sypialnie, łazienkę i aneks kuchenny. Na czas pobytu przygotowano liczne atrakcje. Rozrywkom służy m.in. sauna w formie leżącej beczki. Biesiadować możemy zaś w dużej ogrodowej altanie. Na miejscu wypożyczymy kijki nordic walking oraz rowery.

Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy o 11 00 w dniu odjazdu. Na klientów zmotoryzowanych czeka parking wliczony w cenę najmu. Dzieci ucieszą się z placu zabaw z piaskownicą, huśtawką, zjeżdżalnią i trampoliną. Okoliczne tereny Puszczy Knyszyńskiej stały się miejscem planu filmowego komedii ”U Pana Boga za piecem”, a także drugiego sezonu popularnego serialu ”Blondynka”.

Atrakcje, ciekawostki

Przez Wierzchlesie przebiega tzw. duży szlak tatarski. Jako cała trasa wynosi ponad 54 km, obejmując takie miejscowości,jak Sokółka, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśli i Białystok. Wszystkie z nich powiązane są historycznie i architektonicznie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. Główny punkt na szlaku stanowią Bohoniki z meczetem pochodzącym z drugiej połowy XIX w. Obiekt z wystającym gankiem został zbudowany na planie kwadratu. Dzieli się on na część przeznaczoną dla kobiet i mężczyzn. Na ścianach wiszą muhiry – tkaniny z wersami koranicznymi. Odnajdziemy tam mihrab wskazujący kierunek na Mekkę, a także minbar – miejsce, gdzie duchowny przewodniczy modlitwie.

Dom Gościnny Woleninowo

Adres:

Adres: Zielone Drugie 20, 16-402 Suwałki

GPS: 54.045622134411, 22.846272437309

Telefon: (87) 563-80-40, 604-933-150

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Dom Gościnny Woleninowo znajduje się we wsi Zielone Drugie, oddalonej od Suwałk o około 10 km.Dzięki położeniu blisko lasu, z dala od innych zabudowań i zgiełku zapewnia doskonałe warunki relaksacyjne.

Dom Gościnny Woleninowo – Oferta

Obiekt został wybudowany w 1877 r. i stanowił niegdyś część zabudowań należących do folwarku Woleninowo. Posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli. W 2006 r. dostosowano ją do prowadzenia działalności turystycznej. Obecnie gospodarstwo zajmuje powierzchnię 3,5 ha. Oferta noclegowa to pięć pokoi z łazienkami i prysznicem. W każdej izbie odnajdziemy szafki nocne, szafę ubraniową, lampki nocne oraz telewizor. Nie zapomniano również o dostępie do internetu. Przyjezdni bez problemu mogą skorzystać z dużego holu z tarasem. Tam też występuje część jadalna, a także kanapa wypoczynkowa, fotele i ława. Kuchnię wyposażono w takie sprzęty, jak czajnik elektryczny, lodówka, kuchenka gazowa, mikrofalówka czy piekarnik. Jeśli mamy ochotę na spędzenie nocy na świeżym powietrzu, możemy rozbić namiot. Na podwórku wyodrębniono specjalne miejsce do organizacji spotkań przy grillu czy ognisku. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Okolica pełna jest ścieżek rowerowych, dlatego też wprowadzono opcję wynajmu jednośladów. Na gości zmotoryzowanych czeka parking wliczony w cenę najmu. Dzieci spędzą niejedną beztroską chwilę na placu zabaw. Miłośnicy wędkarstwa skorzystają z przydomowego stawu.

Atrakcje

W 2000 roku uruchomiono po latach kolej wąskotorową, która stanowi atrakcję turystyczną Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Prace restauracyjne przy zabytku rozpoczęto w sierpniu 2000 roku. Początkowo wyremontowano 10-kilometrowy odcinek z Płociczna do Krusznika. Wzdłuż szlaku, w atrakcyjnych miejscach Wigierskiego Parku Narodowego, w Puszczy Augustowskiej, niemal nad samymi brzegami Wigier urządzono przystanki widokowe Binduga, Powały, Bartny Dół. Oficjalnego otwarcia kolejki dokonano 19 maja 2001 roku. Wąskotorówka szybko stała się dużą atrakcją turystyczną Parku Narodowego. Wigierska Kolej Wąskotorowa powstała, aby odbudować i chronić zabytkową kolejkę na całej jej długości. WKW czyni starania w celu uzyskania zgody na prace restauracyjne na odcinku od Krusznika do Tartaczyska nad Czarną Hańczą (kolejnych 14 km).

Domy w Lesie

Adres:

Adres: Sucha Rzeczka 54A 16-326 Płaska

GPS: 53.886130473658, 23.211364746094

Telefon: 602469264, 731942460

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.domywlesie.pl/pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo agroturystyczne ”Domy w lesie” mieści się w samym sercu Puszczy Augustowskiej – Suchej Rzeczce. Ta niewielką miejscowość dzieli jedynie 1,5 km od słynnego jeziora Serwy, o wyjątkowej czystości. W najbliższej okolicy odnajdujemy też nie mniej znany Kanał Augustowski. Bezpośrednie sąsiedztwo to już siedziba szkółki jeździeckiej. Prowadzi ona kursy jazdy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zimą zapewnia atrakcję pod postacią kuligu, latem bryczki lub powozu.

Domy w Lesie – Oferta

Na wynajem przeznaczonych jest troje domków 8-osobowych. Każdy z nich ma 80 m2 powierzchni. Oferta jest aktualna przez 365 dni w roku. Domki wykonane są z litego bala świerkowego. Taka konstrukcja ma wymiar tradycyjny. Od wieków stosowali ją zakopiańscy górale, lecz także rodowici Podlasianie. Charakteryzuje ją doskonałe właściwości termiczne. W okresie letnim daje wytchnienie od upałów, w zimę zaś zapewnia stałą temperaturę. Całość jest bogato wyposażona w sprzęt RTV I AGD.Wydając już 300 zł goście mogą cieszyć się z naturalnego schronienia.

Atrakcje

Goście ”Domków w lesie” nie powinni się nudzić. W cenie pobytu znajdziemy wiele atrakcji i udogodnień. Wszyscy mogą uczestniczyć w takich kameralnych grach jak bilard, ping pong, piłkarzyki czy boules. Miłośnicy ducha zespołowego z pewnością odnajdą się na boisku do siatkówki bądź badmintona. Emocji na pewno nie zabraknie. W pobliżu domków wydzielano specjalne miejsce na biesiadowanie przy ognisku. Można też pomyśleć o dalszej wycieczce, wypożyczając sprzęt do rekreacji wodnej lub rowery. Gdy już przyjezdni opadną z sił, mają okazję do skorzystania z dobrodziejstw fińskiej sauny.

Informacje dodatkowe

Właściciele ”Domków w lesie” dbają również o podniebienia klientów. Ich propozycją jest wyżywienie typu half board, które składa się z dwóch posiłków. Jest to kolejno śniadanie w formie szwedzkiego stołu oraz kolacja w postaci bufetu. Większość potraw to wyroby tradycyjne, jak np. kindziuk, będący przysmakiem głównie na Litwie. Jeśli ktoś nie gustuje w potrawach mięsnych, na życzenie przygotowywane są posiłki wegetariańskie. W sezonie wakacyjnym uczty mogą się odbywać na świeżym powietrzu. Służy do tego zadaszony taras o powierzchni 40 m2.

&nbsp &nbsp

Agroturystyka Barbara i Marek Jasionek

Adres:

Adres: Jeziorki 13A 16-300 Augustów

GPS: 53.836052196771, 22.821464510635

Telefon: (87) 644-21-44, 605-055-748

Email:

Strona internetowa: http://agrojasionek.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Barbara i Marek Jasionek mieści w centrum Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego – miejscowości Jeziorki. Od Augustowa dzieli ją niespełna 12 km. Dzięki korzystnej lokalizacji obiektu można korzystać z atrakcji pobliskiego kurortu a jednocześnie odpoczywać, w ciszy i spokoju z dala od zgiełku miasta.

Agroturystyka Barbara i Marek Jasionek – Oferta

Propozycję noclegową stanowi piętrowy domek letniskowy, który pomieści maksymalnie do sześciu gości. Istnieje opcja dostawki, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Za całość wynajmu zapłacimy 170 zł. Na parterze znajdziemy salon z klimatycznym kominkiem, kuchnię, łazienkę z wc z prysznicem. Na piętrze znajdują się dwa pokoje. Jeden z nich wyposażony jest w łóżku dwuosobowe, drugi zaś w trzy łóżka jednoosobowe. Swobodne przygotowanie posiłków umożliwia dobrze wyposażony aneks kuchenny. Nie zabrakło takich sprzętów jak lodówka, kuchenka mikrofalowa czy kuchenka gazowa. Goście na specjalne życzenie mogą spróbować swoich sił w wytwarzaniu sękacza w tradycyjny, niezmieniony od lat sposób. Zaletą domku niewątpliwie jest otaczająca go duża przestrzeń. Przed upałem ochroni nas cień rzucany przez drzewa z sadu. Zabawom i rozmowom sprzyja pokaźna altana, murowany grill i specjalnie wydzielone miejsce pod ognisko.

Atrakcje

Położone 300 m. od posesji Jezioro Jezierskie to naturalny zbiornik o wielkości ok. 9ha. Jako że jest systematycznie zarybiane, poleca się je głównie wędkarzom. Na miejscu istnieje szansa na zakupienie niezbędnej karty. W siódmym niebie będą też miłośnicy ptactwa. W trzcinach gniazdują taki gatunki jak łabędź niemy, błotniak statywowy czy Trzciniaki. Położenie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej jednak przyciąga nie tylko fascynatów przyrody. Duża liczba okolicznych szlaków rowerowych i pieszych umożliwia aktywne spędzenie czasu przez cały rok. Zimowa porą trasy służą uprawianiu narciarstwa biegowego. Latem królują wycieczki rowerowe. W sezonie częstym wyborem turystów są spływy organizowane na trzech lokalnych rzekach (Czarna Hańcza, Rospuda, Blizna).

Informacje dodatkowe

Na terenie obiektu, każdy kto nie potrafi wytrzymać bez technologii, może skorzystać z bezpłatnego dostępu do wifi. Domek posiada udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi w postaci chociaż krzesła do karmienia. Parking na posesji jest bezpłatny.

Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze

Adres:

Adres: Ostrówek 2A, 16-100 Sokółka

GPS: 53.317579298342, 23.393045368139

Telefon: (85) 710-31-50, 603-666-859

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze mieści się w malej wsi Ostrówek. Położona na urokliwym wzgórzu i otoczona przez lasy Puszczy Knyszyńskiej, stwarza doskonałe warunki do spokojnego wypoczynku. W sąsiedztwie gospodarstwa przepływa jedna z najczystszych rzek okolicy – Sokołda.

Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze – Oferta

Do wyboru przyjezdni mają nocleg w domu rodzinnym lub w domu czteroosobowym. Za pokój zapłacimy już 25 zł, zaś koszt wynajmu domku jako całości sięga 120 zł. Na podwórku wyodrębniono specjalne miejsce pod ognisko. Dzięki wiacie z wędzarnią możemy podpatrzyć jak wyrabiane są mięsne przysmaki. Sąsiednie gospodarstwa oferują zakup świeżej żywności – mleka, jak, warzyw czy owoców.

Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Na klientów zmotoryzowanych czeka parking w cenie wynajmu. Dzieci spędzą niejedną beztroską chwilę na placu zabaw. Istotnym udogodnieniem jest możliwość zlecenia prasowania.

