Praca na Podlasiu – gdzie najłatwiej o znalezienie zatrudnienia?

Województwo podlaskie zazwyczaj kojarzy się z rozwiniętym rynkiem rolniczym. Znajdziesz tutaj jednak wiele innych sektorów gospodarki, a konkurencja jest duża. Sprawdź, gdzie szukać pracy w województwie podlaskim.

Praca podlaskie – jak wygląda rynek pracy?

Pomimo że w województwie podlaskim zauważalne są zmiany w strukturze zatrudnienia, to nadal utrzymuje się tam wyższa stopa bezrobocia niż w ogóle kraju. W grudniu wyniosła ona aż 7,0%, gdzie w Polsce było to 5,1%. Warto jednak zauważyć, że z każdym rokiem ten procent spada, a więc i maleje liczba bezrobotnych. Oznacza to zatem zwiększającą się liczbę miejsc pracy.

Dobrą sytuację na rynku pracy zauważyć można w powiecie bielskim. Niewielki odsetek bezrobotnych znajdziesz również w powiecie łomżyńskim czy suwalskim. Bezrobocie na poziomie 5,1% utrzymuje się również w stolicy województwa, czyli Białymstoku.

Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw wyniosły natomiast 6891 zł, gdzie najwyższym średnim wynagrodzeniem mogą cieszyć się pracownicy działający w obszarze informacji i komunikacji. Na drugim miejscu uplasowali się natomiast pracownicy sektora budowlanego.

Praca na Podlasiu – jakie zawody poszukiwane?

Praca na Podlasiu to temat, który należy analizować pod kilkoma względami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę aktualnie poszukiwanych zawodów. W stolicy województwa największe zapotrzebowanie zauważa się w gronie elektryków i spawaczy.

W 2023 najczęściej poszukiwani byli pracownicy w zawodach robotników wykwalifikowanych oraz niewykwalifikowanych. Przede wszystkim deficyt zauważony był w rolnictwie, przemyśle spożywczym, handlu czy gastronomii. Szczególnie poszukiwani są również pracownicy biurowi oraz magazynowi.

Województwo podlaskie jest znane z przetwórstwa mleczarskiego oraz uboju zwierząt. Nie brakuje zatem ofert pracy dla osób specjalizujących się w tych sektorach. Osoby z wyższym wykształceniem są natomiast poszukiwane w gronie zawodów takich jak nauczyciel przedszkola, psycholog czy pielęgniarka. Jeżeli więc szukasz pracy w województwie podlaskim, skorzystaj między innymi z wyszukiwarki ofert na stronie: https://www.gowork.pl/praca/region/podlaskie.

Struktura zatrudnienia – gdzie szukać pracy na Podlasiu?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy na Podlasiu, możesz zacząć poszukiwania od największych pracodawców w regionie. Od lat na rynku dominuje Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, która zatrudnia średnio 5 tys. pracowników. Na drugim miejscu plasuje się natomiast Mlekpol, który również zajmuje się przetwórstwem mleczarskim.

Jeśli poszukujesz pracy w branży budownictwa, warto przyjrzeć się ofercie stanowisk w firmie Danwood z Bielska Podlaskiego, która zajmuje się wytwarzaniem domów prefabrykowanych. W podobnej branży funkcjonuje również polska grupa budowlana Unibep, która zajmuje się budownictwem mieszkaniowym.

Jeśli wyszukasz frazę „praca podlaskie”, możesz liczyć na długą listę poszukiwanych stanowisk. W szczególności nie musisz się martwić w tym regionie o brak ofert w przemyśle przetwórczym i budownictwie. Wykorzystaj okazję, że województwo podlaskie dąży do ciągłego rozwoju.

Artykuł sponsorowany

Zdrowie dziecka w sezonie jesienno-zimowym. Rola syropów przeciwkaszlowych.

Sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą wyzwania dla zdrowia dzieci, które są bardziej niż dorośli podatne na infekcje dróg oddechowych. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na rolę syropów przeciwkaszlowych w procesie łagodzenia objawów kaszlu u najmłodszych. Jest to bowiem częsty towarzysz infekcji, a zastosowanie właściwych środków może przyczynić się do komfortowego przejścia przez ten okres. Niemniej jednak, zanim sięgniemy po syropy, istotne jest zrozumienie ich roli, składu oraz bezpieczeństwa, zwłaszcza dlatego, iż chodzi tutaj o dziecięcy organizm. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej roli syropów przeciwkaszlowych w dbaniu o zdrowie maluchów w sezonie, który niesie ze sobą wyjątkowe wyzwania dla najmłodszych.

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci – czym jest i jaką rolę odgrywa?

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci to lek, stanowiący istotny element farmakoterapii w przypadku problemów związanych z układem oddechowym u najmłodszych. Są to specjalnie przygotowane preparaty, często dostępne bez recepty, skoncentrowane na łagodzeniu objawów kaszlu u dzieci. Ich główną rolą jest redukcja podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych, zmniejszenie częstotliwości kaszlu, a w konsekwencji również ułatwienie usuwania śluzu. W składzie tych preparatów często znajdują się substancje czynne, takie jak guaifenesin czy dextromethorphan, działające przeciwbólowo i przeciwkaszlowo. Warto jednak pamiętać, że przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, zwłaszcza u dzieci, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii.

Kiedy należy sięgnąć po syrop na kaszel u dziecka?

Zastosowanie syropu na kaszel u dziecka przynosi szerokie spektrum korzyści w przypadku suchego kaszlu. Tego rodzaju preparaty przeciwkaszlowe pełnią istotną funkcję, pomagając tymczasowo złagodzić objawy kaszlu, co z kolei może przyczynić się do poprawy komfortu funkcjonowania w trakcie trwania infekcji. Działają one głównie na ośrodek kaszlu w mózgu, efektywnie zmniejszając potrzebę częstego kaszlenia. Ułatwiając przejście przez okres chorobowy, syropy te stanowią skuteczne wsparcie dla najmłodszych w radzeniu sobie z uciążliwym kaszlem. Środki te sprawdzają się także w przypadku mokrego kaszlu u dzieci, gdyż wspomagają skuteczne rozrzedzanie i usuwanie nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Działają one jako ekspektorant, pomagając w łatwiejszym wykrztuszaniu śluzu przez dziecko. W ten sposób syropy przyczyniają się do złagodzenia objawów mokrego kaszlu, poprawiając jednocześnie drożność dróg oddechowych, a także przyspieszając proces powrotu do zdrowia.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając syrop przeciwkaszlowy dla dziecka?

Przy wyborze syropu przeciwkaszlowego dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Po pierwsze, istotne jest sprawdzenie rodzaju substancji przeciwkaszlowej zastosowanej w składzie syropu. Preferowane są przede wszystkim leki, które zawierają dekstrometorfan, bezpieczny składnik dostosowany do dzieci. Należy także uwzględnić ewentualne dodatkowe substancje, takie jak guaifenezyna, wspomagająca rozrzedzanie śluzu, co jest istotne w przypadku mokrego kaszlu. Zaleca się unikanie syropów z kodeiną, ze względu na potencjalne skutki uboczne, zwłaszcza u młodszych maluchów. Kolejnym aspektem jest obecność substancji słodzących czy barwników, które mogą wpływać na wystąpienie reakcji alergicznych u dziecka. Ważne jest również, aby dobierać preparaty zgodnie z wiekiem malucha oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem syropu.

Materiał partnera

Dotacje na rowery elektryczne – zrównoważony transport dla wszystkich

Rower elektryczny to coraz popularniejszy środek transportu, łączący zalety tradycyjnego roweru ze wsparciem napędu elektrycznego. W wielu krajach i regionach, aby wspierać zrównoważony transport i zachęcać do korzystania z rowerów elektrycznych, wprowadzane są programy dotacji. Te inicjatywy mają na celu nie tylko zwiększenie dostępności rowerów elektrycznych dla społeczeństwa, ale także promowanie ekologicznych form transportu. Poniżej przyjrzymy się temu, jak działają dotacje na rowery elektryczne (lub na zakup elektrycznych rowerów towarowych) oraz jakie korzyści przynoszą te maszyny dla ich użytkowników i środowiska.

1. Jak zdobyć dotacje na rowery elektryczne?

2. Czy warto kupić rower elektryczny?

3. Zakup rowerów elektrycznych – na co zwrócić uwagę?

Jak zdobyć dotacje na rowery elektryczne?

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego udzielił hojnej dotacji w wysokości 750 000 złotych na realizację zadania publicznego pod nazwą “Ekorower – alternatywa dla samochodu” dla miasta Białystok. Inicjatywa ta miała na celu promowanie ekologicznego środka transportu poprzez dofinansowanie zakupu rowerów elektrycznych przez mieszkańców. Warunkiem skorzystania z dotacji było niezaleganie z zobowiązaniami wobec samorządu miejskiego. Propozycja przewiduje dopłatę 50% wartości poniesionych kosztów przy zakupie roweru elektrycznego, przy maksymalnej kwocie dofinansowania wynoszącej 2500 złotych. Jak się okazuje dofinansowanie do roweru elektrycznego cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Jeśli codziennie pokonujesz długie dystanse lub jeździsz po pagórkowatym terenie, rower elektryczny może być świetnym rozwiązaniem. Wspomaganie elektryczne pozwala na łatwiejsze przejeżdżanie większych odległości i pokonywanie trudniejszych tras. Rower elektryczny może być idealny także dla osób, które chcą cieszyć się aktywnością fizyczną, ale mają pewne ograniczenia, takie jak problemy z kolanami czy kondycją fizyczną. Wspomaganie elektryczne pozwala kontrolować stopień wysiłku podczas jazdy. Korzystanie z roweru elektrycznego to ekologiczna alternatywa, która pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i wpływ na środowisko. Dla osób dbających o ekologię, to ważny aspekt.

Zakup rowerów elektrycznych – na co zwrócić uwagę?

Decyzja o zakupie roweru elektrycznego zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne preferencje, styl życia, potrzeby transportowe i budżet. Zawsze warto sprawdzić, czy jest dostępne dofinansowanie różnych pojazdów elektrycznych. Informacji na ten temat udziela np. Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Coraz więcej miast w ramach swoich programów elektromobilności oferuje różne poziomy dopłat do rowerów elektrycznych. Z całą pewnością zakup roweru elektrycznego to świetna inwestycja.

Materiał partnera

Dieta pudełkowa w Białymstoku – dlaczego warto zwracać uwagę na certyfikaty dostawców?

Rynek diet z dowozem ciągle się rozwija. Po takie rozwiązanie sięga coraz więcej osób, dlatego w ostatnim czasie powstało sporo firm, które zajmują się przygotowywaniem i dostarczaniem
dietetycznych posiłków. Jednak nie każda z nich świadczy usługi na wysokim poziomie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze cateringu, aby uniknąć rozczarowań?

Rynek diet z dowozem ciągle się rozwija. Po takie rozwiązanie sięga coraz więcej osób, dlatego w ostatnim czasie powstało sporo firm, które zajmują się przygotowywaniem i dostarczaniem dietetycznych posiłków. Jednak nie każda z nich świadczy usługi na wysokim poziomie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze cateringu, aby uniknąć rozczarowań?

Catering dietetyczny a bezpieczeństwo

W firmach, które działają w szeroko pojętej branży spożywczej, jednym z podstawowych wyznaczników jakości jest stosowanie systemu bezpieczeństwa żywności HACCP. Skrót ten oznacza Hazard Analysis and Critical Control Points, co można przetłumaczyć, jako System Analizy Zagrożeń i  Krytycznych Punktów Kontroli. Zawiera on procedury, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności na każdym etapie: od produkcji, przez przechowywanie, przygotowanie i pakowanie w pudełka. Do diety przygotowanej zgodnie z takimi procedurami można mieć zaufanie, więc wybierając catering dietetyczny, warto sprawdzić, czy w danej firmie został wprowadzony ten system.

Ważne są jednak nie tylko procedury wdrożonego systemu HACCP, ale także audyty wykonywane przez zewnętrzną firmę. Dzięki temu można na bieżąco udoskonalać stosowane procedury i zapewniać klientom wysoki poziom bezpieczeństwa.

Certyfikaty jakości diety pudełkowej

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru cateringu dietetycznego, jest jakość. Najtańsze diety pudełkowe mogą być przygotowywane z gorszych składników, nie zawsze są też kontrolowane przez profesjonalnych i doświadczonych pracowników. Kierując się jedynie ceną, można trafić na mało smaczne dania i nieciekawe jadłospisy. Dlatego warto sprawdzić, czy firma otrzymała certyfikaty, które potwierdzają jakość oferowanych przez nią usług.

Takie dokumenty najczęściej można zobaczyć na stronie internetowej firmy. Wybierz catering dietetyczny od Wygodna Dieta, jeśli interesuje Cię certyfikowana dieta pudełkowa w Białymstoku.

Wykwalifikowani specjaliści w cateringu dietetycznym

Wybierając dietę z dostawą, warto dowiedzieć się, czy firma współpracuje ze specjalistami z zakresu dietetyki. Jadłospisy bilansowane przez dietetyka będą w pełni zaspokajały zapotrzebowanie organizmu – wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj diety i kaloryczność. W przypadku firm zatrudniających specjalistów dużym atutem będzie możliwość skonsultowania wyboru konkretnego wariantu cateringu z dietetykiem.

Na jakość oferowanych dań znaczny wpływ mają także zatrudniani przez catering profesjonalni kucharze. Szczególnie jeśli jest wśród nich również szef kuchni. To gwarantuje, że dania są odpowiednio skomponowane i smaczne, a oprócz tego wyglądają i pachną apetycznie.

Polecenia i opinie o diecie pudełkowej

Każdy, kto szuka sprawdzonego cateringu oferującego diety w pudełku, powinien przejrzeć opinie w internecie. Dzięki nim można sprawdzić, czy dostarczane dania faktycznie spełniają obietnice firmy. Inni użytkownicy chętnie dzielą się także uwagami na temat smaku potraw i realizacji dostaw. Najbardziej wiarygodne są oczywiście cateringi, które działają na rynku przez dłuższy czas, więc są znane i chętnie oceniane.

