To charakterystyczny punkt miasta. Jej okolica mocno się zmieni, a ona sama?

W Białymstoku w okolicach dworca PKP dojdzie do rewolucji. Wkrótce cała okolica zmieni się nie do poznania. Ul. Bohaterów Monte Cassino przy łączeniu z Kopernika będzie miała gigantyczne rondo (a w jego środku planowana jest zatoka autobusowa), sama droga będzie poszerzona, a także powstanie nowa droga dojazdowa do tunelu im. Gen. Fieldorfa Nila. Zamiast pawilonów Centrum Park będziemy mieli zaś centrum przesiadkowe. Podobno ma powstać także tunel pod torami dla autobusów, by szybko mogły przemieścić się z Bohaterów Monte Cassino na Zwycięstwa, czyli bez konieczności krążenia ślimakami wiaduktu.

 

Te wszystkie wielkie inwestycje zmienią całe otoczenie. Jest jednak pewien obiekt, który miejmy nadzieję po zmianach nie zniknie. Jest umiejscowiony w ten sposób, że nie powinien. Bowiem stoi między torami wylotowymi na Warszawę, a technicznymi do manewrów przy lokomotywowni. Jest to budynek, który widać z wielu części miasta. Nie jest za wysoki, ale położony jest w takim miejscu, że praktycznie nic go nie zasłania.

 

Wieża powstała w połowie lat. 50. Opiera się na żelbetowych podporach, które podtrzymują zbiornik na wodę. Obecnie wieża stoi pusta, używana jest jednak jako miejsce na anteny radiokomunikacyjne. 

 

Budynek należy do spółki PKP zajmującej się nieruchomościami. Nie są znane żadne plany na funkcjonowanie tego budynku w przyszłości. Dobrze by jednak się stało, gdyby odremontowano budynek, a jego wnętrza mogłyby służyć ludziom. W wielu miejscach na świecie stare wieże ciśnień służą jako mieszkania czy lokale usługowe.

 

W Białymstoku są też inne wieże ciśnień. Najładniejsza stoi na wylocie do Wasilkowa, inna na tyłach Galerii Białej przy ul. Augustowskiej, zaś jeszcze jedna stoi na terenie Mispolu – w Starościelach. Każda z nich to bardzo uroczy budynek, który z racji zmiany technologii dostarczania wody można by było zagospodarować w zupełnie inny sposób.