Atrakcje i ciekawostki

Przez powiat sokólski przebiegają tzw. szlaki tatarskie, łączące miasta związane historycznie i kulturowo z religią muzułmańską. Dwoma największymi ośrodkami w okolicy są Kruszyniany I Bohoniki. Drewniany meczet w Bohonikach pochodzi z drugiej połowy XIX w. Zbudowano go na planie prostokąta. Czterospadowy dach budynku zakończony jest tradycyjnym minaretem z półksiężycem. Wnętrze budowli składa się z trzech części. Ta największą przeznaczono dla mężczyzn, najmniejszą – kobietom. Przedsionek ma zaś wspólny charakter. Centralny punkt męskiej sali stanowi mihrab – wnęka w ścianie zwrócono w kierunku świętej dla muzułmanów Mekki. Istotne znaczenie posiada też minbar, swojego rodzaju miejsce do wygłaszania kazań. Używa się go wyłącznie podczas piątkowej popołudniowej modlitwy. Wnętrze meczetu ozdobiono motywami pnącej winorośli. Na ścianach powieszono obrazy przedstawiające święte miejsca dla islamu. Szczególnie wrażenie robią wykaligrafowane cytaty z wersami Koranu. Podłoga meczetu wyłożona jest dywanami. Nieopodal świątynie natkniemy się na muzułmański cmentarz. Naprzeciwko zaś usytuowany jest dom pielgrzyma, w którym poznamy i skosztujemy tradycyjne tatarskie dania. Do regionalnych smakołyków należą zdecydowanie kołduny i pierekaczewnik. Zwiedzanie meczetu możliwe jest w sezonie letnim od maja, w godzinach od 8 00 do 20 00.

&nbsp

Domek Pod Klonem

Adres:

Adres: Olgi Gabiec 30, 17-230 Białowieża

GPS: 52.69746122583675, 23.840840456541628

Telefon: (85) 68 12 542

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.podklonem-bialowieza.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Domek Pod Klonem zlokalizowany jest tuż przy lesie w dolinie rzeki Narewki. Stanowi swoiste nawiązanie do architektury puszczańskiej wsi. Na terenie działki odnajdziemy liczne drzewa owocowe i krzewy.

Oferta

Obiekt to drewniany parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem. Jednorazowo przyjmie maksymalnie 18 gości. Na klientów czekają pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami. 4 z nich posiada wyższy standard. Dwa pokoje dwuosobowe mieszczące się na poddaszu wykonano w formie studia. Jest to propozycja idealna dla rodzin podróżujących ze swymi dziećmi. Ceny za wynajem zaczynają się od 40 zł. Kwatera serwuje głównie potrawy regionalne

Atrakcje

  • Rezerwat pokazowy żubra
  • Szlak dębów królewskich
  • Park miniatur zabytków Podlasia
  • Kolejka Białowieski Express
  • Muzeum Przyrodniczo – LeśneSkansen
  • Miejsce Mocy

Zacisze w Romotach

Adres:

Adres: Romoty 15 19-314 Kalinowo

GPS: 53.800448060623, 22.656726837158

Telefon: 605098809

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.romoty.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo agroturystyczne Zacisze w Romotach mieści się niecałe 22 km od Augustowa. Otoczone z każdej strony lasami i jeziorami rajgrodzkimi, stanowi idealną propozycję dla wszystkich tych, którzy lubią ciszę i cenią sobie przestrzeń.

Zacisze w Romotach – Oferta

Przestrzenny drewniany dom zbudowano w stylistyce dworka. Jego całkowita powierzchnia wynosi 500 m2, z czego 200 m2 udostępnia się turystom. Jednorazowo może pomieścić do 15 osób, a ceny zaczynają się już od 40 zł. Wszelakie liczne atrakcje są już wliczone w cenę pobytu.Rezerwacji można dokonywać przez cały rok.. Klienci mają do wykorzystania salon, dwie sypialnie, łazienkę, wc i w pełni wyposażoną kuchnię.Oddzielne wejście dla gości wiedzie przez gustowny taras Gospodarstwo stara się zapewnić wszystkim doskonałe warunki relaksacyjne. Służy do tego między innymi sauna i naziemny basen. Dostęp do prywatnej plaży z pomostem ucieszy nie tylko wędkarzy. Znajdzie się coś też dla aktywnych.Dzięki własnej asfaltowej drodze o długości 150 m, można śmiało jeździć na rolkach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wypożyczyć też rower i wybrać się na przejażdżkę.

Atrakcje

Często odwiedzanym miejscem w okolicy są mosty w Stańczykach, które należą do najwyższych w kraju. Konstrukcja zbudowana z pięciu przęseł ma 36,5 m wysokości oraz 180 m długości. Mosty łącza brzegi rzeki Błądzinki, a dzięki równoległemu ułożeniu przypominają rzymskie akwedukty. Odkrywaniu uroków regionu służy Ełcka Kolej Wąskotorowa. Była ona budowana w latach 1912-1918 i przez długi okres czasu odgrywała ważną rolę gospodarczą. W 1991 r. została wpisana do rejestru zabytków. Ełcka Kolej Wąskotorowa to jedyna czynna tego typu atrakcją turystyczna na Warmii i Mazurach. Rozkładowe przejazdy pociągami EKW prowadzone są przez lokomotywy spalinowe Kursuje ona od maja do września na trasie Ełk-Sypitki-Ełk.

Informacje dodatkowe

Gospodarstwo specjalizuje się w wytwarzaniu ekologicznych produktów, głównie jaj, mleka i sera. Prowadzi też stadninę Koni Kolorowych Zimnokrwistych i hodowlę najstarszej w Polsce rasy krów Czerwona Polska. Klienci posiadają więc szansę na obcowanie z sympatycznymi zwierzętami. Dla klientów przewidziano bezpłatne miejsca parkingowe.

&nbsp

Czar Podlasia

Adres:

Adres: Osłowo 56A, 17-307 Mielnik

GPS: 52.35036594741993, 22.99083822415514

Telefon: 723-785-997

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.czarpodlasia.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo agroturystyczne Czar Podlasia mieści się w małej miejscowości Osłowo, oddalonej od Siemiatycz niespełna 13 km. Stanowi idealną propozycję dla wszystkich, którzy cenią kontakt z naturą i poszukują swobodnych przestrzeni.

Czar Podlasia – Oferta

Na gości czeka w sumie piętnaście miejsc noclegowych. Istnieje opcja wynajmu pokoju jedno, dwu, trzy i czteroosobowego. Do wyboru mamy też łóżka pojedyncze i podwójne. Każda izba posiada własną łazienkę. Serce domu stanowi duży salon z kominkiem, który utrzymany jest w wiejskim charakterze. Na potrzeby różnego rodzaju imprez można go przekształcić w salę biesiadną dla trzydziestu osób. Dużą zaletą jest wyposażenie w 50-cio calowy telewizor i sprzęt nagłośnieniowy. Goście bez problemu skorzystają z kuchni, gdzie odnajdą takie sprzęty jak mikrofalówka, piekarnik czy zmywarka. Obiekt posiada duży taras ze stolikami umożliwiający spożywanie posiłków na zewnątrz. Piękne widoki na okolicę będziemy zaś podziwiać z przestronnych balkonów.

Miłośnicy książek odnajdą się w biblioteczce, w której przygotowano ponad 150 pozycji. Wśród nich są powieści, albumy, czasopisma, książki dla dzieci oraz przewodniki po lokalnych atrakcjach. Nudę zażegnają również liczne gry i zabawy – kalambury z tablicą flipchart, twister, szachy i inne. Za nocleg w gospodarstwie zapłacimy już 35 zł. Jeśli mamy małe dziecko do drugiego roku życia, nie ponosimy za niego opłat. Agroturystyka Czar Podlasia dba szczególnie o ofertę gastronomiczną, proponując dania kuchni regionalnej. Serwuje się podlaską babkę ziemniaczaną, kiszkę, pasztety z własnego wyrobu. Mamy ponadto szansę skosztowania chleba na zakwasie i wiejskiego smalcu. Na pobudzenie apetytu poleca się nalewki, a łasuchy z pewnością nie oprą się sękaczowi.

Informacje dodatkowe

Poczucie prywatności przyjezdnym dają bez wątpienia trzy drewniane altany. Kusząca możliwość grillowania na dużym obrotowym grillu lub ogniska w przygotowanym palenisku, a także dostęp do 15 litrowego żeliwnego kociołka do dań jednogarnkowych np. gulaszu i rożen do pieczenia prosiaka nie zostawiają miłośników dobrego jedzenia obojętnymi. Na smakoszy wędzonych ryb i mięs czeka wędzarnia.Zmotoryzowani goście mogą zostawić swoje auta na bezpłatnym parkingu na ogrodzonej posesji. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta,, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż.

Zielona Dolina

Adres:

Adres: Kuryły 3, 16-100 Sokółka

GPS: 53.396316133923, 23.460863083455

Telefon: (85) 711-20-49, 605-989-170

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://kuryly.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Zielona Dolina mieści się w małej miejscowości Kuryły oddalonej od Sokółki o niecałe 3 km.Położona jest w dolinie rzeki Sokołdy z dala od innych zabudowań. Gospodarstwo zajmuje się ekologiczna uprawą i hodowlą.

Zielona Dolina – Oferta

Na pokój typu studio składa się salon z aneksem kuchennym, łazienką i widokiem na dolinę rzeki. Na poddaszu przygotowano dwie sypialnie. Pomieści w sumie do pięciu osób. Pokój w dworku zapewnia z kolei trzy miejsca noclegowe, z których to możemy podziwiać sad. W ofercie znajduje się też pokój trzyosobowy na poddaszu i kameralny pokoik w wiejskim stylu. Kuchnia posiada ogólnodostępny charakter. Na zewnątrz wydzielono specjalne miejsce pod ognisko bądź grilla. Bez trudu wypożyczymy również sprzęt rekreacyjny.

Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy się o 10 00 w dniu odjazdu. Dzieci spędzą niejedną beztroską chwilę na placu zabaw z piaskownicą, huśtawkę, zjeżdżalnią i trampoliną. Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin podróżujących z najmłodszymi. Zadbano o specjalne łóżeczko, krzesełko do karmienia, wanienka i nocnik. Nie mogło zabraknąć też dostępu do internetu.

Atrakcje

Kuryły znajdują się w niewielkim oddaleniu od Szlaku Rękodzieła Ludowego. Powstał on w 1994 r. z pomysłu Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Trasa pozwala na poznanie bogate tradycje sztuki ludowej. Przebiega ona przez miejscowości takie jak Czarna Białostocka, Czarna Wieś Kościelna, Łapczyn, Zamczysk, Janów, Sokółka. Piękno natury zapewnia Puszcza Knyszyńska. Przeniesiemy się do czasów codziennej pracy naszych pradziadków, odwiedzając choćby kuźnie czy pracownie garncarskie.

Ponad 11 gmin w okolicy posiada w swoich granicach lasy Puszczy Knyszyńskiej.W 1988 roku utworzony został Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego. Jest to drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce. Na terenie PKPK powołano 21 rezerwatów przyrody – w większości rezerwaty leśne i leśno – torfowiskowe, ale wśród nich są też dwa rezerwaty florystyczne oraz jeden chroniący prehistoryczną kopalnię krzemienia. Obszar puszczy został objęty europejską siecią ekologiczną NATURA 2000 (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja Knyszyńska” oraz Obszar Specjalny Ochrony Ptaków „Puszcza Knyszyńska”)

&nbsp

Gospodarstwo Agroturystyczne Biebrzańska Gościna

Adres:

Adres: Karczewo 16, 19-206 Rajgród,

GPS: 53.682740623878, 22.811784669757

Telefon: 604-239-235

Email:

Strona internetowa: http://agrobiebrzanskagoscina.dobrynocleg.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Biebrzańska Gościna mieści się w Karczewie oddalonym od Augustowa o około 20 km. Stanowi idealne miejsce dla każdego, który szuka spokoju i odpoczynku na łonie dzikiej natury.