Jak widać, wybór cateringu dietetycznego wymaga przemyślenia różnych aspektów. Na pewno lepiej kierować się najwyższą jakością, a nie najniższą ceną. Warto też przed złożeniem zamówienia zapoznać się z opiniami klientów danego cateringu, co pozwoli zorientować się, jak oceniane są smak posiłków, dostawa i obsługa.

Wawel Truck odwiedzi Łomżę i Suwałki!

Już w najbliższą sobotę (24 czerwca) Wawel Truck, interaktywna ciężarówka pełna wyjątkowych słodyczy i dobrej zabawy, pojawi się na wydarzeniu Odlotowe Suwałki Air Show. A w najbliższą niedzielę (25 czerwca) wyjątkowy pojazd pojawi się na wydarzeniu Zasmakuj w Łomży. Wawel Truck będzie stacjonował na lotnisku Suwałki w godzinach 13:00-19:00. W Łomży będzie stacjonował na Starym Rynku w godzinach 9:00-15:00. Jak zawsze, na odwiedzających czeka wiele niezwykłych atrakcji!

W magicznym wnętrzu Wawel Trucka towarzyszami podróży będą zabawne Michałki, czyli postacie nawiązujące do kultowego produktu marki Wawel. Każdy odwiedzający interaktywną ciężarówkę będzie mógł zrobić sobie z nimi zdjęcie, a następnie wysłać na swój adres e-mail.

Każde dziecko będzie mogło spróbować również swoich sił w animowanych grach zręcznościowych i zrobić dobry uczynek. Dzięki specjalnym okularom VR, które zabiorą nas do zaczarowanego wnętrza fabryki czekolady, będzie można poznać największe tajniki jej produkcji oraz dowiedzieć się więcej o dobrych składnikach słodyczy marki Wawel. Całość zabawy w Wawel Trucku będzie wieńczyć wejście do królewskiej strefy słodkości, gdzie każdy będzie mógł skomponować mix swoich ulubionych słodyczy, który następnie zabierze ze sobą w dalszą drogę.

Informacje o kolejnych wydarzeniach z udziałem Wawel Trucka można śledzić na oficjalnych profilach marki Wawel na Instagramie i Facebooku.

Materiał partnerski

Białystok: komu przyda się kurs KPP? Czy pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat w Polsce odnotowuje się nieco mniej wypadków, to wciąż jest sporo do zrobienia – zarówno w skali całego kraju, jak i województwa podlaskiego. Z pomocą przychodzi szkolenie KPP – kto powinien się nim zainteresować?

Czy do bezpieczeństwa na Podlasiu warto podejść na poważnie?

Tak, zdecydowanie. Mimo tego, że obszar zbliżony do 20 tys. kilometrów kwadratowych zamieszkuje tylko milion naszych rodaków (dla kontrastu, w liczącym sobie 12 tys. km² województwie śląskim mieszkają aż cztery miliony osób), to wciąż odnotowuje się tutaj sporo wypadków.

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w 2022 roku na podlaskich drogach doszło do 333 wypadków, w których rannych zostało 360 osób. W wyniku tych zdarzeń drogowych zmarło 69 naszych rodaków. Najwięcej zdarzeń odnotowuje się latem i jesienią.

W 2022 roku wypadki najczęściej zdarzały się w:

 • czerwcu (11,6%),
 • lipcu (11,1%),
 • październiku (11,1%).

Niepokojąco wygląda też liczba wypadków w pracy. GUS szacuje, że w pierwszym kwartale 2023 roku, uśredniony wskaźnik wypadkowości w woj. podlaskim wynosił 1,02, co plasuje go w okolicach ogólnopolskiej średniej. Co ciekawe, w sąsiednim warmińsko-mazurskim, współczynnik jest o wiele wyższy i wynosi aż 1,35, co stanowi najwyższy wynik w kraju!

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 41% zdarzeń wynika z niewłaściwego zachowania się pracownika. Najczęstsze kontuzje to urazy kończyn górnych i dolnych (78%). Niezbyt dobrze wyglądają też dane z sektora usług rolnych – w analogicznym czasie, na Podlasiu zgłoszono aż 204 takie zdarzenia, z czego dwa wypadki zakończyły się tragicznie.

To niepokojące dane, które słusznie wzbudzają niepokój u wielu osób. Warto jednak wiedzieć o tym, że w razie sytuacji zagrożenia nie musisz ograniczać się tylko do wezwania pomocy i czekania na karetkę. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, zapisując się na kurs KPP w Białymstoku organizowany przez Centrum Ratownictwa.

Program kursu KPP – co warto wiedzieć?

To profesjonalne szkolenie, którego zakres dokładnie regulują akty prawne w randze rozporządzenia oraz ustawy. Jeśli zdasz egzamin, na który składa się część teoretyczna i praktyczna, to przez trzy lata będziesz mógł posługiwać się tytułem ratownika. To najwyższy możliwy do zdobycia stopień dla osób, które nie są zawodowo związane ze służbą zdrowia.

Podczas samego kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nabędziesz umiejętności z zakresu RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), przyrządowego i bezprzyrządowego udrażniania dróg oddechowych, a także dowiesz się, jak prowadzić tlenoterapię czynną i bierną.

Zyskasz też praktyczną wiedzę o tym, jak tamować krwotoki, zabezpieczać złamania, zwichnięcia czy jak opatrywać rany. Nauczysz się też wstępnych zasad segregacji medycznej oraz dowiesz się, jak rozpoznać takie jednostki chorobowe, jak:

 • zatrucie,
 • zawał,
 • udar,
 • cukrzycę zdekompensowaną.

Kurs trwa 66 godzin, z czego aż 41 odbywa się pod okiem profesjonalnych ratowników. Centrum Ratownictwa współpracuje z fachowcami, którzy wyjeździli setki, a nierzadko i tysiące godzin na karetce. To ogromna dawka praktycznej wiedzy, dzięki której szybko nauczysz się, jak ratować ludzkie życie.

Ile kosztuje kurs KPP? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, opłata nie jest wygórowana. Korzystając z oferty Centrum Ratownictwa, zapłacisz tylko 1390 złotych. Można jednak obniżyć tę kwotę o 200 PLN, jeśli na to samo szkolenie zapisze się z Tobą druga osoba.

Czy kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest przydatny?

Oczywiście! Z jednej strony to realne zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Osoby po kursie KPP są cenione m.in. w służbach mundurowych, przeważnie także i w sektorze usług prywatnych, co otwiera drogę do podwyżki i awansu.

Z drugiej strony, wiedza, jaką nabędziesz w czasie szkolenia zostaje z Tobą na zawsze. Być może wykorzystasz ją, gdy wypadkowi ulegną ważne dla Ciebie osoby, jak partner, dzieci, lub ktoś z rodziny? Oby do takich zdarzeń nigdy nie doszło, jednak jeśli już zaistnieją, to warto wiedzieć, jakie działania i w jakiej kolejności trzeba wykonać. Właśnie wtedy docenisz wiedzę nabytą podczas kursu KPP!

Materiał partnerski

Niezbędnik zakupowy użytkownika soczewek

Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie dyskrecję i wygodę. Niektórym jednak ich użytkowanie wydaje się skomplikowane, przez co rezygnują z tej metody korekcji wzroku, bez uprzedniego jej przetestowania. Dlatego w tym artykule w przystępny sposób przedstawimy podstawy właściwego stosowania soczewek oraz podpowiemy, jakie akcesoria są niezbędne do codziennej pielęgnacji soczewek oraz oczu.

Zanim kupisz swoje pierwsze soczewki

Swoją przygodę z soczewkami warto rozpocząć od zestawu testowego. Dzięki temu możesz wypróbować dany model soczewek bez inwestowania dużej kwoty. Dowiesz się, jakie soczewki będą najbardziej kompatybilne z twoim narządem wzroku, zanim zdecydujesz się na zakup dużego zestawu. To również świetna opcja dla osób, które chcą sprawdzić, czy soczewki kontaktowe to odpowiednia metoda korekcji wad refrakcji dla nich. Duży wybór soczewek testowych i nie tylko znajdziesz na stronie sklepu bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe

Wybierz tryb noszenia soczewek

Na rynku dostępne są soczewki nie tylko dopasowane do różnych wad wzroku, ale także modele dostosowane do różnych trybów użytkowania. Cecha ta wpływa nie tylko na sposób noszenia soczewek, ale ich pielęgnację. Możesz wybierać spośród:

 • soczewek jednodniowych, które są produktem jednorazowego użytku,
 • soczewek o przedłużonym trybie użytkowania, spośród nich najpopularniejsze to soczewki miesięczne,
 • soczewek całodobowych, które nie wymagają zdejmowania na noc.

Użytkowanie soczewek jednodniowych

Szkła kontaktowe tego rodzaju są uznawane za najbardziej wygodne rozwiązanie, a to ze względu na brak konieczności ich pielęgnowania. Użytkowanie jest niezwykle proste. Rano należy wyjąć soczewki, które są hermetycznie zapakowane w blister. Jedyne, o czym tak naprawdę trzeba pamiętać, to odpowiednia technika aplikacji i zadbanie o higienę rąk. Wieczorem wystarczy je zdjąć i wyrzucić do kosza, a następnego dnia należy sięgnąć po kolejną parę. Ten rodzaj soczewek nie wymaga zatem stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów czy preparatów dezynfekujących. Jedynym ich minusem jest cena. Soczewki jednodniowe nie są najbardziej ekonomiczną opcją, dlatego poleca się je przede wszystkim osobom, które chcą nosić soczewki kontaktowe sporadycznie lub przy okazji uprawiania jakiejś aktywności albo też osobom mającym oczy skłonne do podrażnień czy borykających się z alergiami.

Soczewki kontaktowe miesięczne

Jak sama nazwa wskazuje, soczewki kontaktowe miesięczne można użytkować przez okres 30 dni. Po tym w czasie należy je wyrzucić, ponieważ tracą one swoje właściwości. W czasie ich stosowania należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i sposobie przechowywania. Soczewki kontaktowe należy przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniczku, którego komory należy wypełnić płynem do soczewek. Rano należy zaaplikować soczewki, a wieczorem, po zdjęciu, dokładnie je oczyścić przy pomocy dedykowanego do tego celu płynu, a następnie ponownie umieścić w pojemniczku. Pielęgnacja soczewek nie jest skomplikowanym procesem i zajmuje zaledwie kilka minut. Warto natomiast zwrócić uwagę, że jest to najbardziej ekonomiczna opcja, więc warto ją rozważyć, jeżeli planujesz zamienić okulary korekcyjne na miesięczne szkła kontaktowe. Warte polecenia są np. soczewki Eyelove, wyposażone w filtr UV oraz z wysokim poziomem uwodnienia.

Soczewki całodobowe

Soczewki całodobowe są najbardziej doceniane przez osoby, które nie przepadają za zakładaniem oraz zdejmowaniem szkieł kontaktowych. Ich właściwości pozwalają na pozostawienie soczewek przez całą dobę. Oznacza to, że nie ma konieczności, aby zdejmować je na noc. Należy jednak pamiętać, że raz na parę dni konieczne jest ich ściągnięcie oraz dokładne przemycie preparatem dezynfekującym w celach higienicznych. Mimo zalet tego rozwiązania, nie jest one odpowiednie dla wszystkich. Soczewki całodobowe nie są polecane dla osób z wrażliwymi oczami, ponieważ mogą zbyt obciążać narząd wzroku. Jeśli jednak zdecydujesz się na korzystanie z nich, warto rozważyć także zakup kropli do oczu. Będą one wspierać naturalny film łzowy i zapewnią oczom nawilżenie na dłużej, co znacznie przełoży się na komfort widzenia. W tym przypadku najlepsze krople do oczu to te dedykowane do stosowania z soczewkami, bez konieczności ich wyjmowania na czas aplikacji.

Materiał partnera

Czas na rozliczenie e PIT 2023. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 11?

Do kiedy należy złożyć PIT-11, a kiedy PIT-37? Jak sprawdzić status rozliczenia? Jak skorzystać z ulg podatkowych? To kilka z pytań, które zadaje sobie każdy podatnik. Oto garść najważniejszych informacji.

 1. Jak wybrać formularz rozliczenia?
 2. PIT 11 jak rozliczyć?
 3. PIT 19a – co to takiego?
 4. Rozliczenie podatku 2022 – jakie są najważniejsze zmiany?
 5. Jak rozliczyć PIT online?
 6. Częste błędy podczas rozliczenia PIT
 7. Profesjonalny portal podatkowy – PIT 37 czy trzeba rozliczać samemu?
 8. Kalkulator wynagrodzeń 2023

Jaki wybrać formularz rozliczenia? 

Od 15 lutego podatnicy mogą składać rozliczenie podatkowe za 2022 rok. Termin rozliczenia PIT w 2023 roku mija 2 maja 2023 roku. Aby przeprowadzić rozliczenie podatku przez internet, trzeba najpierw wybrać odpowiedni formularz. W formularzu PIT 37 rozliczenie następuje z dochodów z pracy, emerytury, rent, umów o dzieło lub zlecenie oraz działalności wykonywanej osobiście.

Do popularnych formularzy należy również PIT-36. Składają go osoby, które powinny wykazać dochody zagraniczne, dochody z działalności gospodarczej prowadzonej według 17/32 stawki podatku oraz dochody małoletnich dzieci. Natomiast PIT-36L jest dla osób, które rozliczają dochody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej – opodatkowanych 19-procentową stawką podatku.

PIT 11 jak rozliczyć?

PIT-11 to formularz, który zawiera informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach, zaliczkach pobranych na podatek dochodowy oraz wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. PIT-11 podatnik otrzymuje od płatników, którzy wypłacają nam wynagrodzenie. Taki dokument płatnicy muszą przygotować i dostarczyć podatnikom i urzędowi skarbowemu do ostatniego dnia lutego. Takie drugi są podstawą do rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-36.

