Białystok: komu przyda się kurs KPP? Czy pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Białystok: komu przyda się kurs KPP? Czy pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat w Polsce odnotowuje się nieco mniej wypadków, to wciąż jest sporo do zrobienia – zarówno w skali całego kraju, jak i województwa podlaskiego. Z pomocą przychodzi szkolenie KPP – kto powinien się nim zainteresować?

Czy do bezpieczeństwa na Podlasiu warto podejść na poważnie?

Tak, zdecydowanie. Mimo tego, że obszar zbliżony do 20 tys. kilometrów kwadratowych zamieszkuje tylko milion naszych rodaków (dla kontrastu, w liczącym sobie 12 tys. km² województwie śląskim mieszkają aż cztery miliony osób), to wciąż odnotowuje się tutaj sporo wypadków.

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w 2022 roku na podlaskich drogach doszło do 333 wypadków, w których rannych zostało 360 osób. W wyniku tych zdarzeń drogowych zmarło 69 naszych rodaków. Najwięcej zdarzeń odnotowuje się latem i jesienią.

W 2022 roku wypadki najczęściej zdarzały się w:

  • czerwcu (11,6%),
  • lipcu (11,1%),
  • październiku (11,1%).

Niepokojąco wygląda też liczba wypadków w pracy. GUS szacuje, że w pierwszym kwartale 2023 roku, uśredniony wskaźnik wypadkowości w woj. podlaskim wynosił 1,02, co plasuje go w okolicach ogólnopolskiej średniej. Co ciekawe, w sąsiednim warmińsko-mazurskim, współczynnik jest o wiele wyższy i wynosi aż 1,35, co stanowi najwyższy wynik w kraju!

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 41% zdarzeń wynika z niewłaściwego zachowania się pracownika. Najczęstsze kontuzje to urazy kończyn górnych i dolnych (78%). Niezbyt dobrze wyglądają też dane z sektora usług rolnych – w analogicznym czasie, na Podlasiu zgłoszono aż 204 takie zdarzenia, z czego dwa wypadki zakończyły się tragicznie.

To niepokojące dane, które słusznie wzbudzają niepokój u wielu osób. Warto jednak wiedzieć o tym, że w razie sytuacji zagrożenia nie musisz ograniczać się tylko do wezwania pomocy i czekania na karetkę. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, zapisując się na kurs KPP w Białymstoku organizowany przez Centrum Ratownictwa.

Program kursu KPP – co warto wiedzieć?

To profesjonalne szkolenie, którego zakres dokładnie regulują akty prawne w randze rozporządzenia oraz ustawy. Jeśli zdasz egzamin, na który składa się część teoretyczna i praktyczna, to przez trzy lata będziesz mógł posługiwać się tytułem ratownika. To najwyższy możliwy do zdobycia stopień dla osób, które nie są zawodowo związane ze służbą zdrowia.

Podczas samego kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nabędziesz umiejętności z zakresu RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), przyrządowego i bezprzyrządowego udrażniania dróg oddechowych, a także dowiesz się, jak prowadzić tlenoterapię czynną i bierną.

Zyskasz też praktyczną wiedzę o tym, jak tamować krwotoki, zabezpieczać złamania, zwichnięcia czy jak opatrywać rany. Nauczysz się też wstępnych zasad segregacji medycznej oraz dowiesz się, jak rozpoznać takie jednostki chorobowe, jak:

  • zatrucie,
  • zawał,
  • udar,
  • cukrzycę zdekompensowaną.

Kurs trwa 66 godzin, z czego aż 41 odbywa się pod okiem profesjonalnych ratowników. Centrum Ratownictwa współpracuje z fachowcami, którzy wyjeździli setki, a nierzadko i tysiące godzin na karetce. To ogromna dawka praktycznej wiedzy, dzięki której szybko nauczysz się, jak ratować ludzkie życie.

Ile kosztuje kurs KPP? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, opłata nie jest wygórowana. Korzystając z oferty Centrum Ratownictwa, zapłacisz tylko 1390 złotych. Można jednak obniżyć tę kwotę o 200 PLN, jeśli na to samo szkolenie zapisze się z Tobą druga osoba.

Czy kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest przydatny?

Oczywiście! Z jednej strony to realne zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Osoby po kursie KPP są cenione m.in. w służbach mundurowych, przeważnie także i w sektorze usług prywatnych, co otwiera drogę do podwyżki i awansu.

Z drugiej strony, wiedza, jaką nabędziesz w czasie szkolenia zostaje z Tobą na zawsze. Być może wykorzystasz ją, gdy wypadkowi ulegną ważne dla Ciebie osoby, jak partner, dzieci, lub ktoś z rodziny? Oby do takich zdarzeń nigdy nie doszło, jednak jeśli już zaistnieją, to warto wiedzieć, jakie działania i w jakiej kolejności trzeba wykonać. Właśnie wtedy docenisz wiedzę nabytą podczas kursu KPP!

Materiał partnerski