Gospodarstwo Agroturystyczne Biebrzańska Gościna – Oferta

Na ofertę wynajmu składa się łącznie pięć pokoi, w tym jeden z klimatycznym kominkiem. Goście mają do dyspozycji dwie łazienki i pełny dostęp do kuchni. Dzięki dużemu podwórku bez problemu mogą spędzać chwile przy kiełbasce z grilla czy ogniska.W zależności od sezonu, ceny zaczynają się już od 35 zł. Gospodarze od lat prowadzą uprawę ekologicznych owocowych, z których wytwarzają soki i inne przetwory przeznaczone dla gości. W razie załamania pogody, urlopowiczów przed deszczem uratuje altana. Urokliwe dwa stawy położone na posesji, pozwolą na podziwiania toni wody przy blasku księżyca. W siódmym niebie będą również wędkarze, gdyż owy staw jest obficie zarybiony. Spragnieni rywalizacji z pewnością skorzystają z boiska do gry. W środku obiektu nie sposób się nudzić.

Atrakcje

Z gospodarstwa do najbliższego jeziora, turyści dojdą pieszo w ciągu piętnastu minut. Przez sąsiadujące tereny przebiega szlak żółty Biebrzańskiego Parku Narodowego. Liczy on w sumie 63 km. W okresie wiosennym na jego trasie można spotkać niezliczone ilości ptactwa błotnego. Niektórzy przekonają się, że wydmy w tej części kraju mogą wyglądać jak te nadmorskie. Szlak dostępny jest dla turystyki rowerowej, a jego pokonanie nie sprawi trudności nawet dla osób bez większej kondycji. Dobrze zaopatrzona świetlica, sala telewizyjna i sala gier daje duże pole manewru. Bliskość Augustowa z kolei pozwala zaś na skorzystanie z jego bogatej oferty turystycznej.

Informacje dodatkowe

Gospodarze w pełni akceptują zwierzęta, więc śmiało możemy je zabrać we wspólną podróż. Posesja jest ogrodzona, a parking z garażem znajduje się w cenie wynajmu. Zadowoleni będą młodzi stażem rodzice, gdyż pokoje zawierają szereg udogodnień dla pobytu dzieci. Na podwórzu nie zabrakło miejsca do zabaw (huśtawki, piaskownica). Wszyscy łaknący technologii odnajdą się w kąciku biznesowym, gdzie znajdą takie niezbędne urządzenia jak fax czy ksero.

&nbsp

Agroturystyka nad Bugiem

Adres:

Adres: Rzewuszki 11 08-220 Sarnaki

GPS: 52.318806790765, 22.844123833347

Telefon: (83) 359-93-23, 504-906-923

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.nocleginadbugiem.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka nad Bugiem mieści się w małej miejscowości Rzewuszki. Dogodny dojazd umożliwia droga krajowa nr. 19 Rzeszów-Białystok. Położenie na terenie Parku Krajobrazowego ”Podlaski Przełom Bugu” umożliwia korzystanie z jego wielu walorów przyrodniczych.

Agroturystyka nad Bugiem – Oferta

Ofertę stanowią dwa wolnostojące obiekty – Domek Pod lipą i Leśniczówka Kulikowo. Każdy z nich pomieści maksymalni siedmiu wczasowiczów. Pierwszy to drewniany budynek, stojący na obrzeżach wsi pośród łąk, nad rzeką Chlebczanka. W środku odnajdziemy dwie sypialnie z sześcioma łóżkami, salonik z klimatycznym kominkiem, aneks kuchenny i łazienkę z prysznicem. W niewielkim oddaleniu od wsi zlokalizowana jest Leśniczówka Kulikowo. Wyposażenie stanowią dwie sypialnie z dużymi łóżkami salon,dobrze zaopatrzony aneks kuchenny oraz przestronna łazienka. W sezonie letnim,na zewnątrz można rozbić namiot, dzięki czemu poczujemy się jak na prawdziwym biwaku.Wyodrębniono również specjalne miejsce pod ognisko bądź grilla. Stylistyka wnętrz utrzymuje się w klimatach typowo myśliwskich. Cena za wynajem domu dla dwóch osób zaczyna się już od 100 zł. W przypadku grup pięcioosobowych, zapłacimy 30 zł za dobę. Dzieci do trzech lat przebywają w obiekcie całkowicie za darmo. Przy dłuższym pobycie możemy negocjować cenę. Właściciele szczególnie polecają domowe obiady przygotowane wyłącznie z własnych produktów. Koszt pojedynczego dania wynosi 30 zł. W ofercie znajduje się również nauka fachu myśliwego poprzez tropienie dzikiej zwierzyny.

Atrakcje

Jednym z symboli okolicy jest prawosławna Częstochowa czyli Góra Grabarka, nazywana też Górą Krzyży. Początki sanktuarium sięgają XVIII w.kiedy to śmierć niosła epidemia cholery. Mieszkańcy, którzy modlili się na wzgórzu do ikony, w podziękowaniu za cudowne ocalenie, wznieśli kaplicę, a następnie cerkiew. Największy napływ pielgrzymów notuje się w święto Przemienienia Pańskiego (18 i 19 sierpnia). Wierni przybywają wówczas ze swoimi krzyżami, okrążając na kolanach świątynię.

Informacje dodatkowe

Dzięki dużemu, zielonemu podwórku, turyści śmiało mogą zabrać ze sobą swoje zwierzęta. Teren jest ogrodzony, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla osób, jak i pozostawionych przez przyjezdnych aut. Oddalenie od innych zabudowań zapewnia dużą dawkę prywatności, ciszy i spokoju.

Zielone Zacisze

Adres:

Adres: ul. Tuwima 3, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.725293494345, 23.585967049585

Telefon: 509-196-702

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Zielone Zacisze mieści się na skraju Puszczy Białowieskiej. Z racji położenia geograficznego, Hajnówka nazywana jest jej bramą. Na terenie gminy zlokalizowano blisko 90 stanowisk archeologicznych.

Zielone Zacisze Oferta

Pokoje i domki zlokalizowane są na ogrodzonej posesji, przez co gwarantują ciszę, spokój i relaks.Mamy do wyboru pokoje dwu i czteroosobowe w budynku jednorodzinnym, zaś domki pomieszczą kolejno czterech i sześciu gości.

Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu. Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci łóżeczka dziecięcego, wanienki, nocnik. Recepcja służy pomocą przez całą dobę. W każdym pokoju zapewnia się dostęp do internetu. Na klientów zmotoryzowanych czeka parking wliczony w cenę wynajmu. Jeśli mamy jakikolwiek problem z garderobą możemy skorzystać z opcji zlecenia prania.

Atrakcje i ciekawostki

Jedną z ciekawszych atrakcji jest z pewnością Park Miniatur Zabytków Podlasia.Mieści się on przy drodze wylotowej do Bielska Podlaskiego. Miniatury wykonano w skali 1 25. Możemy podziwiać charakterystyczną dla regionu architekturę drewnianą, świątynie, pałace i zrekonstruowane już nieistniejące budowle.Każdą z makiet zaopatrzono w tabliczkę informacyjną, która zawiera krótką historię zabytku, a także kę lokalizacyjną oryginalnego obiektu. Odnajdziemy tam takie pozycje, jak ratusz z Bielska Podlaskiego, meczet w Kruszynianach czy młyn wodny w Ciechanowcu. Makiety zajmują łącznie powierzchnię około 0,7 ha. Ekspozycja została ulokowana między alejkami, wśród traw, roślin ozdobnych i oczka wodnego. Teren parku jest wyjątkowo zadbany. Na kierowców czeka parking, zaś odpoczniemy na wygodnych ławkach.Należy zapamiętać, że na teren parku nie można wprowadzać zwierząt. Obiekt w pełni przystosowano pod przyjmowanie zorganizowanych wycieczek autokarowych.

Nie lada uciechę sprawi przejażdżka kolejką ”Białowieski Express”.Mamy do wyboru jedną z dwóch tras historyczno-przyrodniczych. Pociąg jednorazowo może przewieźć do 30 osób. Składa się on z lokomotywy i zadaszonego wagonika. Podróże trwają maksymalnie półtorej godziny.Oprócz zwiedzania świadczy usługi w zakresie dowozu i odbioru z ognisk i innych imprez. Podczas wycieczek poznamy miejscową architekturę, będziemy mogli podziwiać niespotykane widoki, lecz przede wszystkim zanurzymy się w głąb róźnorodnej puszczy.

Gospodarstwo Rybackie Busznica

Adres:

Adres: ul. Turystyczna 29, 16-300 Augustów

GPS: 53.85533772849827, 23.019992273441403

Telefon: 605-234-228

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Rybackie Busznica oddalone jest od centrum Augustowa o pięć kilometrów. Dzięki temu goście bez ograniczeń mogą skorzystać z miejskiej bogatej oferty turystycznej. Jedynie trzysta metrów dzieli odwiedzających od urokliwego jeziora Białego.

Gospodarstwo Rybackie Busznica – Oferta

Do dyspozycji turystów oddaje dwa komfortowe apartamenty czteroosobowe. Wyposażone są one w łazienkę i aneks kuchenny. Cena wynajmu za osobę zależy od pory roku i waha się od 40 do 65 zł. Za niewielką opłatą otrzymamy zezwolenie na amatorski połów ryb na jeziorze Busznica. Smakosze ucieszą się z informacji, że na terenie posesji mieści się tradycyjna wędzarnia, gdzie to można skosztować świeżych gotowych ryb. Zadaszona altana na posesji służy zaś rozpaleniu grilla i -rzecz jasna – doskonałej zabawie.

Atrakcje

Położenie pośród przepięknych lasów daje szansę na łączenie aktywnego wypoczynku ze zwiedzaniem. Tuż przy posesji przebiega szlak Rowerowy Szlak Doliny Rospudy. Oznakowana w terenie kolorem zielonym trasa liczy w sumie 49,2 km i jest stosunkowo łatwa do przejechania nawet dla mało wprawionych rowerzystów. Wycieczka trwa więc tylko jeden dzień. Szlak rozpoczyna się w Augustowie, a kończy w Klonownicy. Wartym wspomnienia, punktem na trasie jest Uroczysko-Święte Miejsce. Zobaczymy tam pochodzącą 1990 r. kapliczkę, drewniane i kamienne krzyże, a także drewnianą rzeźbę ”Świątka”. Polana na skraju Puszczy Augustowskiej stanowiła niegdyś miejsce kultu religijnego.Uroczystość modlitewna miejscowej ludności, nawiązywała do prawosławnego święta Jordanu. Wierni spożywali rytualny posiłek, obmywając się w pobliskiej rzeczce Jałówce, która uważana była za leczniczą.Składano też ofiary z pieniędzy i żywności. Zwyczaj w oczywiście zmienionej formie przetrwał do dziś. Każdego roku odbywa się tam odpust.

Informacje dodatkowe

Przyjezdni bez trudu mogą pozostawić swe auta na parkingu, który jest w cenie wynajmu. Jeśli nie potrafimy obejść się bez nowoczesnych technologii, właściciele udostępniają łącze internetowe (wifi i kablowe). Jeśli w czasie zwiedzania bądź zabaw, nasze ubrania się przybrudzą, możemy skorzystać z opcji prania na zamówienie. W najbliższej okolicy znajdują się istotne punkty komunikacyjne takie jak dworzec pks i pkp.