PIT-19a – co to takiego?

PIT- 19a to deklaracja wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego, od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. Nie każdy wie, że od stycznia 2021 roku jest nowy wzór tego formularza.

Rozliczenie podatku 2022 – jakie są najważniejsze zmiany?

Rok 2022 obfitował w wiele zmian podatkowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

 • Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł dochodu, a dla osoby samotnie wychowującej dzieci wynosi ona 60 000 zł.
 • Wprowadzenie możliwości wspólnego rozliczania się małżonków także za rok, w którym zawierali małżeństwo.
 • Rozszerzono ulgę rehabilitacyjną.
 • Zwiększono roczne maksymalne wpłaty w IKE oraz IKZE.
 • Zmieniono stawkę podatkową dla osób, które rozliczały się według skali podatkowej i osiągali dochody nieprzekraczające 120 000 zł – z 17% do 12%.
 • Poszerzono katalog przedsiębiorców, którzy mogą rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
 • Wprowadzono także zmiany w uldze dla dzieci rodziców, którzy nie mogą znaleźć porozumienia w sprawie proporcji odliczenia.

Wiele komunikatów i wyjaśnień dotyczących podatków można znaleźć na stronie podatki gov.

Jak rozliczyć PIT online?

W lutym 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło serwis „Twój e-PIT”. Podatnik po zalogowaniu się na swoje konto będzie mógł rozliczyć PIT online. Na swoim koncie każdy znajdzie wstępnie wypełniony formularz za 2022 rok. Jeśli podatnik nic nie zrobi, rozliczony PIT zostanie automatycznie przesłany do Urzędu Skarbowego. Można również dokonać modyfikacji – dodać ulgi, zaznaczyć rozliczenie wspólnie z małżonkiem itd. lub wypełnić w całości samodzielnie. Jeśli mamy wątpliwości co do tego z jakich ulg możemy skorzystać, co zrobić aby podatek rozliczenie było jak najprostsze i czy aby na pewno nasze e PIT rozliczenie jest poprawne, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Częste błędy podczas rozliczania PIT

Bezbłędne rozliczenie PIT 2023 wymaga dużej skrupulatności. Oto najczęściej występujące błędy w rozliczeniach:

 • brak PESEL lub NIP,
 • błąd w NIP
 • źle zaokrąglone kwoty,
 • niepoprawnie obliczone wartości,
 • zła kolejność cyfr,
 • używanie nieaktualnych formularzy,
 • nie uwzględnianie obowiązujących limitów odliczeń,
 • brak załączników,
 • źle wyliczona kwota 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego,
 • brak zaznaczenia celu złożenia zeznania.

Profesjonalny portal podatkowy – PIT-37 czy trzeba rozliczać samemu?

Rozliczanie podatku przez internet może być kłopotliwe. Czy trzeba samemu rozliczyć PIT za 2022 rok? Ile kosztuje rozliczenie PIT 2022? Czy program uwzględni wszystkie ulgi? Te pytania spędzają wielu osobom sen z powiek. Rozliczenie podatku PIT można powierzyć firmie, która specjalizuje się w takich usługach. Polecamy program PITax.pl Łatwe Podatki. W aplikacji można utworzyć konto podatnika, rozliczyć deklarację PIT na komputerze, a następnie przesłać druki online do Urzędu Skarbowego. Program umożliwia uwzględnienie wszelkich ulg i odliczeń i pozwala na automatyczne dodawanie załączników. Jest dostępny całkowicie za darmo.

Kalkulator wynagrodzeń 2023 

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład spowodują wiele trudności w rozliczeniach podatkowych osób zatrudnionych na umowę o pracę. Jak ustalić prawidłową stawkę podatku za pierwsze półrocze 2022 roku? Z których ulg można skorzystać? W jaki sposób uwzględnić wyższą kwotę wolną od podatku? Pomocny może się okazać kalkulator wynagrodzeń 2023.

Materiał partnera

Deratyzacja Białystok: najskuteczniejsze metody na pozbycie się szczurów

Gdy w naszym domu, mieszkaniu lub miejscu pracy pojawiają się szczury, szukamy dobrego sposobu na rozwiązanie problemu z gryzoniami. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą te szkodniki, należy działać szybko, zdecydowanie i co najważniejsze – skutecznie. Zatem, jaką metodę wykorzystać?

Na czym polega skuteczna deratyzacja szczurów?

Deratyzacja szczurów musi być połączona z niezawodną metodą ich eliminacji w domu, jak i na zewnątrz, np. poprzez pułapki klatkowe. Po pozbyciu się szczurów należy posprzątać pomieszczenia oraz wszystkie miejsca, w których szczury bytowały i miały kontakt z żywnością. Jakie metody są wykorzystywane przez mieszkańców Białegostoku? Wymieniają oni np. pułapki, trutki czy karmniki deratyzacyjne.

Te sposoby eliminacji gryzoni są świetną opcją na pozbycie się szczurów, ale z pewnością nie jest to rozwiązanie, które jest dane na zawsze. Szczury nie są głupie i z pewnością wrócą, jeśli nie będzie dla nich żadnych barier, np. w postaci klap przeciwburzowych. Dlatego ważne jest, aby po deratyzacji zastosować skuteczne metody zabezpieczające. W tym celu konieczne jest usunięcie wszelkich śladów po gryzoniach oraz zastosowanie specjalnych środków czystości, które pozwolą na usunięcie zapachu.

Najskuteczniejsze środki do deratyzacji – co wybrać?

Możesz wykorzystać w swoim białostockim domu, mieszkaniu lub miejscu pracy różnego rodzaju pułapki, spraye i podobne rozwiązania, aby spróbować pozbyć się szczurów. Jednak bez względu na to, ile szczurów wyeliminujesz w ten sposób, one zawsze będą wracać ze względu na pozostawiony zapach. Jedynym niezawodnym sposobem na rozwiązanie problemu jest zastosowanie środka gryzoniobójczego oraz dokładne posprzątanie.

W tym celu należy znaleźć firmę, która korzysta z profesjonalnych deratyzatorów szczurów. Specjaliści są przeszkoleni w zakresie stosowania środków chemicznych, więc mogą skutecznie pozbyć się szczurów, nie powodując przy tym żadnych szkód dla ludzi i środowiska.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się szczurów jest deratyzacja z fumigacją. Metoda ta polega na zastosowaniu toksycznych substancji, które są skuteczne na szczury. Takie profesjonalne i bezpieczne usługi mogą zaoferować swoim klientom firmy jak Stander zajmujący się deratyzacją w Białymstoku.

Profesjonalna deratyzacja gazem – dlaczego warto postawić na deratyzatora?

Deratyzacja szczurów przy użyciu gazu to sprawdzona metoda zwalczania szczurów. Gaz jest uwalniany w miejscu, w którym żyją i bytują szczury, następnie jest wchłaniany przez ich drogi oddechowe, co w efekcie powoduje ich śmierć. Ponadto deratyzacja gazem jest łatwa w użyciu, stosunkowo niedroga i szybka.

Jest to metoda, która działa szybko, ale też jest bezpieczna do stosowania w dużej ilości miejsc. Jednakże ze względu na właściwości gazu wymaga ona specjalnego przygotowania miejsca deratyzacji, m.in. usunięcia niektórych przedmiotów i żywności. Z tego powodu najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, działającym na terenie Białegostoku i okolic, którzy zadbają o to, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.

Podsumowanie

Jeśli masz szczury w domu, mieszkaniu lub miejscu pracy, ważne jest, aby wiedzieć, jak się ich pozbyć. Szczury mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka, ponieważ przenoszą groźne choroby. Dlatego też konieczne jest jak najszybsze pozbycie się szczurów.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest skorzystanie z profesjonalnej deratyzacji szczurów. Należy wybrać metodę, która jest najbardziej skuteczna, np. fumigację. Profesjonalna deratyzacja gazowa to kolejny skuteczny sposób na rozwiązanie problemu gryzoni.

Jak tworzyć skuteczna reklamę? Wybierz Google i nie płać kroci za efektywny marketing

O efektywności kampanii marketingowej dla Twojego przedsiębiorstwa powinny świadczyć nie tylko wyniki wygenerowane przez taką promocję, ale również koszt poniesiony na reklamę. W tym artykule podpowiemy Ci, jak z tego pierwszego czynnika wycisnąć maksimum, jednocześnie dbając o prawidłową optymalizację budżetu. Dzięki wyszukiwarce Google nie musisz płacić kroci za marketing, aby móc liczyć na liczne grono nowych partnerów biznesowych. Sprawdź!

Vademecum wiedzy na temat kosztów marketingu w Google. Zagrajmy w otwarte karty

Podczas prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, każda wydana złotówka ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza na marketing, gdzie aby oczekiwać zwrotu zainwestowanych pieniędzy, należy wybrać odpowiednio skuteczną strategię marketingową. Za liderów promocji w dzisiejszych czasach uznaje się usługi dostarczane przez Google – pozycjonowanie stron internetowych oraz płatne linki, czyli kampanie Google Ads. Obie formy reklamy, mimo iż realizowane w tym samym miejscu, różnią się od siebie sposobem rozliczenia reklamodawcy z agencją marketingową bądź też bezpośrednio z Google. Sekcja sponsorowana charakteryzuje się płatnością wyłącznie za realne kliknięcie w komunikat promocyjny. To metoda PPC, uwielbiana przez wielu właścicieli firm. Oprócz tego, realizując kampanie Google Ads, należy liczyć się z kosztem prowizyjnym dla specjalistów. Rzadko kiedy zdarza się, żeby tego typu reklamy prowadzone były samodzielnie. Podobnie wygląda SEO. W tym przypadku jednak mowa o stałej opłacie abonamentowej, całkowicie niezależnej do ilości wejść na portal. Często w ramach zamówionej sumy znajduje się już część pieniędzy odliczona za obsługę, optymalizację bądź pozyskiwanie wysokiej jakości odnośników do witryny.

Decydując się na pozycjonowanie stron internetowych, często już na początku okresu rozliczeń wiesz, ile dokładnie zainwestujesz w swoje działania SEO. Wiele profesjonalnych agencji lubi grać z Klientami w otwarte karty. Transparentność współpracy powoduje brak ukrytych kosztów. Przy pozycjonowaniu mowa bowiem o konieczności zapewnienia budżetu na bieżące działania. Dobry pakiet SEO powinien zawierać już opłaty za publikację artykułów, działania link buildingu czy chociażby pracę copywritera, marketera bądź webmasterów.”

Źródło: https://afterweb.pl/google-ads-adwords/

Co wpływa na wysokość opłat za pozycjonowanie i Google Ads? Poznaj odpowiedź ekspertów

W obu przypadkach odpowiedź na to pytanie może być uniwersalna i brzmieć: poziom konkurencji. To, ile dokładnie zapłacisz za profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych lub płatne linki Google Ads, silnie uzależnione jest od najgroźniejszych rywali w branży. Mocno obsadzone gałęzie rynkowe charakteryzują się koniecznością wydania zauważalnie większych pieniędzy od nisz. Co jednak warte uwagi, doświadczeni specjaliści z agencji reklamowej AFTERWEB podkreślają, że marketing w Google pod względem atrakcyjności kosztów i efektywności znacząco góruje nad alternatywami w postaci social media marketingu, promocji radiowo-telewizyjnej czy chociażby billboardów w centrum dużego miasta. Dla działań SEO i Google Ads nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj obranej strategii marketingowej. Cały ekosystem od amerykańskiego giganta opiera się o słowa kluczowe. Im są one popularniejsze, tym większa konkurencja, a co za tym idzie większy koszt promocji. Istnieją jednak sprawdzone i dozwolone sztuczki na przechytrzenie ogólnopolskich rywali. Eksperci zalecają zwiększenie lokalnej rozpoznawalności marki, optymalizację fraz do wyłącznie tych sprzedażowych czy umiejętne poszukiwanie wartościowych kliknięć.

Materiał Partnera

Czy wiesz, że możesz płacić mniej za OC? Sprawdź, jak to zrobić!

Zakup ubezpieczenia samochodu to jeden z najwyższych wydatków związanych z pojazdem, jaki czeka jego właściciela. O ile jednak w przypadku rejestracji, przeglądów czy eksploatacji niewiele w kwestii ich kosztów zależy od kierowcy, to już przy zakupie polisy jest zupełnie inaczej, dlatego niektórzy płacą składki ubezpieczeniowe o kilkaset złotych mniejsze od innych. A czy Ty jesteś skazany na wysoką cenę polisy? Zaraz Ci udowodnimy, że nie!

Najtańsze OC samochodu – gdzie go szukać?

Zacznijmy od tego, że znalezienie taniego ubezpieczenia samochodu wcale nie jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy posiadają jakąś wiedzę tajemną. Przeciwnie, niską składkę może sobie obliczyć każdy – co więcej, można to zrobić nawet teraz. Wystarczy dostęp do internetu i kilka minut wolnego czasu, a lada moment będziesz mógł się cieszyć zarówno z polisy, jak i z oszczędności. Jak to działa?

Według informacji ze strony porównywarki Mubi, od najtańszego OC (https://mubi.pl/najtansze-oc/) dzieli Cię tylko 5 krótkich kroków.

 1. Po pierwsze, wybierz ubezpieczenia, które Cię interesują – może to być samo OC, jak i OC w pakiecie z autocasco, NNW czy assistance.
 2. Po drugie, uzupełnij formularz na stronie mubi.pl – musisz podać parametry techniczne swojego auta, garść informacji na swój temat, oraz przebieg Twojej dotychczasowej historii ubezpieczenia.
 3. Po trzecie, zastanów się, jakie dane chcesz podawać – nie ma obowiązku podawać m.in. imienia i nazwiska, numeru PESEL czy numeru rejestracyjnego samochodu, które będą potrzebne dopiero przy zakupie polisy. Jeśli jednak zdecydujesz się podać je od razu, masz szansę na więcej ofert i pewność, że Twoje dane są całkowicie bezpieczne.
 4. Po czwarte, wybierz ofertę ubezpieczenia, która najbardziej Ci odpowiada – czy będzie najtańsza, czy najbardziej rozbudowana, wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj, żeby zestawić ze sobą interesujące propozycje, dzięki czemu będziesz mógł je porównać bez nieustannego skakania po różnych stronach.
 5. Po piąte, kup ubezpieczenie online – gdy wybierzesz konkretną polisę, kliknij po prostu w “Kup teraz”, uzupełnij brakujące dane, zapłać przelewem i gotowe. Bez wizyty u agenta, podpisywania dokumentów i bezsensownego tracenia czasu.

Prawda, że proste? Wszystko zajmuje kilka minut i jest do zrobienia np. podczas przerwy w pracy, stojąc w korku lub rano przy śniadaniu. Oszczędzasz więc nie tylko pieniądze, ale też czas.

Ubezpieczenie OC – kto i dlaczego płaci najmniej za polisę?

No dobrze, ale przecież samo porównywanie cen ubezpieczenia komunikacyjnego nie wyjaśnia, czemu jedni płacą za nie mniej, a inni więcej, prawda? Oczywiście, że tak. Kalkulator OC/AC to tylko narzędzie służące znalezieniu najkorzystniejszych ofert – te zależą jednak w ogromnej mierze od samego kierowcy, jego pojazdu i historii ubezpieczenia.

Kto zatem płaci najmniej za OC?

 • Doświadczeni kierowcy – ubezpieczyciele cenią klientów, którzy mogą się już pochwalić doświadczeniami w prowadzeniu pojazdów. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę za kółkiem po zdobyciu prawa jazdy, stanowią większe ryzyko.
 • Bezszkodowi kierowcy – doświadczenie za kierownicą jest ważne, ale jeszcze ważniejsze, żeby było to doświadczenie bezwypadkowe. Im dłużej kierowca jeździ bez szkód, tym więcej zbiera zniżek i tym tańsze jego OC.
 • Kierowcy powyżej 25. roku życia – chociaż nie każdy młody człowiek cechuje się lekkomyślnością i brawurą na drodze, statystyki policyjne są dla tej grupy wiekowej nieubłagane. Według nich to właśnie kierowcy w wieku 18-25 lat powodują najwięcej wypadków, co wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów OC.
 • Kierowcy pochodzący z małych miejscowości – duże miasto to duży ruch, a przez to większa szansa na stłuczkę. Mieszkańcy małych miejscowości są więc w statystycznie lepszym położeniu niż przykładowo kierowcy z Warszawy, Gdańska czy Wrocławia.
 • Współwłaściciele pojazdów – dzięki współwłasności ubezpieczyciel bierze pod uwagę ewentualne zniżki obydwu kierowców. Cena OC może być więc niska, nawet jeśli jeden z nich jest młodą osobą.

Jak obniżyć cenę OC?

Wiesz już, kto płaci najmniej za OC, a czy Twoja składka może być niższa? Z pewnością tak, bo sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia auta jest wiele. Możesz na przykład:

 • porównać ceny, używając kalkulatora OC/AC online – dzięki niemu zyskasz pewność, że nie przegapisz oferty od firmy, która zaoferuje Ci najkorzystniejszą cenę;
 • dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – może to być np. Twój rodzic, który ma długą i bezszkodową historię ubezpieczenia, a jego zniżki obniżą cenę OC nawet o kilkaset złotych;
 • wybrać samochód o odpowiednich parametrach – ubezpieczyciele obniżą ocenę ryzyka w przypadku małego samochodu miejskiego lub rodzinnego kombi, a podwyższą dla sportowych czy luksusowych modeli o bardzo pojemnych silnikach;
 • skorzystać z OC po poprzednim właścicielu – jeśli kupujesz używane auto, sprawdź do kiedy ma ono ważną polisę, jeśli jej od razu nie wypowiesz, przez pewien czas możesz mieć OC za darmo;
 • kupić ubezpieczenie w pakiecie – dodatkowe ubezpieczenia na pewno się przydadzą, a ich zakup razem z OC jest znacznie korzystniejszy niż osobno;
 • zapłacić składkę jednorazowo – ubezpieczyciele oferują płatność w ratach, ale pamiętaj, że łączna cena jest wówczas nieco wyższa;
 • kupić OC online – wiele firm oferuje dodatkowe zniżki za zakup ubezpieczenia przez internet.

Materiał partnera

Eyeliner w pisaku, żelu, w kałamarzu – co wybrać?

Kreska na oku wykonana eyelinerem to obecnie jeden z najpopularniejszych elementów makijażu, zarówno w wersji dziennej, jak i wieczorowej. Precyzyjnie wyrysowana linia jest w stanie optycznie zagęścić nasze rzęsy, otworzyć nasze oko czy też po prostu uwydatnić kolor tęczówki. Eyeliner może nam posłużyć jako dodatkowy akcent w przypadku mocniejszych looków na szczególne okazje, lecz równie dobrze sprawdzi się chociażby w delikatnym różowym makijażu. Kluczem jest tutaj jednak dokładność oraz oczywiście zastosowany produkt. Jakie eyelinery mamy do wyboru?

Rodzaje eyelinerów – który sprawdza się najlepiej?

Chociaż różnorodne metody podkreślania górnej lub dolnej linii rzęs były znane w sztuce makijażu od wieków, to jednak dopiero kilka lat temu świat oszalał na punkcie eyelinerów, dzięki którym powstać może perfekcyjna kreska na oku. To obecnie szybki do wykonania sposób na wykonanie makijażu oczu, który w zależności od intensywności można dopasować do wybranej okazji. Nie dziwi więc zatem kreska eyelinerem, która uzupełnia delikatny różowy makijaż, jak i ta, która jest wyraźniejsza i komponuje się z mocniejszym cieniowaniem na powiekach.

Tym samym wybór pod względem eyelinerów mamy aktualnie dość spory. Nie musimy się zatem ograniczać do tradycyjnej czarnej kreski na oku, ponieważ z powodzeniem możemy poeksperymentować z kolorami. To, co powinno natomiast zwrócić naszą uwagę, to rodzaj eyelinera pod względem jego formuły. Wyróżniamy wówczas:

 • eyelinery w pisaku – budową przypominają klasyczną kredkę, jednak zakończone są zazwyczaj filcową końcówką. Dają możliwość precyzyjnego wyrysowania kreski i są polecane zwłaszcza dla początkujących;
 • eyelinery w żelu – zazwyczaj posiadają gęstą formułę zamkniętą w niewielkim słoiczku. Do ich aplikacji najlepiej sprawdza się skośny pędzelek. Żelowe eyelinery wyróżniają się ogromną trwałością i wysoką pigmentacją;
 • eyelinery w płynie – najczęściej są dostępne w niewielkich kałamarzach, a ich aplikator jest zakończony cieniutkim pędzelkiem. Wymagają pewnej ręki, wobec czego najczęściej korzystają z niego osoby doświadczone w makijażu.

Dodatkowo znaleźć możemy eyelinery w formie kredki, które także są bardzo precyzyjne, a ponadto łatwo można je rozetrzeć, by uzyskać przydymiony efekt.

Jak stworzyć idealną kreskę na oku?

Jeżeli od czasu do czasu oglądamy tutoriale makijażowe w internecie, może nam się wydawać, że kreska na oku jest bardzo prosta do wykonania. Pamiętajmy jednak, że wymaga ona nieco wprawy, zwłaszcza że wiele eyelinerów posiada szybko zastygające formuły, w związku z czym staramy się, by jak najbardziej skrócić czas rysowania samej kreski. Jeżeli dopiero uczymy się tego elementu w makijażu, ćwiczmy w domu – pozwoli nam to uniknąć frustracji związanej z ewentualnymi wpadkami, gdy będziemy przygotowywać się do jakiegoś wyjścia.

Przed użyciem eyelinera pamiętajmy o tym, by właściwie przygotować powiekę. Dobrze jest nałożyć na nią bazę pod cienie lub korektor, a następnie przypudrować transparentnym pudrem. Unikniemy wtedy odbijania się kosmetyku, a dodatkowo przedłuży to jego trwałość. Jeśli planujemy użyć cieni i wykonać nawet delikatny różowy makijaż, zaaplikujmy je wcześniej, a eyeliner traktujmy jako ostatni element przed wytuszowaniem rzęs.

Materiał partnera

Mieszkania Białystok – na co zwrócić uwagę planując zakup

Własne cztery kąty to marzenie wielu osób. Każdego dnia rynek nieruchomości przeglądają tysiące konsumentów, którzy chcą zakup nieruchomość w dogodnej lokalizacji, która jednocześnie będzie spełniać ich wszystkie wymagania. Zaczynając przeszukiwanie ogłoszeń rodzi się pytanie na co tak na prawdę warto zwrócić uwagę, co jest istotne podczas wybierania mieszkania i czy lepiej zdecydować się na rynek wtórny, pierwotny, a może kupić działkę na własność i wybudować dom według ustalonego projektu? Sprawdź, jak najlepiej podejść do zakupu.

 • Mieszkania Białystok – mieszkanie położone w centrum miasta
 • Mieszkania w Białymstoku – atrakcyjne mieszkanie położone w mieście
 • Wynajem lub kupno – dom w centrum miasta Białystok

Mieszkania Białystok – mieszkanie położone w centrum miasta

Najczęściej poszukując nieruchomości dla siebie i swoich bliskich, decyzja pada na mieszkanie. Taka praktyka jest szczególnie powszechna u osób, które nabywają pierwszy raz lokum własnościowe. Jest to dużo większy komfort niż w przypadku kupna domu, przede wszystkim dlatego, że pełna administracja, prace związane z renowacjami, czy podłączeniem mediów i zarządzaniem budynku zlecone jest zewnętrznej firmie, która nadzoruje wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnie. Dla zabieganych osób, które nie mają czasu na samodzielne dopilnowanie wszystkich szczegółów przestronne mieszkanie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Oglądając oferty sprawdź, czy do mieszkania przynależy piwnica, ta z pozoru błaha rzecz może okazać się niezwykle użyteczna, kiedy będziesz chciał składować swoje osobiste przedmioty, lub sezonowe rzeczy, na które nie ma miejsca w poszczególnych pokojach. Nowe budownictwo bardzo często charakteryzuje się brakiem wydzielonych pomieszczeń na przechowywanie na rzecz wspólnej komórki lokatorskiej lub hali garażowej, w której miejsca postojowe niejednokrotnie są dodatkowo płatne.

Decydując się na zakup dopasuj metraż do ilości domowników. Dwupokojowe mieszkanie nada się idealnie dla singli lub młodych par  małżeństw, które w niedalekiej przyszłości nie planują powiększania rodziny. Jeżeli jednak liczba domowników liczy trzy lub więcej osób, dużo lepszym rozwiązaniem będzie czteropokojowe mieszkanie lub trzypokojowe mieszkanie położone w bliskiej odległości  centrum miasta, co pozwoli na szybkie przemieszczanie się i do pracy lub szkoły w przypadku dzieci.

Mieszkania w Białymstoku – atrakcyjne mieszkanie położone w mieście

Przytulne mieszkanie zlokalizowane w atrakcyjnym miejscu to doskonała inwestycja. Obecnie niezwykle dużą popularnością cieszą się nieruchomości z aneksem kuchennym co wpływa na ostateczną ilość pomieszczeń. Niekiedy dzięki połączonej kuchni z salonem 2 pokoje mogą szybko zmienić się w 3 pokoje, z czego jednym będzie przestronny salon połączony kuchnią.

Spośród wielu ofert możesz zdecydować się na mieszkanie usytuowane blisko centrum, mieszkanie z rynku pierwotnego, wykupione bezpośrednio do dewelopera do całkowitego urządzenia lub mieszkanie z rynku wtórnego po generalnym remoncie. O ile masz być pierwszym nabywcą możesz posiłkować się dostępnymi w internecie opiniami o deweloperze, które rozwieją twoje ewentualne wątpliwości. W przypadku mieszkania, które ma właściciela warto przed finalizacją transakcji sprawdzić, czy, mieszkanie nie jest zadłużone, czy aktualny właściciel a pełne prawo do władania nieruchomością i czy nikt jej nie zamieszkuje bądź nie jest zameldowany. Tego typu działanie prewencyjne pozwoli ci nabrać pewności i uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności.

Wszystkie mieszkania zlokalizowane w Białymstoku i okolicach możesz zobaczyć na stronie https://kazo.pl/mieszkania/bialystok i dobrać to, które wizualnie i powierzchniowo najbardziej ci odpowiada.

Wynajem lub kupno – dom w centrum miasta Białystok

Nie interesuje 2,3 pokojowe mieszkanie, jednak chciałbyś mieszkań w okolicy centrum? Aktualne oferty domów jednorodzinnych lub zabudowy bliźniaczej pozwalają znaleźć lokalizacje w pełni dopasowaną do twoich preferencji. Decydując się na zakup nieruchomości, która nie jest częścią wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni nie musisz opłacać comiesięcznego czynszu co stanowczo odciąża budżet rodzinny. Istotne jest jednak, że wszelkie naprawy, ogrzewanie, sprawy administracyjne, czy odśnieżanie w okresie zimowym spada wyłącznie na twoje barki.

Zakup domu z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością sprawdzania jego stanu technicznego, niezbędnej dokumentacji oraz stanu prawnego nabywanej nieruchomości. Co więcej, do to marzenie dużo bardziej kosztowne niż tradycyjne mieszkanie nabyte od dewelopera, dlatego wiele osób decyduje się na zakup działki, na której zgodnie z przestrzennym planem zagospodarowania możesz stworzyć projekt i wybudować dom zgodnie z twoimi oczekiwaniami i wyobrażeniami. Takie rozwiązanie z pewnością przyniesie wiele korzyści, ale będzie również dużo bardziej czasochłonne niż zakup gotowej propozycji.

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie aktualnych propozycji na Kazo.pl i zapoznanie się z nieruchomościami dostępnymi od ręki.