Kwiatowa Zagroda

Adres:

Adres: Żerczyce 9A, 17-330 Nurzec-Stacja,

GPS: 52.47103781487277, 23.078132376535223

Telefon: (85) 657-52-58, 501-613-236

Email: [email protected]

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kwiatowa zagroda zlokalizowana jest około 15 km od centrum Siemiatycz. Stanowi gwarancję ciszy i spokoju z dala od zgiełku miast.

Kwiatowa Zagroda – Oferta

Gościom udostępniana jest część domu z całkowicie niezależnym wejściem. Do dyspozycji mają dwa pokoje – trzy i czteroosobowy, łazienkę, kuchnię i przestronny korytarz. Ceny uzależnione są od pory roku i wahają się od 25 do 35 zł. Turyści bez problemu mogą przyrządzić sobie posiłek. Naczynia, akcesoria kuchenna, lodówka, kuchenka oraz czajnik znajdują się już w wyposażeniu. W każdym pokoju skorzystamy z bezprzewodowego internetu, a także tv. Dzieci na pewno ucieszą się z placu zabaw, na którym spędzą nie jedna beztroską chwilę. Dzięki dużej powierzchni działki rozbijemy namiot lub umiejscowimy kemping. Do biesiadowania służy stół z parasolami, na którym to spokojnie zjemy kiełbaskę z grilla czy ogniska. Gospodarstwo zapewnia całodobowe wyżywienie.

Atrakcje

W Siemiatyczach i jego okolicach odnajdziemy liczne zabytkowe obiekty. Fragmentem nieistniejącego już pałacu księżnej Anny Jabłonowskiej jest oranżeria nazywana też domem ogrodnika. Zbudowano ją na planie prostokąta na przełomie XVIII I XIX w. Obecnie stanowi siedzibę Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, który stworzył w niej Muzeum Regionalne. Po sąsiedzku możemy zaobserwować posągi sfinsków.

Wszyscy amatorzy kąpieli udadzą się nad siemiatycki zalew. Tworzą go trzy sztucznie zbudowane zbiorniki wodne, które powstały w latach 70-tych nad doliną rzeki Krzemionka. Nad jednym z zalewów, zlokalizowanym niedaleko boiska typu orlik, utworzono miejskie kąpielisko z wydzieloną strefą strzeżoną. Dzięki wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak kajaki i rowery wodne, spędzimy na aktywnym wypoczynku wiele godzin. Wokół jeziora odnajdziemy również trasy biegowe i rowerowe czynne przez cały rok.Zalew stanowi dla wędkarzy. Sumy, szczupaki, karpie, leszcze i węgorze – wszystkie te gatunki można złowić w akwenie.

Informacje dodatkowe

Właściciele w pełni akceptują zwierzęta domowe, które towarzyszą nam w podróży. Obszerne, ogrodzone podwórze umożliwia zaparkowanie auta. W sąsiedztwie znajdują się istotne punkty komunikacyjne jak dworzec pkp i pks. Oferta wynajmu ważna jest przez cały rok.

Bora Zdrój

Adres:

Adres: Lewkowo Nowe 93, 17-220 Narewka

GPS: 52.885607148078, 23.738299309916

Telefon: 85 685 61 14, 693 674 840

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.bialowieza-borazdroj.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kwaterę agroturystyczną Bora Zdrój odnajdziemy w małej miejscowości Lewkowo Nowe, oddalonej od Hajnówki o około 20 km. Usytuowanie w Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Bobrówką, stwarza doskonałe warunki relaksacyjne z dala od zgiełku miast.

Bora Zdrój – Oferta

Przyjezdni mają do wyboru nocleg w domu murowanym i drewnianym. Ten pierwszy składa się z pięciu pokoi, które wyposażono w łoża małżeńskie, a także piętrowe łóżka. Nie zabrakło dostępu do telewizji satelitarnej. W dwóch izbach do dyspozycji gości oddano łazienkę, w innych – aneks łazienkowy. Turyści bez problemu skorzystają z dobrze wyposażonej kuchni. Korytarz przystosowano do organizacji imprez tanecznych. Nudę przegonią z pewnością piłkarzyki i stół do tenisa. Domek drewniany stoi na skraju lasu.Różni się on wystrojem i architekturą, gdyż został wystylizowany na podlaską chatę z XIX w. Sześcioszybowe okna są ozdobione ręcznie malowanymi okiennicami i drewnianymi ornamentami.

Ceny za nocleg zaczynają się już od 30 zł za osobę. Na klientów zmotoryzowanych czeka parking wliczony już w cenę wynajmu. Recepcja służy swa pomocą przez całą dobę. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00 w dniu przyjazdu, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu.

Przybywając do Bora Zdroju warto zwiedzić Galerię Cerkiewną, która prezentuje fotografie ponad trzystu podlaskich świątyń. Zapoznaje ona również turystów z wizerunkami świętych. Otrzymamy wiedzę na temat symboliki i uzdrawiających właściwościach modlitwy. Jeśli naszą pasją są zwierzęta nie przejdziemy obojętnie obok makiet w Galerii Leśnej. Wejście do niej posiada kształt podkowy.

Gospodarstwo umożliwia zapoznanie się z jego funkcjonowaniem. Goście nieraz spróbują swych sił w mieleniu mąki, pieczeniu chleba, czy wyrabianiu sera i wędlin. Obiekt organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Gościom przy rytmie muzyki serwuje się dania regionalne. Potrawy pochodzą wyłącznie ze składników z własnych upraw, hodowli. Na terenie posesji odnajdziemy Skansen Ojcowizna, który składa się z kuźni i stodoły. Tam używając starych metod nauczymy się choćby wiercić w drewnie. Przy skansenie zlokalizowane jest zaś Muzeum Chleba, gdzie poznamy historię jego wyrabiania. Prowadzone są tam warsztaty wypieku.

Dworek Biebrzański

Adres:

Adres: Tajno Podjeziorne 5A 16-320 Bargłów Kościelny

GPS: 53.697845066016, 22.842559665442

Telefon: 512-413-912

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.pensjonatbiebrzanski.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Dworek Biebrzański znajduje się w malowniczej miejscowości Tajno Podjeziorne, oddalonym od Augustowa o 20 km. Siedlisko zajmuje powierzchnię blisko półtora hektara. Starannie zagospodarowany teren idealnie współgra z cichą i spokojną okolicą.

Dworek Biebrzański – Oferta

Na gości czeka w sumie 31 miejsc noclegowych. Przygotowano pokoje dwu, trzy, czteroosobowe, a także dwa funkcjonalne domki letniskowe o zróżnicowanym poziomie komfortu. Każdy z nich położony jest na lekkim wzgórzu z pięknym widokiem na jezioro Tajno i Biebrzański Park Narodowy. Pokoje w pensjonacie wyposażone są we własną łazienkę. Istnieje ponadto opcja płatnej dostawki. Ceny za wynajem pokoi uzależnione są od długości trwania pobytu i zaczynają się od 120 zł. Jedna doba w domku letniskowym wiąże się z wydatkiem co najmniej 40 zł. W ofercie pensjonatu znajduje się również pełne wyżywienie w postaci bufetowego śniadania oraz obiadokolacji. Spragnieni aktywnego wypoczynku mogą wypożyczyć łódź wiosłową bądź rowery turystyczne. Fani gier zespołowych znajdą miejsce na siatkówkę,piłkę nożną czy koszykówkę. Na posesji mieści się wiata z grillem, gdzie możemy zacząć wspólne biesiadowanie. Właściciele służą wszelką pomocą w organizacji spływów kajakowych po takich rzekach jak Biebrza, Rospuda lub Czarna Hańcza. Ułatwią też sprawy przy chęci wyjazdu na Litwę (Wilno, Troki)

Atrakcje

Położenie w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego pozwala turystom cieszyć się szczególnymi widokami. Liczne siedliska mokradłowe sprawiły, że zachowały się tu rzadkie i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Jednym z najbardziej urokliwych zakątków jest tzw. Czerwone Bagno. Znajdziemy tak szlaki piesze, które zostały podzielone na kilka rodzajów trudności, a to ze względu na spotykane po drodze trudności.

Informacje dodatkowe

Pensjonat pobiera opłatę za pobyt zwierząt na terenie obiektu. Wynosi ona 10 zł za dobę. Pensjonat zawiera liczne udogodnienia dla rodzin, którzy postanowili spędzić urlop ze swymi dziećmi. Pokoje wyposażono w specjalne krzesło do karmienia i łóżko do malucha. Zadbano również o ich rozrywkę. Wewnątrz służy do tego sala zabaw, na zewnątrz zaś plac z piaskownicą, zjeżdżalnią i trampoliną. Na terenie obiektu goście mogą zostawić swoje auta.

Agroturystyka Sośniaki

Adres:

Adres: ul. Bednarska 9, 19-110 Goniądz

GPS: 53.49176261799175, 22.71933163465519

Telefon: (85) 738-01-96, 501-293-568

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.sosniaki.wirtualnie.eu/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Sośniaki mieści się w centrum Goniądza, granicząc z urokliwą rzeką Biebrzą. Działka położona w okolicy parku narodowego zapewnia wypoczynek z dala od miejskiego gwaru, zachęcając do obcowania z naturą. Niecałe pół kilometra dzieli turystów od plaży miejskiej.

Agroturystyka Sośniaki – Oferta

Przedmiotem oferty są pięcioosobowe domki letniskowe, za których wynajem, w zależności od sezonu zapłacimy od 35 do 40 zł. Pokoje wyposażono w kuchnię i łazienkę. Na działce wyodrębnione specjalne miejsce na grilla bądź ognisko, dzięki czemu możemy biesiadować do białego rana.

Jedną z głównych wodnych atrakcji są spływy kajakowe. Goście mają do wyboru szesnaście kajaków i pięć łodzi. Wyprawy mogą odbywać się zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Oferta skierowana jest głównie do pasjonatów fotografii. Niezwykle tereny zapewnią nie jedno udane zdjęcie.

Okolica stanowi raj dla wędkarzy. W czystych wodach czekają nas takie gatunki jak szczupak, okoń, leszcz czy płoć. Właściciele wskażą dobre miejsce do połowu, pomogą też w załatwieniu licencji. Zarówno cały sprzęt, jak i specjalne łodzie otrzymamy bez trudu za niewielką opłatą.

Z pobytu w gospodarstwie ucieszą się też miłośnicy nurkowania. W rzece, oprócz zwierząt, napotkamy na pozostałości po drugiej wojnie światowej czy zwalone mosty. Nie musimy martwić się o sprzęt gdyż wypożyczymy go na miejscu. Całość odbywa się pod czujnym okiem przewodnika i ratownika.

Dla grup zorganizowanych przygotowano zajęcia militarno-survivalowe. Obejmują one kurs strzelania z wiatrówki, trening rzutu granatem, poszukiwanie metali czy przeprawę pontonem. Takie zadania gwarantują niezapomniane wrażenia.

Obiekt organizuje w sposób kompleksowy przyjęcia okolicznościowe, takie jak chrzciny, komunie czy urodziny. Doskonałym miejscem do zabaw może być wiata i altanka, która pomieści przy stole dwadzieścia osób.

Informacje dodatkowe

W cenie pobytu znajduje się parking dla klientów zmotoryzowanych. Dzieci na pewno ucieszą się z placu zabaw wyposażonego w huśtawkę, zjeżdżalnię, trampolinę i piaskownicę. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy zabrać ze sobą w podróż.Doba hotelowa zaczyna się od 15 00 do 20 00.