Materiał partnerski

Wynajem garażu – co powinna zawierać umowa?

Posiadanie samochodu to ogromny komfort, który poprawia jakość naszego życia. Nie marzniemy na przystankach, szybko się przemieszamy i nie musimy pamiętać o kasowaniu biletów. Samochód to również odpowiedzialność bowiem musimy go gdzieś zaparkować. Właśnie wtedy przydaje się garaż. Nie zawsze chcemy posiadać go na własność. Idealnym rozwiązaniem będzie jego wynajęcie. Umowa najmu garażu gwarantuje, że zawsze mamy gdzie stanąć, bez względu na porę dnia. To nasze indywidualne miejsce parkingowe. Wygoda i komfort wynikające z najmu miejsca garażowego są nie do opisania. Dodatkowo zabezpieczamy swój samochód przed śniegiem, deszczem lub gradem.

Dlaczego umowa najmu garażu to dobry pomysł?

Posiadanie własnego, wydzielonego miejsca do parkowania, jest dziś na wagę złota. To luksus, który ułatwia codzienne parkowanie i oszczędza nasz czas poświęcany na szukanie miejsca parkingowego. Nawet jeśli nie korzystamy z samochodu codziennie, a używamy go od czasu do czasu, własne miejsce parkingowe sprawdzi się w 100%. Garaż lub wyznaczone miejsce parkingowe to również zabezpieczenie dla naszego samochodu. Niestety posiadanie garażu na własność wiąże się z dużym wydatkiem. Warto rozejrzeć się dookoła i poszukać garażu na wynajem. Tutaj niezbędna będzie poprawnie skonstruowana umowa najmu garażu na autoumowa.pl. Jeśli spisujemy jakąkolwiek umowę, zawsze warto korzystać z gotowych, poprawnych wzorów. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie ważne i potrzebne rubryki do uzupełnienia, znajdują się w umowie.

Co powinno się znaleźć w umowie najmu miejsca garażowego?

Aby bezpiecznie wynająć garaż, i nie zbankrutować, powinniśmy przygotować odpowiedni wzór umowy najmu miejsca garażowego. Pisemna umowa najmu garażu nie jest obowiązkowa z punktu widzenia polskiego prawa. Jest ona jednak dużym zabezpieczeniem dla każdej ze stron. Jeśli dojdzie do wątpliwości lub niezgodności dotyczących przedmiotu najmu, umowa jest swego rodzaju zabezpieczeniem.

Umowa najmu miejsca garażowego powinna zawierać ważne informacje dotyczące obu stron zawierających umowę. Po pierwsze dane osobowe najemcy i wynajmującego. Po drugie wszelkie informacje dotyczące przedmiotu umowy. Nie mniej istotne są zawarte ustalenia dotyczące wysokości opłat za najem, terminu obowiązywania umowy oraz momentu udostępnienia pomieszczenia. Umowa najmu miejsca garażowego powinna być podpisana zarówno przez najemcę, jak również wynajmującego.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo ważny szczegół. Bez względu na rodzaj spisywanej umowy, a także jej przedmiot, trzeba zawsze pamiętać, aby została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden otrzymuje najemca, a drugi wynajmujący.

Kto ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie miejsca garażowego?

Obowiązek ubezpieczenia miejsca garażowego leży po stronie wynajmującego, o ile nie zostało to uregulowane w inny sposób. Wynajmujący, czyli osoba udostępniająca garaż, jest odpowiedzialna za jego ochronę w sytuacji powstania szkody lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli dojdzie do powodzi, pożaru lub włamania, to właśnie po stronie wynajmującego leży cała odpowiedzialność i powstały problem. Właściciel oprócz dobrego zamka powinien zainwestować w prawidłowe ubezpieczenie garażu.

Odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli wynajmujący zawrze w umowie najmu podpunkty, które przesuną odpowiedzialność na najmującego. Wtedy, w razie nieszczęśliwego wypadku, odpowiedzialność za powstałe szkody, spada na osobę użytkującą garaż. Warto na to zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy.

Materiał partnerski

Zmywarka czy mycie ręczne – co jest bardziej eko?

Korzystanie ze zmywarki znacząco podnosi codzienny komfort i eliminuje konieczność ręcznego zmywania naczyń. Wiele osób sądzi jednak, że jest to urządzenie energochłonne i na dłuższą metę nieopłacalne. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie – w praktyce korzystanie ze zmywarki może być o wiele mniej kosztowne niż mycie ręczne. Sprawdźmy, z czego to wynika i która z metod jest bardziej ekologiczna.

Zmywanie ręczne – droższe niż sądzisz

Najbardziej problematyczną kwestią związaną z ręcznym myciem naczyń wbrew pozorom nie jest czas, jakiego potrzebujesz, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, ile wody zużywa cały proces. Średnio jest to około 80 litrów (40 litrów zimnej i 40 litrów ciepłej wody). Przy aktualnych stawkach za wodę może się więc okazać, że koszt takiego ręcznego zmywania wyniesie nawet 1,50-2 zł. Należy do tego doliczyć cenę, jaką trzeba zapłacić za płyn (około 4-5 zł za butelką, która wystarczy na 30 myć).

Dla porównania do umycia takiej samej ilości naczyń w zmywarce potrzebujesz około 25 litrów zimnej wody, która jest około 3 razy tańsza niż ciepła. Biorąc więc pod uwagę, że za wodę zapłacisz około 30 groszy, a za prąd około 90 groszy, łączny koszt mycia w zmywarce wyniesie 1,20 zł. Oczywiście należy doliczyć tutaj koszt środków czyszczących – opakowanie kostek do zmywarek kosztuje około 20 zł i wystarczy na 30 myć.

Jak widać, mycie ręczne jest nieco droższe niż mycie w zmywarce i choć nie są to ogromne różnice, w perspektywie całego roku mogą być one zauważalne. A zaoszczędzisz jeszcze bardziej, jeżeli zainwestujesz w urządzenie energooszczędne (A+, A++ lub A+++), które zużywać będzie o wiele mniej prądu.

Mycie w zmywarce – nie tylko tańsze!

Czas jednak odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie – które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne? Biorąc pod uwagę ilość zużywanej wody, zdecydowanie wygrywa mycie w zmywarce. Do usunięcia zabrudzeń potrzebować będziesz bowiem nawet 3-4 razy mniej wody. Co więcej, nowoczesne urządzenia tego typu pobierają wyłącznie zimną wodę, którą następnie podgrzewają.

To jednak nie wszystkie korzyści mycia w zmywarce. Dzięki jej zakupowi możesz liczyć na:

  • znaczną oszczędność czasu (mycie ręczne wymaga poświęcenia co najmniej 30 minut, a czas pracy zmywarki to zwykle 60-110 minut, ale jest to proces automatyczny i Twoim jedynym obowiązkiem jest załadowanie naczyń, co trwa 5-10 minut);
 • większy komfort i możliwość uniknięcia jednego z najbardziej żmudnych domowych obowiązków, jakim jest ręczne mycie naczyń;
 • dokładnie umyte, pozbawione bakterii naczynia – usuwanie zabrudzeń w zmywarce jest o wiele skuteczniejsze niż ręczne.

Chcesz zaoszczędzić i być eko? Postaw na nowoczesną zmywarkę!

Jeżeli chcesz cieszyć się wszystkimi wymienionymi wyżej korzyściami, powinieneś postawić na sprawdzony i funkcjonalny sprzęt. W ofercie Electrolux znajdziesz zmywarki energooszczędne, które wyposażone zostały w przydatne funkcje, takie jak QuickSelect, pozwala na bezproblemowy wybór odpowiedniego cyklu zmywania, czy AirDry – zapewnia trzy razy skuteczniejsze suszenie.

Materiał partnera

Modne bluzy damskie do sportowych aktywności – top 3 modele

Wiele osób twierdzi, że wygląd podczas treningu nie ma znaczenia. Jednak faktem jest, że modny sportowy strój motywuje do aktywności fizycznej. Warto wybierać odzież, która wspomaga cyrkulację powietrza i nie ogranicza ruchów. Zobacz bluzy damskie, które zachęcą do treningu w pochmurne dni.

Treningi na świeżym powietrzu to świetny sposób na złapanie sportowego bakcyla. Nie wymagają kupowania drogiego karnetu na siłownię lub zajęcia fitness. Jednak aktywność fizyczna pod chmurką wymaga odpowiedniego stroju, który ochroni przed niską temperaturą i deszczem. Z czego powinien składać się idealny sportowy outfit?

Nie musisz rezygnować z wygody, aby stworzyć modną stylizację na trening. Ważnym elementem jest obuwie, które będzie amortyzować wstrząsy. Oprócz tego ubierz legginsy lub dresowe spodnie i oddychający podkoszulek dostosowany do rodzaju aktywności. Wiele osób pomija okrycie wierzchnie, a jest ono kluczowe w przypadku brzydkiej pogody.

Bluzy sportowe damskie są świetnym dopełnieniem treningowego outfitu. Utrzymują mięśnie w cieple, co zapobiega kontuzjom. Modne bluzy dodatkowo motywują do wyjścia na trening w pochmurne dni. Stylowe i tanie bluzy damskie oferuje wiele sklepów, między innymi Denley.

Bluza damska ciemnoróżowa kangurka

Jakie bluzy sportowe damskie wybrać na trening?

Idealna bluza sportowa zapewnia pełen komfort podczas treningu. W jej wyborze musisz wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj uprawianego sportu, intensywność ćwiczeń oraz… własny gust. Tak, jeśli bluza nie będzie podobała ci się wizualnie, nie zachęci do wyjścia na trening. Wybierz model, którego założenia będziesz wyczekiwać!

Jakie bluzy damskie sprawdzą się podczas konkretnych aktywności? Do biegania najlepsza będzie lekka bluza z oddychającego materiału. Podczas jazdy na rowerze postaw na przedłużony model dostosowany do pochylonej pozycji. Bluza na wycieczkę w góry powinna chronić przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Czarna bluza damska bez kaptura

Modne bluzy sportowe — TOP 3

Bluzy damskie do biegania

Najważniejszą cechą bluzy do joggingu jest przewiewność. Najlepiej wybierz model ze specjalistycznego, oddychającego materiału. Usprawni odprowadzanie potu i uczyni trening znacznie bardziej komfortowym.

Nie wiesz jeszcze, czy bieganie będzie twoją pasją? Dobrym zamiennikiem są tradycyjne bluzy rozpinane. Podczas biegu zawsze możesz rozpiąć zamek, co pomoże ci się ochłodzić.

Bluza oversize damska na rower

Specjalistyczne bluzy na rower mają przedłużany tył, co chroni przed podwiewaniem lub opryskiwaniem wodą podczas deszczu. Często również wykonane są z oddychających materiałów. Przy intensywnych treningach docenisz odzież funkcjonalną.

Na początek w tej roli sprawdzi się bluza oversize damska. W pochylonej pozycji tradycyjne modele łatwo podchodzą do góry, co przeszkadza podczas jazdy i może prowadzić do przeziębienia. Zwróć uwagę, aby wybrana bluza była wykonana z lekkiego materiału.

Bluza polarowa damska w góry

Pogoda na górskich szlakach potrafi zaskakiwać. Zawsze warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę, która ochroni przed podmuchami zimnego wiatru i ewentualnym deszczem. Stałym elementem bagażu górskich pasjonatów są bluzy polarowe. Polar zapewnia izolację cieplną i nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych zapobiega przemoczeniu. Oprócz tego jest lekki i wytrzymały, więc bluza polarowa damska wystarczy na lata wędrówek.

Najlepsze bluzy sportowe są nie tylko modne, ale też praktyczne. Nie każdy element ubioru potrafi spełniać obie te funkcje jednocześnie. Bez wątpienia stylowa bluza zmotywuje cię do aktywności fizycznej nawet podczas złej pogody. Zobaczysz, że taki trening przynosi podwójną satysfakcję!

Materiał partnera

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy. Musi ona składać się z określonych elementów, by była ważna i pozwalała na rozwiązanie ewentualnych sporów. Co dokładnie powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Podczas zmiany właściciela pojazdu konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy. Pozwala ona na potwierdzenie dokonanej transakcji w przejrzysty sposób. Aby była zgodna z obowiązującym prawem, musi zawierać określone informacje. Są to takie dane, jak:

 • data i miejsce transakcji (warto dodać również godzinę),
 • dane osobowe obu stron (imię, nazwisko, PESEL, adres, numer dowodu lub paszportu),
 • dane dotyczące pojazdu (model, marka, numer nadwozia, rok produkcji, numer rejestracyjny),
 • kwota transakcji.

Na koniec umowa musi zostać podpisana przez obie strony. Zdarza się również, że do umów dołącza się dodatkowe dokumenty. Takie załączniki pozwalają na uniknięcie wielu przykrych sytuacji w przyszłości. Brak jakichkolwiek ze wskazanych informacji może być podstawą do uznania umowy za nieważną. Z tego powodu warto zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne dane zapisane w czytelny sposób.

Czasem zdarza się, że samochód ma więcej niż jednego właściciela. W takiej sytuacji konieczne jest zawarcie w umowie danych wszystkich osób, do których należy dane auto. Wszelkie informacje wpisane w takim dokumencie muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Jakiekolwiek próby zatajenia np. dokładnej sumy transakcji zadziałają na niekorzyść obu stron. Spisanie umowy kupna-sprzedaży jest bowiem tylko jednym z wielu kroków do uzyskania pełnych praw do użytkowania auta na swoich warunkach. Konieczne jest również zapłacenie podatku od jego wartości, załatwienie kwestii związanych z ubezpieczeniem czy przerejestrowanie auta.

Załączniki do umowy kupna-sprzedaży auta

Do umowy kupna-sprzedaży samochodu można dodać również konkretne załączniki. Pozwalają one na upewnienie się, że pojazd jest zgodny z ustaleniami. Są to takie dokumenty, jak np.:

 • ustalenie odpowiedzialności za ukryte wady,
 • oświadczenie o przekazaniu kluczyków i dokumentów,
 • oświadczenie o przebiegu,
 • oświadczenie o tym, że pojazd jest własnością osoby sprzedającej i nie podlega żadnemu postępowaniu sądowemu.

Takie dokumenty mogą ułatwić dochodzenie swoich praw w sytuacji, gdy okaże się, że podczas korzystania z pojazdu wyszły na jaw ukryte wady czy doszło do innych zdarzeń niezgodnych z ustaleniami. Nie są to obowiązkowe elementy, ale zdecydowanie pomagają w trakcie wszelkich sporów.

Jeśli chodzi o załączniki, podczas ich wypełniania trzeba zachować pełną ostrożność. Zdarza się bowiem, że samochód któryś raz z kolei zmienia swojego właściciela. Z tego powodu sprzedający nie zawsze jest pewny jego historii. Warto zawrzeć taką informację na dokumencie dla własnego bezpieczeństwa. Nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć, czy nowy właściciel nie odkryje wad zatajonych jeszcze przez poprzedniego użytkownika samochodu, których Ty nie zauważyłeś. Wszelkie załączniki muszą być więc formułowane w przemyślany sposób.

Czy umowa kupna-sprzedaży samochodu może być spisana odręcznie?

W internecie znaleźć można wiele gotowych wzorów, w których wystarczy uzupełnić puste pola odpowiednimi informacjami. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja, ale zdarza się, że właściciel lub kupujący zapomni wydrukować takiego formularza. Wówczas istnieje możliwość stworzenia go samodzielnie na kartce. Najważniejszy jest bowiem nie sam wygląd dokumentu, lecz informacje, które się w nim znajdują.

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych formularzy, zarówno jeśli chodzi o samą umowę kupna-sprzedaży, jak i dodatkowe załączniki. W ten sposób nie zapomnisz o żadnej informacji i wypełnisz wszystkie pola w sposób przejrzysty. Przed wydrukowaniem konkretnego wzoru warto jednak sprawdzić, czy zawiera on wszelkie niezbędne dane. Wówczas proces kupowania lub sprzedawania samochodu przebiegnie bez większych problemów.

Materiał partnera

Kto jest najbardziej narażony na oparzenia słoneczne?

W momencie gdy słońce zaczyna świecić mocniej, a promienie słoneczne stają się intensywniejsze, wiele osób z dużym entuzjazmem postanawia nadać swojej skórze kolorytu poprzez opalanie. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może skutkować bolesnymi oparzeniami słonecznymi, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do powstania zmian nowotworowych na skórze. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz kto w największym stopniu jest narażony na ich szkodliwe działanie.

Czym są i jak powstają oparzenia słoneczne?

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu doświadczył niekomfortowego, a często także bolesnego uczucia, jakim są oparzenia słoneczne. Są one efektem niekorzystnego wpływu, jaki promienie słoneczne mają na naszą skórę. Warto tutaj zaznaczyć, że słońce i jego działanie mają istotny wpływ na nasze życie i zdrowie (poprawa nastroju, samopoczucia, synteza witaminy D3), dlatego nie należy unikać ich całkowicie. Jednak aby nie dopuścić do nieodwracalnych zmian w naszej skórze, do jakich dochodzi w trakcie oparzenia słonecznego, ważna jest świadomość, w jaki sposób powstają one na naszej skórze.

W naszym organizmie naturalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym stanowi barwnik, jakim jest melanina. W momencie gdy dochodzi do zwiększonej ekspozycji na słońce, nasza skóra zaczyna się bronić, produkując zwiększone ilości melaniny, czego efektem jest opalenizna. Jednak zanim ta pojawi się na naszej skórze, u niektórych osób dochodzi do podrażnienia wierzchnich warstw naskórka, co objawia się m.in. zaczerwienieniem. Oparzenia słoneczne to naturalna reakcja naszego organizmu na szkodliwe działanie promieni UVB (to one przede wszystkim odpowiadają za uszkodzenia naskórka).

Kogo najczęściej dotyczą oparzenia słoneczne?

Z pewnością zauważyłeś, że u jednych osób oparzenia słoneczne są bardziej dotkliwe, a u innych znacznie mniej. Wpływ na tę sytuację ma oczywiście ilość czasu spędzonego na słońcu i to, czy został użyty odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny. Oprócz tego na oparzenia słoneczne w dużej mierze narażone są dzieci, których skóra jest znacznie cieńsza niż dorosłych i nie posiada odpowiedniej ilości melaniny, przez co jest mniej odporna na podrażnienia. Do osób narażonych na szkodliwe działanie promieni UV należy także zaliczyć osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej skórze, a także jasnej karnacji lub osoby zaliczające się do fototypu I i II.

Jak rozpoznać oparzenia słoneczne?

W zależności od fototypu naszej skóry, intensywności promieni słonecznych oraz czasu spędzonego na słońcu, objawy oparzenia słonecznego mogą wystąpić po upływie 2-4 godzin, choć w niektórych przypadkach mogą stać się widoczne nawet po 15 minutach. Z kolei największa intensywność objawów pojawia się po upływie 12-14 godzin.

Do najczęstszych objawów oparzeń słonecznych zalicza się:

 • wyraźne zaczerwienienie skóry;
 • świąd;
 • pieczenie;
 • wrażliwość na dotyk i ból przy kontakcie ze skórą;
 • obrzęk skóry;
 • łuszczenie skóry.

W poważniejszych przypadkach (oparzenie II stopnia) objawy są o wiele bardziej intensywne, na skórze mogą powstawać pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a oprócz tego gorączka i ogólne osłabienie.

Czy opalanie usuwa zaskórniki?

Poparzenia słoneczne często pojawiają się u osób, które celowo wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych, aby pozbyć się uporczywego problemu, jakim są zmiany trądzikowe i uporczywe zaskórniki. Choć słońce rzeczywiście przyczynia się do wysuszenia niedoskonałości i sprawia, że rozszerzone pory i zaskórniki przestają być problemem, jest to jedynie efekt tymczasowy, a objawy trądziku i przetłuszczająca się skóra po pewnym czasie powracają ze zdwojoną siłą.

Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?

Aby przebywanie na słońcu nie zakończyło się obolałą, czerwoną i piekącą skórą, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego opalania:

 • unikaj opalania pomiędzy 11:00 a 15:00 – w tym czasie działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze;
 • pamiętaj o aplikacji kremu z odpowiednio wysokim filtrem SPF;
 • jeśli przebywasz na słońcu kilka godzin, nie zapominaj o ponownej aplikacji kremu do opalania (co 2 godziny lub natychmiast po wyjściu z wody);
 • zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy;
 • pamiętaj o nawadnianiu swojego organizmu;
 • po opalaniu zaaplikuj na skórę balsam, który złagodzi podrażnienia i zregeneruje skórę.

Materiał partnera

Gdzie na sesję zdjęciową z obrączkami ślubnymi w Białymstoku i okolicach? 5 nietypowych lokalizacji

Ślub to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Warto uwiecznić te chwile, zatrzymać w czasie nastrój i atmosferę, uśmiechy i spojrzenia, utrwalić na fotograficznym papierze fałdy w sukni ślubnej i obrączki połyskujące na serdecznych palcach. Jakie są najlepsze miejsce w Białymstoku na sesję zdjęciową dla świeżo upieczonych małżonków? Jaką scenerię w naszym mieście wybrać na spotkanie z fotografem z okazji ślubu? Przedstawiamy 5 oryginalnych lokalizacji, które na pewno was zaskoczą.

Jest kilka topowych miejsc, do których wręcz nie wypada nie wpaść z aparatem i młodą parą. Rynek Kościuszki, Planty i Ogrody Branickich czy też plac przed kościołem farnym to tylko kilka z nich. Taki plener znakomicie nadaje się na sesję, jest charakterystyczny i jednocześnie osadza waszą historię w tkance miasta. To świetna pamiątka! Jednak oprócz nich warto pomyśleć również o kilku nietypowych lokalizacjach – takich, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się z tematyką ślubną.

Popkultura, czyli wizyta w galerii

Białostockie galerie to zaskakująco dobre miejsca na sesję ślubną. Stawiamy tutaj na kontrast. Elegancka suknia i klasyczny garnitur na tle napisów, szyldów i świecących neonów, będą wyglądać bardzo nietypowo. Piękne obrączki ślubne ze sklepu internetowego Marko na tle charakterystycznej ceglanej ściany w Galerii Alfa – to jeden z pomysłów na pamiątkowy kadr.

Sobotnie zakupy

Jeśli lubicie zdjęcia reporterskie, w ruchu, a do tego nieszablonowe, zdecydujcie się na spotkanie z fotografem w tak nietypowej lokalizacji, jak… osiedlowy bazarek. Kameralny ryneczek znajdziecie niemal na każdym osiedlu, największy targ zaś na ulicy Andersa. To nieodłączny element krajobrazu naszego miasta. Wyobraźcie to sobie: panna młoda przymierza dżinsową kurtkę, nakładając ją na suknię, pan młody zaś kupuje jabłka i ogórki. Oboje stoicie w kolejce po nabiał, któreś z was wybiera chemię z Niemiec. Proza życia, chciałoby się powiedzieć.

Najbliższa okolica

Skoro o prozie życia mowa! Możecie iść dalej tym tropem, zaprezentować się w swoim naturalnym otoczeniu i wybrać lokalizacje, w których bywacie na co dzień. Zacznijmy od najbliższej okolicy. Schody na klatce schodowej, skwerek pod blokiem, zjeżdżalnia z piaskownicą, trzepak aż proszą się o wykorzystanie. Wasze osiedle też na pewno ma sporo do zaoferowania – uliczki, którymi chodzicie na spacer z psem czy siłownia na świeżym powietrzu, w której zaczynacie dzień.

Nie zapomnijcie również o wnętrzu waszego domu lub mieszkania i dajcie się przyłapać na codziennych czynnościach, jak zmywanie naczyń. Tyle że w nietypowych kreacjach i z obrączkami ślubnymi na palcach.

Zwyczajne popołudnie, nic się nie dzieje

Spędźcie z fotografem dzień, który – nie licząc waszego stroju – nie musi różnić się od innych. Zamiast iść na zakupy, róbcie to, co naprawdę lubicie. Co powiecie na kręgle? Zmierzcie się w rozgrywkach o puchar męża i żony! A może wypad do kina? Kino Forum słynie ze stylowego wnętrza, które warto wykorzystać. Romantyczna kolacja w restauracji, kurs gotowania w okolicznym studiu kulinarnym, trening w ulubionym klubie sportowym albo wyjście na gofry w kultowej budce przy Rynku Kościuszki? Pomysłów jest przynajmniej kilka(naście).

Romantyczny piknik

A może stylizacja piknikowa? Przygotujcie kosz piknikowy, koc i udajcie się nad dojlidzkie stawy. Jeśli jeszcze tu nie byliście, zaskoczy was bogactwo przyrody, dzikie ptactwo i zachwycający krajobraz, wyglądający inaczej wraz z każdą porą roku. Po pikniku możecie wskoczyć na kajak lub rowerek wodny.

Obrączki ślubne, biała suknia, garnitur – to podstawowe atrybuty sesji zdjęciowej młodej pary. Trzeba pomyśleć jeszcze o idealnej scenerii. Warto wybrać taką lokalizację, dzięki której miasto stanie się pełnoprawnym bohaterem fotografii. Białystok ma wiele do zaoferowania w tej kwestii.

Materiał partnera

Gdzie dostanę kredyt gotówkowy online?

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych zobowiązań bankowych, które możemy zaciągnąć, gdy brakuje nam środków na różne cele. Jego podstawowym plusem, na który zwraca uwagę większość konsumentów, jest fakt, że możemy skorzystać z takiej pomocy finansowej niemalże od ręki bez konieczności ujawniania wydatków, na jakie przeznaczymy gotówkę.

 

Dodatkowo, coraz więcej banków wprowadza możliwość wnioskowania o kredyty przez Internet ( Sprawdź https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe ). Z tego powodu możemy liczyć na znacznie szybsze rozpatrywanie wniosków i mniej formalności do dopełnienia. Gdzie można wziąć kredyt gotówkowy online?

Kredyt gotówkowy – co należy o nim wiedzieć?

Zdecydowanie się na zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu gotówkowego zazwyczaj podyktowane jest nagłymi sytuacjami, które wymagają od nas konieczności wydania większych ilości pieniędzy. Po rozwiązanie to zwykle sięga się wtedy, gdy nie chcemy tłumaczyć się bankom z tego, na jaki cel przeznaczymy te środki lub zależy nam na czasie. Co więcej, inne produkty bankowe często wymagają od nas przeznaczenia ich na bardzo konkretny cel np. zakup lub remont mieszkania. Wtedy też jesteśmy zobowiązani np. harmonogramami i nie otrzymujemy od razu pełnej kwoty. Tak sytuacja wygląda, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny. Pod tym względem kredyt gotówkowy jest znacząco lepszy. Po pierwsze, nie musimy przedstawiać harmonogramu, ani tłumaczyć się z tego, na co przeznaczymy otrzymane pieniądze. Po drugie, kredyt gotówkowy otrzymamy bez zbędnego oczekiwania, zwykle już w ciągu kilku godzin lub dni. Jest to więc znaczące ułatwienie, jeśli zależy nam na czasie. Po trzecie, brak celowości oznacza, że otrzymane środki możemy przeznaczyć zarówno na jeden wymagający wydatek, jak i na szereg mniejszych kosztów, które związane są z naszym życiem i funkcjonowaniem. Jeśli więc spełnimy odpowiednie wymogi, będziemy mogli być pewni, że otrzymamy upragniony kredyt.