Domek pod Lasem

Adres:

Adres: Postołowo 27, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.776542383517, 23.611956533859

Telefon: (85) 682-42-32, 509-237-143

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.agrobialowieza.pl/domekpodlasem

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Domek pod Lasem to gospodarstwo agroturystyczne we wsi Postołowo, oddalonej od Hajnówki o blisko 4 km. Zapewnia odpoczynek z dala od zgiełku miast, gwarantując ciszę i spokój.

Domek pod Lasem – Oferta

Bazę noclegową stanowi domek z trzema pokojami i dwoma łazienkami. Duży pokój zapewnia dwa podwójne łóżka, mniejszy zaś dwa pojedyncze.Ten pierwszy wyposażono w niewielki aneks kuchenny, w którym odnajdziemy lodówkę, butlę gazową z palnikiem, czajnik, szafkę z zastawą, stół i dwie ławy. Uroku dodaje gliniany kominek zapewniający ciepło w każdy pochmurny dzień.Łazienka posiada prysznic, wc i umywalkę. Do drugiego pokoju prowadzi oddzielne wejście. Na jego kącik kuchenny składa się lodówka, czajnik elektryczny oraz szafka z podstawową zastawą. Łazienkę wyposażono zaś w prysznic, umywalkę i wc. W każdym pokoju zadbano o dostęp do sieci bezprzewodowego internetu i telewizji.

Wspólne biesiadowanie umożliwia specjalne miejsce z wiatą, a także altana grillowa, dzięki której nie odstraszy nas żadna pogoda. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż.Recepcja służy pomocą przez całą dobę. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Dzieci ucieszą się z licznych miejsc do beztroskich zabaw.Kwatera uzyskała znak promocyjny ”Krainy Żubra”. Obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Green Velo.Gospodarze prowadzą niewielką stadninę koni i pasiekę. Turyści mogą zakupić swojskie produkty – miód, mleko czy białe sery.

Atrakcje i ciekawostki

Na trasie Hajnówka – Białowieża znajduje się tzw. miejsce mocy, gdzie dodatnie ładunki korzystnie wpływają na ludzkie ciało.Radiesteci nazywają to pozytywnym promieniowaniem Spotkamy w nim kamienny krąg pośród drzew o nietypowych kształtach. W pobliżu odnajdziemy ponadto wgłębienie stale wypełnione wodą. Miejsce mocy stało się punktem na szlaku dydaktycznym, którego długość wynosi 4 km. Obszary prawdopodobnie były niegdyś ośrodkami kultu pradawnych Słowian. Wyznawali oni animizm oddając hołd zwierzętom, roślinom, głazom, a nawet zjawiskom atmosferycznym. We wczesnym średniowieczu takie szczególne punkty określano jako tzw. ”święte gaje”.

&nbsp

Agroturystyka Regina I Sławomir Myszczyńscy

Adres:

Adres: Serwy 24, 16-326 Płaska

GPS: 53.92428802163524, 23.204770717323072

Telefon: 87 6418961, 783751995

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.serwy.prv.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Regina I Sławomir Myszczyńscy mieści się w sercu Puszczy Augustowskiej – małej miejscowości Serwy. Położone przy jeziorze o takiej samej nazwie stwarza doskonałe warunki relaksacyjne. Od Augustowa dzieli je jedynie 20 km.

Agroturystyka Regina I Sławomir Myszczyńscy – Oferta

Pod wynajem przeznaczono w sumie łącznie osiem pokoi dwuosobowych. Do wyboru mamy izby w murowanym budynku bądź domkach letniskowych. Każdy pokój posiada łazienkę i własną kuchnię, dzięki czemu z łatwością przygotujemy sobie posiłek. Ceny, w zależności od sezonu zaczynają się już od 40 zł. Gospodarstwo posiada własną linię brzegową. Na jeziorze Serwy znajdują się trzy wyspy ( Dębowo, Lipówka,Sosnowo), a na jednej z nich zlokalizowany jest rezerwat kormoranów. Serwy łącza się z zabytkowym Kanałem Augustowskim. Jest jego swego rodzaju ”zasilaczem” a to ze względu na wyższe położenie nad poziomem morza. Przebiega też przez nie szlak kajakowy. Spływy należą do najczęściej organizowanych atrakcji. Duży ogrodzony plac daje gwarancję spokoju i miłego wypoczynku. Wydzielono specjalne miejsce pod ognisko i grilla, zagospodarowano boiska, dzięki czemu można poddać się uciechom. Obiekt oferuje wypożyczalnię sprzętu służącego do turystyki wodnej.

Atrakcje

Na gminnej plaży w Serwach, od kilku dobrych lat organizowane są co roku ”Rockowe Szanty”. Każdego lata gromadzą one tysiące słuchaczy, którzy specjalnie na imprezę przyjeżdżają z każdego zakątka Polski. Nieopodal miasteczka mieści się Sanktuarium Maryjne w Studzieniczej, którą odwiedził Papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki w 1999 r. Na cześć tego pamiętnego dnia zbudowano pomnik. Znajduje się tam zabytkowy drewniany kościół oraz kaplica Najświętszej Marii Panny z obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Przy niej obejrzymy legendarną studnię z cudowną wodą o leczniczej mocy.

Informacje dodatkowe

Pokoje posiadają udogodnienia dla rodzin podróżujących ze swymi pociechami. W wyposażeniu znajdziemy takie pozycje jak wanienka, nocnik, krzesełko do karmienia czy dziecięce łóżeczko. Nieco więksi odnajdą rozrywkę na placu zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią i trampoliną. Właściciele nie mają nic przeciwko zabraniu ze sobą zwierząt. Zmotoryzowani bez przeszkód mogą korzystać z parkingu na posesji.

&nbsp

Gospodarstwo Agroturystyczne U Krysi

Adres:

Adres: Olszyny-Kolonia 10, 18-421 Piątnica

GPS: 53.19983229534, 22.225761394948

Telefon: 721-260-047

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne u Krysi położone jest w cichej miejscowości Olszyny-Kolonia, oddalonej od Łomży o około 10 km. Usytuowanie pośród trzech parków przyrodniczych sprzyja obcowaniu z naturą.

Gospodarstwo Agroturystyczne U Krysi – Oferta

Oferta wynajmu ważna jest przez cały rok. Jej przedmiot stanowią pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe. Za nocleg zapłacimy już 35 zł. Dzięki w pełni wyposażonej kuchni nie grożą nam dni z pustym brzuchem. Pani domu ponadto oferuje swojskie posiłki z produktów wytworzonych na terenie gospodarstwa. Przed domem odnajdziemy duży zadbany ogród, gdzie możemy pokusić się o organizację ogniska bądź grilla.

Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi w postaci choćby łóżeczka, krzesełka do karmienia czy wanienki. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Najmłodsi na pewno ucieszą się z placu zabaw, ma którym spędza nie jedną beztroską chwile. Klienci biznesowi bez trudu skorzystają z narzędzi takich jak faks lub ksero. Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 14 00, a kończy w dniu wyjazdu o godzinie 11 00. Istnieje jednak szansa zmiany doby noclegowej po wcześniejszym ustaleniu.

Atrakcje i zabytki

Jedną z ciekawszych atrakcji w sąsiedztwie jest Muzeum Forteczne w Piątnicy. Umocnienia stanowiły część linii carskich fortów wybudowanych na przełomie XIX i XX w. Ciągnęły się one od Grodna aż po Modlin koło Warszawy. Pomieszczenie muzealne usytuowano w budynku koszar Fortu II. Schron posiada ściany o grubości ponad 180 cm. Możemy podziwiać w nim kilka tysięcy eksponatów pochodzących od czasów Potopu Szwedzkiego do II Wojny Światowej.

Historia okolicy nie zawsze była usłana różami. 10 lipca 1941 r. w miejscowości Jedwabne spalono w drewnianej stodole kilkuset wyznawców judaizmu. W sześćdziesiątą rocznicę tego zdarzenia odsłonięto pomnik upamiętniający pomordowanych. W tym dniu prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w obecności ambasadora Izraela, Szewacha Weissa, przeprosił oficjalnie za zbrodnię. Pomnik stanął obok kirkutu, który to został zniszczony w okresie II Wojny Światowej. Sprawa nadal budzi wiele kontrowersji. Powstały na jej temat liczne opracowania, a także filmy, jak np. ”Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

&nbsp

Bajkowa chata

Adres:

Adres: Dubińska Ferma 9, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.79586429352, 23.594361242722

Telefon: 508-692-493, 507-483-395

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Bajkowa chata to wiejski domek położony w niewielkiej miejscowości Dubińska Ferma. Sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej umożliwia korzystanie z jej wielu dobrodziejstw.

Bajkowa chata – Oferta

Na wynajem przeznaczono dwa pokoje dwuosobowe i jeden pokój czteroosobowy. Kuchnia posiada ogólnodostępny charakter. Na miejscu posilimy się regionalnymi daniami przygotowanych przez gospodarzy. Z okien możemy podziwiać piękno otaczającego nas lasu.Ganek wychodzi prosto na staw, nad którym mieszka ptactwo. Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o godz. 10 00. Właściciele nie mają nic przeciwko pobytowi zwierząt, które zabraliśmy ze sobą w podróż. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Wyodrębniono również specjalne miejsce, gdzie rozpalimy grilla bądź ognisko.

Atrakcje i ciekawostki

Jedną z głównych atrakcji niedalekiej Białowieży jest Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, który stanowi ścieżkę edukacyjną o długości około 500 m. Powstał on w 1978 r. dla ochrony cennych zbiorowisk. Prowadzi przez majestatyczne wiekowe drzewa, a każde z nich nazwano imieniem królów polskich i litewskich. Liczą one od 150 do 500 lat. Wędrując po szlaku poznamy historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII w. Szlak przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stworzono bowiem kładkę dla wózków oraz tabliczki informacyjne opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. Modernizacja przyniosła również parking i deszczochron. W Uroczysku Stara Białowieża odnajdziemy miejsca do wypoczynku w postaci choćby wiaty i ławek.

Inna znana ścieżka nosi nazwę ”Zebry Żubra”. Przebiega ona przez podmokłe tereny Puszczy, licząc 4 km długości. Powstała już w latach 80-tych XX w. Ze względu na dużą eksploatację szlak ulegał stopniowemu zniszczeniu, lecz dzięki przeprowadzonym pracom wszystko wróciło na właściwy tor. Drewniany pomost zapewnia bezproblemową wędrówkę. Mimo swej niewielkiej wielkości pozwala dostrzec turystom różnorodność przyrody.Na swej drodze spotkamy wiele gatunków drzew i zwierząt. Początek ”Zebry Żubra” mieści się tuż za Białowieżą, a kończy w Pokazowym Rezerwacie Żubra. Oprócz wizytówki regionu zobaczymy tam choćby rysia, dzika, jelenia, wilka czy konika polskiego.Przed wejściem do rezerwatu możemy zakupić pamiątkowe figurki stworzono przez lokalnych artystów.

Gospodarstwo Agroturystyczne Aneta i Jacek Abryccy

Adres:

Adres: Mołowiste 4, 16-326 Płaska,

GPS: 53.937583829418, 23.215103074908

Telefon: 504-530-862

Email:

Strona internetowa: http://www.molowiste.strefa.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Aneta i Jacek Abryccy znajduje się w miejscowości Mołowiste, tuż przy jeziorze Serwy. Od Augustowa dzieli je odległość blisko dziewiętnastu kilometrów.

Gospodarstwo Agroturystyczne Aneta i Jacek Abryccy – Oferta

Gospodarstwo do dyspozycji gości oddaje trzy czteroosobowe pokoje, trzy domki letniskowe i miejsce pod przyczepę kempingową. Ponadto na terenie posesji znajdziemy pole namiotowe. Łazienka, prysznic i wc są wspólne, zaś w pokojach i domkach mamy do czynienia z oddzielnym panelem kuchennym. Ceny usług zaczynają się już od 25 zł. W obiekcie zadbano o salę telewizyjną i gier, gdzie to można przypomnieć sobie zasady tenisa stołowego. Na zewnątrz fani sportu z pewnością nie oprą się pokusie gry w siatkówkę czy koszykówkę w promieniach słońca. W celu organizacji imprez towarzyskich, wyodrębniono miejsce na grille czy ogniska. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje

Jedną z głównych okolicznych atrakcji jest piramida w Rapie. Grobowiec należy do rodziny Farenheit, którzy zafascynowani ”życiem po życiu” wznieśli go w XIX w.,wzorując się na starożytnych Egipcjanach. W grobowcu, z myślą o zapewnieniu nieśmiertelności, jako pierwsza została pochowana 3-letnia córeczka Farenheita. Kolejno chowano tam kilku członków rodziny samego budowniczego – Friedricha Heinricha. Naukowcy stwierdzili, że wybór miejsca powstania piramidy nie był przypadkowy. Jak żadne inne miejsce w okolicy, posiada wielką moc koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. Wzmacniane jest one w piramidzie poprzez odpowiedni kształt sklepienia wewnętrznego. Negatywne działanie energii eliminuje natomiast podstawa z kamienia polnego. W Rapie przecinają się trzy linie silnego promieniowania, które łączą miejsca o wielkiej mocy. Jeden z nich biegnie od Kowna, przez Wilczy Szaniec i niemieckie miasto Karlsruhe. W czasie I wojny światowej grobowiec został całkowicie zdewastowany przez Rosjan. Rozbite trumny leżą tak do dziś.

Informacje dodatkowe

Właściciele wyrażają pełną akceptację dla zwierząt, które przybyły wraz z turystami. Dzieci wykorzystają zapewne możliwość zabawy na świeżym powietrzu, a to dzięki huśtawkom i piaskownicy. W sąsiedztwie znajdują się liczne lokale usługowe, a także poczta i ośrodki komunikacyjne.

Agroturystyka Karpińscy Wydmy

Adres:

Adres: ul. Czarnieckiego 39A, 18-430 Wizna

GPS: 53.1881858636747, 22.37798853140123

Telefon: 517-428-911, 601-952-492

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Karpińscy Wydmy mieści się w małej miejscowości Wizna oddalonej od centrum Łomży o blisko 20 km. Bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego i rzeki Narew skłania przyjezdnych do obcowania z przyrodą.

Agroturystyka Karpińscy Wydmy – Oferta

Do dyspozycji gości oddano trzy pokoje dwuosobowe. Na terenie obiektu jest również kuchnia i dwie łazienki. Gospodarstwo daje możliwość przyrządzenia posiłków z wyrobów pochodzących z ekologicznych produktów rolnych, jak np. jaj, mleka, owoców czy warzyw. Przestronny sad wiśniowo-czereśniowy zapewni nam cień i miły wypoczynek przy rozpalonym grillu. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 16 00, a kończy w dzień odjazdu po godzinie 12 00. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Bez kłopotów skorzystamy również z internetu.

Atrakcje i zabytki

Jednym z najbardziej lubianych miejsc w Łomży jest Stary Rynek. Powstał on na prostokątnym placu i znajduje się w śródmieściu.Jego wizytówkę stanowi zlokalizowany we wschodniej części ratusz. Zbudowano go on w XIX w. według projektu Aleksandra Graffe. Podczas późniejszej przebudowy dodano oficyny, przez co stworzono wewnętrzny dziedziniec. Wokół rynku możemy podziwiać odbudowane kamienice przypominające styl barokowy. Zastąpiły one zniszczone w wyniku drugiej wojny światowej klasycystyczne obiekty. Dzięki działaniom mieszkańców Łomży powstał deptak na ulicy Farnej. Wyłożony został bazaltową kostką, postawiono ozdobne lampy i ławki. Szczególnie atrakcyjna jest rzeźba słynnej aktorki filmowej i teatralnej Hanki Bielickiej, która przedstawia artystkę z charakterystycznym kapeluszem.

W Łomży i sąsiadujących miejscowościach możemy podziwiać liczne obiekty sakralne. Jeden z nich to katedra św. Michała Archanioła wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. Pierwszy Kościół Farny istniał już na wzgórzu św. Wawrzyńca ok. 1000 r. Katedra uległa zniszczeniu w wyniku potopu szwedzkiego . W latach 1691-1692 doszło do gruntownego remontu, w wyniku którego styl świątyni zmienił się z gotyckiego w barokowy. W czasie pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II koronował słynący z łask obraz Matki Boskiej. W 2007 r. wybito monetę z cyklu Historyczne Miasta Polski, na której rewersie widnieje właśnie katedra.

&nbsp

Chata Wiejska

Adres:

Adres: Pasieczniki Duże 38, 17-200 Hajnówka

GPS: 52.695765276993, 23.507254569267

Telefon: 692-790-450

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://chata-wiejska.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Chata Wiejska położona jest w cichej miejscowości Pasieczniki Duże, oddalonej od Hajnówki o około 8 km. Dzięki bliskości lasu możemy solidnie wypocząć pośród natury.

Chata Wiejska – Oferta

Obiekt to drewniany, zabytkowy podlaski dom, który powstał w XIX w. Dzięki modernizacji jest w stanie przyjąć gości w komfortowych warunkach. Wynajem posiada charakter sezonowy od kwietnia do października. Budynek składa się z dwóch niezależnych części, które łączy wspólna sień. Kuchnię wyposażono w takie sprzęty, jak kuchenka gazowa, lodówka, czajnik elektryczny, zestaw garnków, komplet naczyń i sztućców. Odpoczynek znajdziemy w dwóch pokojach z łazienkami. Każdy z nich przyjmie maksymalnie do pięciu osób. Jedna izba zapewnia cztery pojedyncze łóżka, druga zaś, jedno podwójne i dwa pojedyncze. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Chata wiejska zapewnia udogodnienia dla rodzin z dziećmi, w postaci chociażby specjalnego łóżeczka. Podwórko stanowi doskonałe miejsce zabaw dla najmłodszych. Tam też zorganizujemy spotkanie przy grillu bądź ognisku. Ogrodzona posesja gwarantuje prywatność i bezpieczeństwo.Zakwaterowanie i wykwaterowanie nie ma ram czasowych. Na zmotoryzowanych turysta czeka parking wliczony w cenę wynajmu.

Atrakcje i ciekawostki

Nie lada atrakcje stanowi kolejka ”Białowieski Express”. Możemy wybrać jedną z pośród kilku tras dydaktycznych. Pociąg jednorazowo przewozi do trzydziestu chętnych. Składa się on z lokomotywy i zadaszonego wagonika. Podróże trwają maksymalnie półtorej godziny więc nie mamy prawa poczuć się zmęczonymi. Oprócz zwiedzania, świadczy usługi w zakresie dowozu i odbioru z ognisk i innych imprez. Podczas wycieczek poznamy charakterystyczne zabudowania, lecz głównie przekonamy się na własne oczy, jak bardzo zróżnicowana jest Puszcza.

Na trasie Hajnówka – Białowieża odnajdziemy tzw. miejsce mocy, które radiesteci nazywają pozytywnym promieniowaniem.Tajemniczy teren to krąg pośród drzew o nietypowych kształtach. W pobliżu dostrzeżemy wgłębienie stale wypełnione wodą. Miejsce mocy z biegiem lat stało się elementem szlaku dydaktycznego o długości 4 km. Przyjmuje się, że niegdyś stanowiły ośrodki kultu pradawnych Słowian. Wyznawali oni animizm, oddając hołd zwierzętom, roślinom, głazom, a nawet zjawiskom atmosferycznym. We wczesnym średniowieczu takie szczególne punkty określano jako tzw. ”święte gaje”.

Agroturystyka Hanna Puczyłowska

Adres:

Adres: Płaska 75A

GPS: 53.90442851804268, 23.260966166174853

Telefon: 876418754

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.suwalszczyzna.com.pl/plaska75a/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Hanna Puczyłowska to zbudowana z drewna kwatera, która mieści się w oddalonej od Augustowa o 20 km wsi Płaska. Sąsiedztwo obiektu stanowią liczne jeziora takie jak Orle, Paniewo, Gorczyckie czy Pobojne.

Agroturystyka Hanna Puczyłowska – Oferta

Na gości czeka w sumie pięć pokoi (cztery dwuosobowe i jeden czteroosobowy). Można też wynająć dom w całości. Izby dwuosobowe usytuowane na poddaszu posiadają wspólną łazienkę i taras. Nocleg opłacimy już od 30 zł od osoby. W razie niepogody, przyjezdni mogą spędzić czas w świetlicy z telewizją satelitarną. Jeśli zaś lubimy współzawodnictwo warto skorzystać ze stoły do tenisa stołowego. Latem obowiązkowo należy zrobić ognisko bądź grilla na specjalnie do tego wydzielonym miejscu. Właściciele oferują ponadto przejazdy bryczką czy też- w porze zimowej-kuligiem. Jako że obok kwatery przebiega trasa najdłuższego szlaku rowerowego we wschodniej Polsce, wprowadzono możliwość wypożyczenia jednośladu.

Atrakcje

Gospodarstwo dzieli jedynie 200 m. od zabytkowego Kanału Augustowskiego. Warto skorzystać z organizowanych na nim rejsów, nad którymi czuwa Żegluga Augustowska. Pierwsze wycieczki miały miejsce w 1953 r. Obecnie na taką formę wypoczynku, decyduje się rocznie około 100 tys. turystów. Sezon żeglugowy rozpoczyna się w kwietniu i trwa do późnej jesieni. Do dyspozycji gości żegluga oddaje statki (Sajno, Serwy) mieszczące do 200 chętnych. Z kolei katamaran Swoboda zabierze na pokład 330 osób. Szczególnym powodzeniem cieszą się rejsy do Studzienicznej z postojem w Sanktuarium Maryjnym. W 1999 r. odwiedził je, w czasie swej pielgrzymki, papież Jan Paweł II. Na cześć tego wydarzenia trasa nazywana jest szlakiem papieskim. Od 2014 roku po jeziorach augustowskich pływa jednostka stylizowana na jaćwieską łódź wojenną. Podczas rejsu statkiem Jaćwież przez Dolinę Rospudy możemy przenieść się w czasy, kiedy panowali Jaćwingowie, poznać ich historię, ubiory, dowiedzieć się jak żyli w tamtych czasach.

Informacje dodatkowe

Na terenie obiektu bezproblemowo mogą przebywać zwierzęta, które towarzyszą nam podczas podróży. Zmotoryzowani ucieszą się zaś z opcji bezpłatnego miejsca postojowego. Na dzieci czeka dobrze wyposażony plac zabaw. Istnieje możliwość zlecenia prania czy tez prasowania.

&nbsp

Gospodarstwo Agroturystyczne

Adres:

Adres: Czartoria, ul. Nadnarwiańska 3, 18-413 Miastkowo

GPS: 53.18618571416523, 21.780655564308972

Telefon: (86) 217-46-60

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne zlokalizowane jest nad rzeką Narew w małej miejscowości Czartoria. Od Łomży dzieli ją blisko 20km.