Co musimy przedstawić bankowi, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

W przypadku instytucji bankowych zawsze konieczne jest przedstawienie określonych dokumentów. Bez tego nie możemy liczyć na to, że uzyskamy dostęp do jakiegokolwiek produktu bankowego. Co za tym idzie, dotyczy to również kredytu gotówkowego, choć w tym przypadku dokumentów tych jest mniej niż np. podczas starania się o kredyt hipoteczny czy konsolidacyjny. Podstawowym wymogiem jest bycie osobą pełnoletnią, choć część banków zastrzega sobie, że kredytu udzieli jedynie osobom, które ukończyły co najmniej 21. rok życia. Kolejnym wymogiem jest posiadanie konta w polskim banku. Dzięki temu w prosty sposób bank będzie mógł przekazać środki właśnie na nasze konto. Najważniejszym czynnikiem jest jednak posiadanie przez nas zdolności kredytowej. Pod tym terminem kryje się informacja o tym, czy będziemy w stanie spłacać raty kredytu gotówkowego. Podstawą określenia naszej zdolności kredytowej jest stałe źródło zarobkowania. Tu najkorzystniej wypada posiadanie umowy o prace na czas nieokreślony. W dalszej kolejności instytucje bankowe sprawdza naszą historię w BIK. Jeśli nasze dotychczasowe zobowiązania były spłacane w terminie i nie było problemów z żadnymi płatnościami, udzielenie kredytu nie powinno być problemem. Jednocześnie uwzględniane są nasze inne zobowiązania, a także koszty utrzymania, które określane są za pomocą wskaźników z Głównego Urzędu Statystycznego. To pomaga określić, do jakiej raty i wysokości kredytu będziemy wydolni finansowo.

Kredyt gotówkowy online – gdzie można go znaleźć?

W dobie XXI wieku niezwykle istotne stało się korzystanie z usług nowoczesnej bankowości. Właśnie dlatego coraz więcej instytucji bankowych w ofercie uwzględnia kredyt gotówkowy online. Na szczególnym znaczeniu zyskały one w wyniku panującej obecnie pandemii. Możliwość zaciągnięcia zobowiązania online jest niezwykle istotna w szczególności wszędzie tam, gdzie liczy się czas. Dobrą informacją jest to, że coraz więcej banków umożliwia wybranie kredytu gotówkowego już bez wychodzenia z domu. Takie oferty mają m.in.:

 • Citi Handlowy,
 • Alior Bank,
 • Santander Consumer Bank,
 • BNP Paribas.

A także wiele innych, do których dostęp możliwy jest za pomocą takich narzędzi, jak kalkulator kredytu gotówkowego.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy online?

Wiele instytucji bankowych daje oferty kredytów gotówkowych bez wychodzenia z domu. Wciąż jednak należy określić, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli interesuje nas najlepszy kredyt gotówkowy online, koniecznie powinniśmy sięgnąć po kalkulator kredytu gotówkowego. Jest to narzędzie online, które umożliwia wybrania wysokości kredytu i czasu jego spłaty. Następnie wskazuje nam najlepsze oferty banków, które dają możliwość zaciągnięcia zobowiązania online. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, jaka rata kredytu gotówkowego wiązałaby się z ustalonymi przez nas parametrami. Otwiera to dla nas drogę do takiej zmiany czasu spłaty kredytu, aby wysokość raty nie była zbyt wielka i byśmy byli wydolni finansowo. Pamiętać jednak należy o tym, że wraz z taką modyfikacją wzrośnie koszt całkowity kredytu. Zaleca się więc, aby dobrać takie warunki, które będą dla nas najkorzystniejsze.

Materiał partnera

Wystarczą 3 informacje i znasz cenę OC

Wystarczą 3 informacje i znasz cenę OC. A to wszystko dzięki nowej marce na rynku ubezpieczeń, która jest agentem ubezpieczeniowym Compensa TU. Największym atutem Beesafe jest kalkulator OC/AC, który działa rekordowo szybko – tylko 3 informacje wystarczą mu, aby obliczyć składkę polisy. Ale to nie wszystko, oferta tej firmy składa się także z wyjątkowych usług dla kierowców.

Wchodząc na stronę www.beesafe.pl wita nas bardzo wygodny w użytkowaniu interfejs – intuicyjny i przejrzysty. Nie ma żadnych wyskakujących znienacka okienek, czy ukrytych kluczowych informacji. Twórcy tej strony dołożyli wszelkich starań, aby kontakt z tą stroną internetową wywoływał pozytywne odczucia. Co więcej, serwis ten posiada także rozbudowany poradnik ubezpieczeniowy, w którym eksperci udzielili porad na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Nawet, jeśli wcześniej nie miałeś styczność z ubezpieczeniami, to po lekturze artykułów na beesafe.pl, wszystko stanie się klarowne.

Szybki kalkulator OC/AC

Ale największym atutem Beesafe jest szybki kalkulator OC AC, dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. To prawdziwa rewolucja na rynku. Dlaczego? Po pierwsze, podobnie jak w przypadku innych narzędzi online, jest on dostępny w internecie, więc w domu, czy na zakupach, w pełni sił czy na kwarantannie, możemy uruchomić go na swoim telefonie lub komputerze i obliczyć cenę oraz kupić ubezpieczenie samochodu. Zarówno polisę OC, jak również autocasco. Nie trzeba nigdzie jechać, a wszystko zajmuje zaledwie kilka minut.

To właśnie – czas. To tutaj kalkulator OC od Beesafe pokazuje swoją największą przewagę. Dotychczasowe narzędzia tego typu wymagały od nas wpisania wielu informacji, a samo wypełnienie formularza zajmowało wiele minut. W dodatku, część z tych informacji trzeba było odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym czy innych dokumentach. Teraz już nie musisz tego robić. Aby poznać cenę ubezpieczenia w Beesafe, wystarczą 3 informacje: numer rejestracyjny samochodu, rok jego produkcji, a także data urodzenia właściciela. To wszystko. Co ważne, widoczne ceny są wiążące w dniu zakupu, więc nie musisz obawiać się ukrytych kosztów lub prowizji.

Kalkulator OC/AC od Beesafe działa szybko, a przy tym jest w pełni bezpieczny dla użytkownika. Beesafe wchodzi w skład międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. Samo połączenie jest szyfrowane i twoje dane nie zostaną udostępnione podmiotom trzecim. Cały proces od wyliczenia składki do zakupu polisy przebiega online – dokumenty polisowe dostaniesz drogą mailową. Cały proces zajmie tylko kilka minut, a ty będziesz miał więcej czasu dla siebie.

Atrakcyjne pakiety dodatkowe

Ale oferta Beesafe to nie tylko szybki kalkulator ubezpieczenia. To także atrakcyjna oferta, niedostępna nigdzie indziej. Poza klasycznym OC, AC czy NNW i assistance, w ofercie tej firmy znalazły się również ciekawe pakiety. Pierwszym z nich jest “Wygodny kierowca”, który zapewnia wyjątkową obsługę kierowcy. W umówionym wcześniej miejscu, np. w pracy lub domu, przekazujesz kluczyki do swojego auta, a pracownik Beesafe odbiera je, oddaje na przegląd lub do warsztatu na naprawę, a po wszystkim oddaje auto. Co więcej, w ramach tego pakietu możesz liczyć także na wizytę w myjni, atrakcyjne zniżki na usługi serwisowe, serwis klimatyzacji a także filtr oleju gratis. Dzięki temu, zyskujesz czas dla siebie.

Kolejna usługa, “Ubezpieczenia miejskie”, skierowana jest do tych kierowców, którzy lubią czasem zamienić cztery koła na dwa lub jedno i przesiadają się z samochodów na rowery, hulajnogi czy monocykle, w tym te elektryczne. To rozwiązanie stanowi połączenie polis OC w życiu prywatnym i NNW. Dzięki niemu, nie musimy martwić się o odszkodowanie za kontuzje czy urazy, jakie poniesiemy podczas wypraw tymi jednośladami, jak również gdy przez nas ucierpią osoby trzecie – wtedy też z pomocą przychodzą właśnie “Ubezpieczenia miejskie”.

Brzmi dobrze? Już teraz sprawdź, jak to wygląda w praktyce – Beesafe oferuje ubezpieczenia dopasowane do twoich potrzeb. Będziesz zadowolony!

Materiał partnerski

Kto najczęściej decyduje się na wypożyczenie samochodu w Białymstoku? Ile to kosztuje?

Białystok bardzo chętnie odwiedzają turyści i przyjezdni zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Otoczone lasami Podlasie, bliskość granic z Białorusią, Litwą i Rosją sprawia, że każdego roku do Białegostoku przyjeżdża bardzo wiele osób. Część z nich dostaje się tutaj przy pomocy własnych samochodów, pozostali korzystają z komunikacji zbiorowej – pociągów, busów i autokarów. Będąc na miejscu warto wypożyczyć samochód, by zwiedzić jeszcze więcej!

Zwiedzanie okolic Białegostoku

O ile po mieście bez trudu można się przemieszczać przy pomocy komunikacji miejskiej, o tyle wyjeżdżając poza miasto warto skorzystać z samochodu. Nawet w przypadku, gdy nie posiadamy własnego auta, nie stanowi to żadnego problemu! Wypożyczalnia aut w Białymstoku udostępni nam pojazd dostosowany do naszych potrzeb.

 

Co ważne, cała procedura wynajmu samochodu jest bardzo prosta i przejrzysta. Wystarczy jedynie wskazać wybrany przez nas model a następnie wypełnić krótki formularz. Płatności za samochód można dokonać przelewem, po dokonaniu rezerwacji lub kartą płatniczą przy odbiorze auta. Aby wypożyczyć samochód niezbędne będzie ważne prawo jazdy, posiadane od co najmniej roku oraz drugi dokument ze zdjęciem, może być to dowód osobisty albo paszport.

 

Dużą część klientów wypożyczalni stanowią studenci, którzy na co dzień mieszkają w Białymstoku. Często nie posiadają oni własnych aut, jednak okazjonalnie lubią odwiedzać okoliczne miejscowości. Wynajem również dla nich nie stanowi żadnego problemu! Koszt jednodniowego wynajmu samochodu zaczyna się już od 95 zł, W tej cenie możemy mieć na przykład Skodę Citigo. Nieco większa Skoda Fabia jest o jedynie 14 zł droższa. Jeśli na wycieczkę za miasto wybierzemy się w kilka osób, jej koszt będzie niższy od ceny ewentualnych biletów, a komfort podróży dużo większy.

Turyści z różnych stron Europy

Jak już wiemy, w Białymstoku samochody wypożyczają tutejsi studenci – lecz nie tylko. Również mieszkańcy tego miasta mogą wynająć pojazd w razie potrzeby, np. jeśli ich auto ulegnie awarii i muszą zostawić je u mechanika (a nie chcą tracić mobilności!). Wypożyczony samochód to także świetne rozwiązanie, jeśli na co dzień poruszamy się małym autkiem, a na wakacje potrzebujemy więcej miejsca na bagaże. Większy samochód można wynająć także w razie przeprowadzki – wówczas sami możemy przewieźć swoje rzeczy, a nie wynajmować specjalną firmę.

 

Trzeba też pamiętać, że do Białegostoku bardzo często przyjeżdżają turyści, również ci zagraniczni. Wśród nich znaleźć można osoby z pobliskiej Litwy, Białorusi czy Rosji. Jeśli i my chcielibyśmy odwiedzić wschodnich sąsiadów, możemy zadawać sobie pytanie “Czy samochodem z wypożyczalni w Białymstoku można przekroczyć granicę?”. Klienci wypożyczalni z założenia mogą poruszać się bez przeszkód po terytorium Polski, wypożyczalnia nie nakłada na swoich klientów żadnego limitu kilometrów. Nie wymaga również żadnych dodatkowych zabezpieczeń takich jak karta kredytowa czy kaucja. Jeśli jednak chcielibyśmy wypożyczonym samochodem przekroczyć granicę należy zgłosić ten fakt w wypożyczalni. Najlepiej jest to zrobić podczas zakładania rezerwacji. Jeśli jednak przeoczymy ten punkt możemy uzupełnić tę informację do jednego dnia przed odbiorem samochodu.

 

Co ważne, również wtedy możemy podróżować wypożyczonym autem jedynie po krajach należących do Unii Europejskiej. Zatem możemy pojechać na Litwę, Łotwę czy do Estonii, niestety przekroczenie granicy z Białorusią czy Rosją jest niedozwolone. Niemniej jednak podróże po całym Podlasiu na pewno zrekompensują nam ten fakt. Różnorodność przyrody, Bliskość Białowieskiego Parku Narodowego i lokalna kuchnia to tylko niektóre atrakcje, czekające na wszystkich przyjezdnych w tej okolicy.

Materiał partnerski

Co oferują nowe telewizory Samsung Crystal UHD?

Na rynku pojawiła się pełna oferta nowych telewizorów marki Samsung Crystal UHD, która obejmuje trzy rodziny – TU8500, TU8000 i TU7100. Każda z serii ma w swoim składzie odbiorniki o różnych przekątnych – począwszy od niewielkich 43-calowych ekranów, a skończywszy na pokaźnych telewizorach o przekątnej 75 cali. Oferta marki Samsung na rok 2020 jest na tyle różnorodna, że każdy powinien znaleźć telewizor, który spełni jego wymagania – zarówno pod kątem wizualnym, jak i finansowym.

Telewizory 4K z linii TU – nowość na rok 2020

Marka Samsung wprowadziła do sprzedaży nową rodzinę telewizorów – Samsung Crystal UHD z linii TU, która zastąpiła ubiegłoroczną linię RU. Obejmuje ona trzy serie telewizorów – podstawową TU7100, bardziej zaawansowaną TU8000 i najwyższą serię TU8500. Odbiorniki dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego równie dobrze sprawdzą się w przestronnym salonie, jak i średniej wielkości pomieszczeniu. Względem poprzedników, w nowej linii telewizorów producent wprowadził kilka zmian, które wpłynęły na jakość obrazu. Wyświetlane treści stały się jeszcze bardziej realne, a w kolorystyce można zauważyć nawet najbardziej subtelne różnice.