Gospodarstwo Agroturystyczne – Oferta

Do dyspozycji gości przygotowane są cztery pokoje w piętnastoosobowym domku. Za nocleg musimy wydać 35 zł. Sala kominkowa służy organizacji imprez rodzinnych, konferencji czy innych spotkań. W przypadku niepogody wewnątrz czekają dwa stoły do gry – piłkarzyki oraz hokej. W sezonie letnim w ogrodzie z pewnością ochłodzimy się w basenie. Każdego roku w Czartorii organizowane są zawody wędkarskie, a ćwiczyć pomoże umiejscowiony przy obiekcie staw.

Jeśli posiadamy problem z garderobą istnieje opcja zlecenia prania z prasowaniem. Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi w postaci choćby krzesełka do karmienia. Na zewnątrz zapewniono plac zabaw dla najmłodszych z piaskownicą. W cenie wynajmu przewidziano parking dla klientów zmotoryzowanych. Zakwaterowanie zaczyna się o godzinie 8 00 w dniu przyjazdu. Właściciele w pełni akceptują zwierzęta domowe, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż.

Atrakcje

Łomża i okolice najlepiej prezentują się wiosną i latem. Zabudowę miasta możemy wówczas podziwiać w rozlewisku Narwii, która nie mieści się w krętym korycie. Zalane łąki podczas przelotów ptaków stanowią obiekt zainteresowań nie tylko skrzydlatych wędrowców, lecz również ich badaczy. Dolina utrzymuje swój charakter dzięki ekstensywnie prowadzonemu rolnictwu. Naturę chroni jednak położenie na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego. Utworzono go w 1994 r. doceniając swoisty charakter przełomowego odcinka doliny. Zajmuje on powierzchnię ponad 7 tys. ha, obejmując kilkunasto kilometrowy fragment rzeki. Jego zachodnie granice są jednocześnie rubieżami miasta.Godło Parku to Czajka – ptak charakterystyczny dla rozległych podmokłych łąk. Takiej formy do bytowania wymagają również takie gatunki jak choćby orlik krzykliwy, puchacz czy sowa błotna. Narew wraz z obszarami zielonymi tworzy swoisty mikroklimat. W pobliżu Łomży odnajdziemy ponadto inne parki narodowe – Narwiański i Biebrzański. Stanowią one ostoję dla zwierząt o ptactwa błotnego. Przyrodnicze atuty miasta podkreślają też cztery sąsiadujące rezerwaty przyrody. Cała Dolina Narwii została zaś objęta ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Gospodarstwo Agroturystyczne Szpak

Adres:

Adres: ul. Centura 1, 17-230 Białowieża

GPS: 52.697428604977, 23.881042227076

Telefon: (85) 681-23-42, 603-648-364

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.bialowieza-4u.pl/noclegi.htm

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Szpak mieści się niecałe 2 km od centrum Białowieży. Miejscowość ta stanowi osadę wśród Puszczy z wieloma zabytkami pochodzącymi z XIX i XX w. Pierwsze wzmianki o Białowieży pochodzą z XV w. i dotyczą myśliwskiego dworu z białą wieżą.

Gospodarstwo Agroturystyczne Szpak – Oferta

Obiekt oferuje łącznie dziesięć miejsc noclegowych w pięciu pokojach dwuosobowych. Cena za nocleg wynosi 80 zł za dobę.Przy dłuższych pobytach istnieje możliwość negocjacji cen. Trzy pokoje posiadają własne łazienki, na pozostałe dwa przypada jedna łazienka. W każdej izbie zagwarantowano dostęp do internetu, odbiorniki TV i radio. Pokój gościnny ma autonomiczną kuchnię i jadalnię. Osoby aktywne rozegrają niejeden mecz na boisku do koszykówki. Miłośnicy rowerów bez kłopotu wypożyczą sprzęt. W najbliższej okolicy odnajdziemy liczne sklepy i lokale usługowe. Goście mogą również skorzystać z sauny, której koszt uzależniony jest od ilości chętnych.

Na klientów zmotoryzowanych czeka parking wliczony w cenę wynajmu. Recepcja służy pomocą przez całą dobę. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy o godz. 11 00 w dniu odjazdu.

Atrakcje i ciekawostki

Stosunkowo młodym obiektem zabytkowym w Białowieży jest Skansen o powierzchni blisko 4 ha. Inicjator jego powstania to Anatol Odzijewicz, profesor fizyki matematycznej, który przeniósł wraz z grupą zapaleńców wiatrak ze wsi Kotły. W 1983 r. postanowiono utworzyć tradycyjną polską zagrodę. Cały teren ogrodzono płotem z gałęzi świerkowych – tzw. balasów. W tym celu poszerzono plac i wykupiono ziemię pod inwestycję. W 1992 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał skansen do rejestru zabytków. W 2002 r. powstało stowarzyszenie, które za cel postawiło sobie ochronę części materialnej kultury Podlasia. Dwa lata później skansen zaczęto udostępniać turystom w długie weekendy i okres wakacyjny.

Okolice pełna jest ścieżek edukacyjnych. Jedna z nich nosi nazwę ”Zebry Żubra”. Przebiega ona przez podmokłe tereny Puszczy, licząc 4 km długości. Powstała już w latach 80-tych XX w. Ze względu na dużą eksploatację szlak ulegał stopniowemu zniszczeniu, lecz dzięki przeprowadzonym pracom wszystko wróciło na właściwy tor. Drewniany pomost zapewnia bezproblemową wędrówkę. Mimo swej niewielkiej wielkości pozwala dostrzec turystom różnorodność przyrody.Na swej drodze spotkamy wiele gatunków drzew i zwierząt. Początek ”Zebry Żubra” mieści się tuż za Białowieżą, a kończy w Pokazowym Rezerwacie Żubra.

Agroturystyka & Pensjonat Doliny Rospudy

Adres:

Adres: Topiłówka 58 16-300 Augustów

GPS: 53.90991382670121, 22.88287728316368

Telefon: 501140104, 605226928

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.dolinarospudy.com/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka &amp Pensjonat Doliny Rospudy mieści się w małej wiosce Topiłówka oddalonej od Augustowa o blisko 10 km. Bliskość Puszczy i akwenów wodnych sprawi, że przeżyjemy niezapomniane chwile wśród nieskażonej natury.

Agroturystyka &amp Pensjonat Doliny Rospudy – Oferta

Dom podzielony jest na dwa mieszkania, mieszczące maksymalnie do szesnastu gości. Na górze odnajdziemy dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym i łazienkę. Na dole znajdują się pokoje dwu, trzy i czteroosobowe z łazienką. W zależności od czasu i terminu pobytu, cena za wynajem najtańszego pokoju dwuosobowego oscyluje w granicach 80 zł. Amatorzy wędkarstwa ucieszą się z obecności zarybionych stawów. Wystarczy tylko kilka kroków od drzwi frontowych aby ”zamoczyć kija”. Jeśli zaś kręcą nas konie mechaniczne, możemy przejechać się Fiatem 126P w wersji Cabrio bądź też tzw. rurowcem. Teren jest doskonale zagospodarowany w celach rekreacyjnych. Oprócz dużego placu zabaw wydzielono boisko do gry w siatkówkę. W ucztowaniu pomagają pojemne altany z kominkiem i grillem. Solidnie wypocząć pomoże sauna, która pomieści do ośmiu chętnych.Obiekt umożliwia wypożyczenie sprzętu, który pomoże nam wykorzystać wodny potencjał okolicy. W ofercie znajdują się też takie przeznaczone dla małych dzieci.

Atrakcje

Augustów jest niekwestionowaną stolicą sportów wodnych w północno-wschodniej Polsce. Każda osoba oswojona choć trochę z tym żywiołem powinna spróbować z przejażdżki nartami wodnymi. Wyciąg działa w mieście od 1999 r. Za jego uruchomienie, Polska Organizacja Turystyczna przyznała miastu prestiżowy tytuł atrakcji roku. Ma on łącznie 740 m długości i pozwala na rozwinięcie prędkości do 60 km/h. Sprzęt możemy wypożyczyć na miejscu. Nad bezpieczeństwem czuwają profesjonalni instruktorzy. Wyciąg przyciąga również profesjonalistów.Co roku w drugiej połowie sierpnia odbywają się Mistrzostwa Polski. Organizowane są w trzech kategoriach slalom, skoki i jazda figurowa.

Informacje dodatkowe

Obiekt posiada certyfikaty ”Czysta Turystyka” oraz ”Przyjazny rowerom”. Właściciele służą pomocą w organizacji wycieczek zagranicznych do takich miast jak Druskienniki, Wilno, Troki, Kłajpeda czy Porągi. W każdym z nich odnajdziemy moc atrakcji z aquaparkiem i delfinarium na czele.

Agroturystyka u Agi

Adres:

Adres: ul. Poległych 14, 18-414 Nowogród

GPS: 53.22451747697353, 21.874594791253458

Telefon: 666-717-562

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka u Agi zlokalizowana jest w małej miejscowości Nowogród, położonej nad górnym brzegiem rzeki Narew. Od Łomży dzieli ją około 14 km.

Agroturystyka u Agi – Oferta

Bazę noclegową stanowią trzy pokoje dwuosobowe i jeden pokój czteroosobowy. Każda izba wyposażona jest w telewizor i bezprzewodowy internet. Goście posiadają również dostęp do kuchni. Na zewnątrz wydzielono specjalne miejsce pod organizację grilla. Ogrodzona działka zapewnia bezpieczeństwo i prywatność.

Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż.Obiekt posiada udogodnienia dla rodzin z dziećmi – łóżeczko dziecięce, wanienka, krzesełko do karmienia. Na zewnątrz nasi milusińscy spędzą czas przy placu zabaw z piaskownicą, huśtawką i trampoliną. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z parkingu wliczonego w cenę wynajmu. Zakwaterowanie zaczyna się w dniu przyjazdu o godzinie 14 00, a kończy się o godzinie 10 00 w dniu odjazdu. W okolicy odnajdziemy sklepy spożywczo – usługowe.

Ciekawostki i atrakcje

Gród obronny, z którego wywodzi się miasteczko, usytuowano w widłach rzek Narew i Pisy. W XIII w. zmieniono jego lokalizację na obecną – naprzeciw ujścia Pisy. Tu na granicach Mazowsza powstał jeden z najstarszych murowanych zamków. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1355 r.

Nowogród słynie głównie ze Skansenu Kurpiowskiego. Nosi on imię założyciela, etnografa Adama Chętnika. Pierwszy obiekt na placu zakupionym przez badacza stanął w 1923 r., co czyni go jednym z najstarszych w kraju. W wyniku wojny ucierpiały jednak niemal cały skansen. Ocalała jedynie brama wejściowa od strony rzeki. Po zakończeniu walk obiekt narodził się ponownie. Obecnie stanowi oddział Muzeum Północno – Mazowieckiego, a spośród innych skansenów w kraju, wyróżnia go dział bartniczo-pszczelarski. Badania archeologiczne dowodzą, że stoi on w miejscu dawnego zamku.Spacerując po tym terenie można docenić strategiczne położenie już istniejących fortyfikacji z czasów Kazimierza Wielkiego. Skansen zgromadził w sumie 21 zabytkowych budynków z Puszczy Zielonej, lesistych terenów umiejscowionych między Narwią a dawniejszymi Prusami.Wejście zdobi kurpiowska chata, a jednym z ciekawszych obiektów jest XIX – wieczny młyn wodny z Dobregolasu.