To, co łączy nową serię telewizorów, to również technologia HDR i ekrany w rozdzielczości 4K, gwarantujące dużą ostrość i szczegółowość wyświetlanych treści. Telewizory dysponują ponadto Trybem Gry i niskim Input Lagiem, dlatego będą dobrym wyborem do konsoli do gier. Poza tym są to telewizory Smart TV, a więc zapewniają dostęp do dużej ilości aplikacji filmowych i muzycznych, a także oferują możliwość wygodnego korzystania z zasobów Internetu. 75-calowy telewizor Samsung UE 75TU7172UXXH stanie się prawdziwym centrum domowej rozrywki. Zapewni relaks po męczącym dniu w pracy i rozrywkę dla całej rodziny.

Zmiany wpływające na lepszy obraz

Nowe telewizory Samsung Crystal UHD swoją nazwę zawdzięczają zamontowanemu procesorowi Crystal 4K. To właśnie jego moc obliczeniowa pozwala na skalowanie treści do jakości 4K. Nowością są również wyświetlacze, które zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów i zwiększają realizm wyświetlanych treści na ekranie. W podstawowej serii TU7100 oraz serii TU8000 producent zastosował Wyświetlacze Krystaliczne, które gwarantują szerokie spektrum barw i optymalizują temperaturę kolorów. Z kolei modele z najwyższej serii TU8500 otrzymały Dynamiczne Wyświetlacze Krystaliczne. Ich zadaniem jest dokładne odwzorowywanie kolorów, nawet z ponad miliardami odcieni, ale również dostosowanie ich odpowiedniej temperatury. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że wyświetlane na ekranie obrazy mają takie kolory, jak w rzeczywistości. Nie tylko zwiększa to realizm treści, ale również pozwala w pełni cieszyć się z ulubionych filmów, seriali czy programów telewizyjnych.

Minimalistyczny wygląd telewizorów

Warto dodać, że wszystkie telewizory z rodziny TU mają bardzo wąskie, niemal niewidoczne ramki, co odróżnia je od ubiegłorocznych modeli. Taki design sprawia, że telewizory Samsung dobrze odnajdą się w każdym wnętrzu – zarówno w minimalistycznym salonie, jak i tym urządzonym w bardziej tradycyjnym stylu. Dodatkowo wszystkie modele, z wyjątkiem telewizora Samsung UE 43TU7172UXXH, zostały wyposażone w System Maskowania Kabli. To praktyczne rozwiązanie pomoże nam ukryć wszystkie kable z tyłu telewizora w jego stojaku. Dzięki temu przewody zostaną odpowiednio uporządkowane, a w salonie utrzymamy należyty porządek. Warto wspomnieć, że w najwyższych seriach – TU8000 i TU8500 producent zamontował Tryb Ambient, który do tej pory był stosowany jedynie w telewizorach Samsung QLED. Pozwala on zamienić czarny ekran w dowolny dodatek, który będzie pod względem stylistyki pasował do naszego salonu. Gdy żaden z domowników nie będzie oglądał telewizji, na ekranie pojawią się własne zdjęcie, dekoracyjne tapety i motywy, a nawet bieżące informacje z kraju i ze świata.

 

Telewizory marki Samsung Crystal UHD są już dostępne w ofercie sklepu internetowego MaxElektro.pl oraz w sklepach stacjonarnych Max Elektro na terenie województwa podlaskiego i w innych regionach polski. Zachęcamy do zakupów, odwiedzania strony, zadawania pytań w temacie.
Materiał partnerski

Zabezpieczenia samochodu a autocasco

Autoalarm, immobilizer czy lokalizator GPS to podstawowe zabezpieczenia samochodów. Czy musisz je mieć zamontowane w samochodzie, gdy będziesz chciał wykupić ubezpieczenie od kradzieży? Jakich zasad musisz się trzymać, by nie stracić odszkodowania w razie utraty pojazdu? I czym grozi podanie fałszywych informacji przy podpisywaniu umowy autocasco?

Autocasco – jaka spoczywa odpowiedzialność na ubezpieczonym?

Dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne AC może być przydatne w wielu sytuacjach. Poczynając od coraz bardziej zmiennej pogody, która wyrządza z każdym rokiem więcej strat, kończąc na atakach wandali i podpaleniach pojazdów. Jednym z ważnych aspektów ubezpieczenia autocasco jest ochrona przed kradzieżą. Jakich zachowań może wymagać od Ciebie ubezpieczyciel? Czy sposób zabezpieczenia samochodu ma wpływ na odszkodowanie?

 

Odpowiedzialność za pojazd leży przede wszystkim po stronie właściciela. Jeśli posiadasz samochód, to powinieneś zminimalizować szansę kradzieży. Oczywiście niektórych kradzieży nie da się uniknąć i jeśli złodziej będzie chciał ukraść konkretnie Twój samochód, to najprawdopodobniej to zrobi. Jednak dużo zależy także od Ciebie – zwłaszcza w kontekście drobnych złodziei, którzy kradną pojazdy na części.

Autocasco – co to  jest rażące niedbalstwo?

Postaraj się unikać rażącego niedbalstwa – to naruszenia warunków ubezpieczenia, które mogą skutkować odmową wypłacenia odszkodowania. Nie brzmi miło, ale dotyczy prostych zachowań, które pewnie i tak stosujesz na co dzień. O co więc chodzi?

 

– Dla ubezpieczyciela rażącym niedbalstwem jest pozostawienie samochodu w niestrzeżonym miejscu bez uruchomienia systemów zabezpieczających, zostawienie kluczyków i dokumentów w aucie czy trzymanie ich w łatwo dostępnym miejscu podczas wyjścia z domu – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

 

Pamiętaj także, że kluczyki są także uważane za element zabezpieczenia samochodu. Gdy zgubisz je, to zgłoś ten fakt do ubezpieczyciela – najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić zamki.

Autocasco – jakie wymagania mają ubezpieczyciele?

Podpisując umowę na polisę AC, musisz mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie wymagał od Ciebie kilku rzeczy. Jak już było wyżej wspomniane, TU będzie liczyć na Twoją odpowiedzialność. W zapewnieniu bezpieczeństwa auta  nie chodzi tylko o rozsądne zachowania, ale także o montaż odpowiednich zabezpieczeń.

 

Ubezpieczyciele, wyceniając polisę AC, zwracają uwagę na jakość i ilość zainstalowanych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Niektóre TU nawet nie podpiszą z Tobą umowy, jeśli Twoje auto nie będzie ich miało. Wszystkie wymagania ubezpieczycieli dotyczące kwestii ochrony pojazdu przed kradzieżą znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli tak zwanym OWU – warto więc do nich zajrzeć!

 

Może zdarzyć się tak, że ubezpieczyciel będzie sprawdzał po kradzieży, czy włączyłeś zabezpieczenia w pojeździe – jeśli nie, to nie otrzymasz odszkodowania. Niektóre towarzystw ubezpieczeniowe określają ilość zabezpieczeń samochodu na podstawie jego wartości rynkowej – im droższy pojazd, tym więcej zabezpieczeń musi mieć.

Autocasco – jak zabezpieczyć samochód?

Jednym z niezbędnych elementów dobrego zabezpieczenia samochodu są urządzenia przeciwkradzieżowe, które zostały zaakceptowane przez ubezpieczyciela. Powinny być one montowane fabrycznie lub przez licencjonowaną stację obsługi podaną przez producenta. Jakie są najpopularniejsze systemy i urządzenia zabezpieczające samochody przed kradzieżą?

 • autoalarm – wydaje sygnały dźwiękowe i świetlne,
 • immobiliser – blokuje zapłon, rozrusznik i dopływ paliwa,
 • lokalizator – namierza pojazd za pomocą GPS,
 • mechaniczne blokady – montowane na kluczyk blokady kierownicy lub drążka zmiany biegów.
 • monitoring radiowy – namierza samochód przy pomocy fal radiowych.

Pamiętaj, że tylko zatwierdzone przez ubezpieczyciela urządzenia antykradzieżowe zapewnią Ci brak kłopotów przy wypłacie odszkodowania w razie kradzieży! Jednocześnie jakość i ilość zamontowanych systemów również wpływa na cenę ubezpieczenia, którą warto sprawdzić w porównywarce OC AC mubi.pl.

Autocasco – czym grozi podawanie nieprawdziwych informacji?

Gdy zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia AC, to przed zawarciem umowy będziesz zapytany przez ubezpieczyciela o zainstalowane systemy antykradzieżowe w samochodzie. Nie warto w tej kwestii zmyślać i liczyć na niższą składkę. Nawet jak tak się stanie, to w razie kradzieży i udowodnienia zatajenia prawdy, grozić Ci będzie odmowa przyznania odszkodowania i rekalkulacja składki.

 

Jeśli nie będziesz miał odpowiednich zabezpieczeń samochodu, to ubezpieczyciel zleci Ci ich montaż, co na pewno poprawi bezpieczeństwo samochodu przed kradzieżą. Warto więc zadbać o ochronę pojazdu jeszcze przed wybraniem autocasco.

Materiał partnerski

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Decyzja o współpracy z bankiem w ramach nabycia zobowiązania kredytowego zawsze musi być świadoma i podjęta racjonalnie. Kredytobiorca musi być pewny możliwości swobodnej spłaty comiesięcznych rat w wyznaczonym terminie. Co więcej, decyzja o kredycie nie może być pochopna, przecież niektóre zobowiązania spłacamy nawet kilkadziesiąt lat.

Przykładem może być kredyt hipoteczny, którego opłacalność i atrakcyjne warunki są priorytetem w ramach porównywania różnych ofert bankowych. Podpowiadamy, na jakie czynniki powinien zwrócić uwagę potencjalny klient banku, zanim jeszcze złoży wniosek o kredyt hipoteczny.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów, jakie oferowane są przez banki komercyjne działające na terenie całego kraju. To kredyt celowy, którego istotą jest możliwość nabycia nieruchomości. Trzeba przyznać, że rynek nieruchomości w Polsce przeżywa wzmożony rozwój, a Polaków wreszcie stać na zaciągnie kredytów. Nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Wręcz przeciwnie, należy dobrze przeanalizować proponowane przez bank warunki. Przecież każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową i może oferować potencjalnym klientom zupełnie inne możliwości spłaty takiego zobowiązania. Weźmy pod uwagę, że kredyt hipoteczny zaciągany jest średnio na 13 lat, a jego przeciętna wartość to 330 000 złotych. Jest to poważne zobowiązanie, które bardzo często obciąża domowy budżet. Kredyt na mieszkanie musi być więc dobrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb i możliwości komfortowej spłaty comiesięcznych rat.

Kredyt hipoteczny – warunki

Aby móc zaciągnąć kredyt gotówkowy, niezbędne jest posiadanie właściwej zdolności kredytowej. Na taką wpływ mają zarobki potencjalnego klienta banku, ale też źródło ich generowania, raport BIK, w tym historia kredytowa oraz wartość innych zobowiązań, jakie każdego miesiąca spłaca klient.

 

Co więcej, kredyt hipoteczny wymaga również wpłaty wkładu własnego – dzisiaj wynosi on co najmniej 20% wartości zaciąganego zobowiązania. Banki zabezpieczają się również przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy, nakazując wykup dodatkowego ubezpieczenia na życie oraz nieruchomości, a także nakazując zapłatę prowizji za udzielenie kredytu. Obowiązujące jest też dodatkowe zabezpieczenie kredytu na mieszkanie poprzez wpis do księgi hipotecznej. Dopiero po spełnieniu tych warunków, przyszły kredytobiorca może liczyć na wydanie decyzji pozytywnej przez bank i uruchomienie finansowego wsparcia celem nabycia własnych “czterech kątów”. Pamiętajmy jednak, że każdy wniosek o kredyt hipoteczny rozpatrywany jest indywidualnie, a warunki umowy kredytowej można z korzyścią negocjować. Warto z tej opcji korzystać.

Kredyt hipoteczny a potrzeby kredytobiorcy

Polski kredytobiorca chce, by kredyt hipoteczny był przede wszystkim tani. Comiesięczna rata ma być na tyle niska, by z żaden sposób nie zaburzała domowego budżetu ani nie wpływała na płynność finansową gospodarstwa domowego. Czas współpracy z bankiem ma być względnie krótki, bo Polacy nie lubią korzystać z kredytów i jak najszybciej chcą pozbywać się długów. Co więcej, stajemy się coraz bardziej wygodni i interesuje nas już nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego czy wysokość raty, ale też sposób zaciągania takiego zobowiązania oraz późniejszego kontaktu z instytucją bankową. Co ciekawe, to właśnie my jesteśmy pionierami w całej Unii Europejskiej, patrząc na chęć wykorzystywania bankowości mobilnej. Wszelkie sprawy chcemy załatwiać bez konieczności wychodzenia z domu, przez internet. Chętnie wykorzystujemy nowoczesną technologię, za to coraz rzadziej odwiedzamy tradycyjne placówki instytucji bankowych.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Ponieważ każdy kredyt hipoteczny jest inny, a ostateczne warunki umowy o kredyt na mieszkanie czy dom ustalane są dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej, przyszły kredytobiorca jeszcze przed złożeniem wniosku o tego rodzaju wsparcie finansowe, powinien porównać co najmniej kilka aktualnych ofert bankowych.

 

W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytu hipotecznego, czyli zestawienie, które uwzględnia kluczowe czynniki, jakie wpływają na atrakcyjność oraz opłacalność danego zobowiązania. Pod uwagę warto brać przede wszystkim oprocentowanie w skali roku, ale tez marżę, wysokość comiesięcznej raty, okres trwania umowy z bankiem, a także wszelkie dodatkowe koszty. O tych całkowitych, jakie kredytobiorca będzie musiał ponieść w całościowym okresie spłaty zobowiązania, mówi wskaźnik RRSO, który jest najważniejszym kryterium przy ocenie opłacalności kredytu hipotecznego. Dodatkowo należy uwzględnić ewentualne dodatkowe ograniczenia, ale też specjalne promocje i bonusy, jakimi zachęca bank do współpracy. Niektóre są rzeczywiście korzystne dla kredytobiorcy, jeśli spojrzymy na współpracę w długim okresie.

Materiał partnerski