&nbsp

Leśniczówka Dąbrowa

Adres:

Adres: Białowieża, ul. Teremiski 33

GPS: 52.730126111189, 23.76181691594

Telefon: 608-667-019

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://lesniczowkadabrowa.strefa.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Leśniczówka Dąbrowa znajduje się w dolinie rzeki Łutowni we wsi Teremiski oddalonej od Białowieży o około 8 km. Stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy cenią ciszę, spokój i kontakt z naturą. Obiekt zlokalizowany jest z dala od zabudowań.

Leśniczówka Dąbrowa – Oferta

Do wyboru przyjezdni mają trzyosobowy apartament oraz dwa pokoje trzyosobowe. Goście bez trudu przygotują sobie posiłek dzięki aneksowi kuchennemu. Na zewnątrz wyodrębniono miejsce ogniskowe z zadaszoną wiatą. Zwolennicy spania na świeżym powietrzu skorzystają z okazji rozstawienia namiotów. Klienci zmotoryzowani mogą zostawić auta na parkingu. Na miejscu wypożyczymy rowery, dzięki czemu wybierzemy się w wycieczkę po wielu dobrze zorganizowanych szlakach.

Atrakcje i ciekawostki

Najstarszym muzeum w województwie podlaskim jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży.Prezentacja zbiorów opiera się on na nowoczesnych technologiach i w niczym nie przypomina kojarzącego się ze słowem muzeum zwiedzania wystaw w gablotach za szkłem. . Na wystawach podziwiać można fragmenty ekosystemu Puszczy Białowieskiej oraz pełne sceny z życia zwierząt, np. żery wilków. W muzeum zobaczyć można również fazy rozkładu drewna i inne procesy ekologiczne. Twórcy wystaw zadbali o pełną oprawę dźwiękową i świetlną ekspozycji, dlatego zwiedzając poszczególne wystawy towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiewy ptaków i inne dźwięki puszczy. Ponadto, przygotowane makiety są otoczone wielkoformatowymi fotografiami. Wszystko to sprawia, że zwiedzający muzeum mogą poczuć się niemal jak w puszczy.Wystawom przyrodniczym towarzyszy również ekspozycja kulturowa ukazująca sposoby użytkowania puszczy na przestrzeni dziejów.

Po Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży oprowadza przewodnik, jednak innowacyjny charakter muzeum pozwala na pozyskiwanie dodatkowych informacji na temat puszczy w zainstalowanych przy wystawach ekranach dotykowych. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum samodzielnie (wejście grupy kilkuosobowej). Pomocne wtedy stają się elektroniczne przewodniki po wystawach. W cenie biletu otrzymujemy audio-przewodnik, który opisuje poszczególne ekspozycje.Muzeum przyrodniczo-leśne w Białowieży ma jeszcze jedną ważną zaletę. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – budynek nie stwarza barier architektonicznych, sprzyja poruszaniu się na wózku, a w przypadku osób niewidomych możliwe jest dotykowe poznawanie niektórych eksponatów.

Gospodarstwo Agroturystyczne Wigry

Adres:

Adres: Bryzgiel 8A 16-304 Nowinka

GPS: 53.999293878816, 23.078327178955

Telefon: 876410166

Email:

Strona internetowa: http://www.suwalszczyzna.com.pl/agroturystyka-wigry-bryzgiel/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Wigry usytuowane jest w samym centrum Parku Narodowego – małej miejscowości Bryzgiel. Od Augustowa dzieli nas tylko niecałe 20 km.

Gospodarstwo Agroturystyczne Wigry – Oferta

Gospodarstwo posiada bezpośredni dostęp do linii brzegowej jeziora Wigry. Akwen objęty jest strefą ciszy, a więc przyjezdni mogą w ciszy cieszyć się urlopem.Na ofertę noclegową składają się w sumie trzy pokoje – jeden czteroosobowy i dwa dwuosobowe. W pełni wyposażona kuchnia zaspokoi wymagania każdego turysty. W cenie oferuje się również specjalnie przygotowane miejsce na ognisko przy domu i nad jeziorem. Goście mogą też spędzić miło czas w zadaszonej altanie. Ceny zaczynają się już od 30 zł i nie nadwyrężą kieszeni.

Atrakcje

Bliskość jeziora Wigry sprawia, że jest to raj dla licencjonowanych wędkarzy. W wodach parku występuje ponad 31 gatunków ryb, co stanowi ponad 50 % słodkowodnej rodzimej ichtiofauny Polski. Należy jednak pamiętać, że pięć z nich piskorz, koza, śliz, różanka oraz strzebla potokowa, należy do gatunków chronionych. Jezioro Wigry pod względem głębokości zajmuje piąte miejsce w kraju. Stanowi też siedlisko licznych ptaków, więc często jak magnes przyciąga ornitologów. Obecnie gniazduje tu ponad 85 gatunków, w tym 29 błotnych. Do przepłynięcia rozległych terenów używa się kajaka bądź też żaglówki. Jedynym pojazdem silnikowym, który pojawia się na wodach jeziora jest statek wycieczkowy ”Tryton”. Może on zabrać na pokład maksymalnie 25 osób. Jeśli chcemy wkroczyć na jezioro, należy pamiętać o konieczności uiszczenia opłaty – tzw. Karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego.Okolice Wigier przyciągają fanów zwiedzania. Na wzgórzu mieści się przykładowo przepiękny klasztor Kamedułów. Zbudowany pierwotnie w stylu barokowym został zniszczony w wyniku wojen, lecz stopniowo go rekonstruowano. W podziemiach klasztoru spoczywa pierwszy biskup wigierski, ks. Franciszek Karpowicz.

Informacje dodatkowe

Na zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Jeśli zabraliśmy ze sobą rower, możemy umieścić go w przechowalni. Istnieje też opcja wypożyczenia jednośladu typu szosowego. Jako że plac otoczony jest zielenią, szczególnie dobrze będą bawić się dzieci. Plac zabaw wyposażono w huśtawkę i piaskownicę.

&nbsp

Agro-Kwatera na Różanej

Adres:

Adres: ul. Różana 12, 18-413 Miastkowo

GPS: 53.143250525465, 21.808072929271

Telefon: 503-833-945, 506-100-529

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agro-Kwatera na Różanej usytuowane jest w małej miejscowości Miastkowo na trasie między Ostrołęką i Łomżą. Do miasta dzieli nas około 20 km. Położenie z dala od siedlisk zapewnia spokojny wypoczynek.

Agro-Kwatera na Różanej – Oferta

Pod wynajem przeznaczono całoroczny dom o powierzchni 300 m2. Składa się on z pięciu pokoi, będąc w stanie pomieścić maksymalnie 15 osób. Każda izba posiada łazienkę, telewizor i internet bezprzewodowy. Serce domu to dwa przestronne salony. Świeże powietrze mamy zapewnione dzięki zadaszonym tarasom. Kuchnia o charakterze ogólnodostępnym umożliwia swobodne przygotowanie posiłków. Na zewnątrz wyznaczono specjalne miejsce pod grilla bądź ognisko. Miłośnicy wędkowania ucieszą się z obecności zarybionego stawu

Obiekt zawiera udogodnienia dla rodzin z dziećmi pod postacią łóżeczka dziecięcego, krzesełka do karmienia czy wanienki.Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Na najmłodszych czeka plac zabaw z piaskownicą, huśtawką, zjeżdżalnią, trampoliną i karuzelą. W cenie wynajmu znajduje się parking dla gości zmotoryzowanych. Jeśli mamy problem z garderobą istnieje możliwość zlecenia prasowania. Zakwaterowanie zaczyna się o godz.14 00, a kończy się o godz. 12 00 w dniu wyjazdu.

Ciekawostki i atrakcje

Aż do wybuchu II Wojny Światowej niemal połowę mieszkańców Łomży stanowili Żydzi. Pierwsze wzmianki o ich obecności datuje się na 1494 r. Pół wieku później, a dokładnie w 1556 r. dotknął ich pierwszy zakaz osiedlania się na terenie miasta. Został on powtórzony w połowie XVI stulecia. Przywilej praktykowany w miastach królewskich miał za zadanie chronić chrześcijańskich kupców przed konkurencją. Wyznawcy judaizmu musieli osiedlać się więc w okolicach miasta. Powrót Żydów nastąpił dopiero na moc decyzji władz zaborczych. Od tego momentu społeczność rosła w szybkim tempie. W pierwszych dziesięcioleciach gmina żydowska dysponowała synagogą, szpitalem, szkołami, a nawet wydawała własną gazetę. Tuż po wkroczeniu do miasta hitlerowców, utworzono getto, mordując kilka tysięcy Żydów w okolicznych lasach. Likwidacja getta nastąpiła w listopadzie 1942 r., a pozostałych przy życiu Żydów przetransportowano do obozu w Zambrowie, a potem do Treblinki.

Agroturystyka Egle

Adres:

Adres: Półkoty 22 16-500 Sejny

GPS: 54.10948653780014, 23.436606703734697

Telefon: 509 543 543

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.egle.sejny.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka Egle znajduje się nad jeziorem Berżnik w obszarze Natura 2000. Miejscowość Półkoty posiada rolniczy charakter, gwarantując ciszę i spokój. Jest to dobra oferta dla osób wybierających się na Litwę. Od granicy dzieli nas bowiem tylko 7 km.

Informacje o okolicy

Początki dziejów Sejn sięgają XVI w. Jan Wiśniowiecki otrzymał wówczas za zasługi dla ojczyzny ziemię nad rzeką Marychą. Istotną rolą w rozwoju miejscowości odegrał zakon dominikanów, a później także społeczność żydowska.

Agroturystyka Egle – Oferta

Na wynajem przeznaczono piętro domu rodzinnego (powierzchnia 100 m2), które pomieści maksymalnie do siedmiu osób w dwóch pokojach. Ceny zaczynają się już od 30 zł. Dzięki kuchni wyposażonej w lodówkę, kuchenkę gazową, czajnik i naczynia bez kłopotu samodzielnie przygotujemy sobie posiłek.Łazienka posiada wannę, prysznic oraz pralkę automatyczną. W każdym pokoju zapewniono dostęp do wifi i tv.

Gospodarstwo znajduje się jedynie trzy minuty od jeziora Berżnik. Gościom udostępniany jest brzeg z pomostem. Poziom czystości jeziora waha się między I a II klasą. Na miejscu wypożyczymy sprzęt przeznaczony do turystyki wodnej – łódki bądź kajaki. Z kolei na rzekach Marycha i Czarną Hańczą organizuje się spływy kajakowe. Dzięki położeniu w strefie ciszy nic nie zakłóci nam wypoczynku. Tylko 4 km dzielą przyjezdnych od Puszczy Augustowskiej, której kojące właściwości zregenerują nasz organizm. Obiekt zaprasza po sąsiedzku do sauny, mieszczącej się w przerobionym radzieckim wozie Przez tereny obiektu przebiega szlak rowerowy, na którego trasie odnajdziemy ciekawe zakątki Suwalszczyzny. Sprzęt można zostawić w garażu na ogrodzonej posesji.

Na podwórku wyodrębniono miejsce pod organizację spotkań przy grillu czy ognisku. Obiekt zawiera udogodnienia dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi, w postaci choćby wanienki i specjalnego łóżeczka. Najmłodsi ucieszą się z placu zabaw z piaskownicą i huśtawką.

Zakwaterowanie zaczyna się o 14, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu.Właściciele w pełni akceptują zwierzęta, które zdecydowaliśmy wziąć ze sobą w podróż. Na klientów zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Obiekt oferuje zniżki dla dzieci i poza sezonem.

Atrakcje i ciekawostki