Choinkę na święta możesz kupić lub samodzielnie ściąć bezpośrednio w nadleśnictwie

Opłacone przez: KKW Trzecia Droga PSL–PL2050 Szymona Hołowni

31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku prowadzić będzie sprzedaż choinek na święta. Leśnicy zaplanowali do sprzedaży ponad 15 000 drzewek. Większośc z nich sprzedaż rozpocznie pomiędzy 12 a 16 grudnia. Niektóre, na przykład Nadleśnictwo Rudka już sprzedają. Choinkę będzie można również kupić przed świętami prawosławnymi. Na przykład w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5m zapłacimy od 30 do 60 zł brutto. Cena jest bardzo atrakcyjna.

Warto pamiętać, że żywa choinka na święta Bożego Narodzenia nie tylko daje przepiękny zapach, ale także jest ekologiczna. Nie ma sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

17 i 18 grudnia (sobota, niedziela) na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka, 15 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa, każdy chętny – całe rodziny i pojedyncze osoby – które przyjadą na plantację, samodzielnie będą mogły wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu.

Ubieranie choinki to tradycja, która ma swoje korzenie w Europie Środkowej i Północnej. Już w średniowieczu na terenie Niemiec i Czech ludzie zaczęli dekorować drzewka jodłowe i sosnowe, uważając je za symbol nadziei i obfitości. W Polsce tradycja ubierania choinek pojawiła się w XIX wieku. Wówczas to w wielu domach zaczęto ozdabiać drzewka jodłowe i sosnowe gałązkami, bombkami i innymi ozdobami. W późniejszych latach choinka stała się nieodłącznym elementem świątecznego wystroju w polskich domach. Obecnie ubieranie choinek jest bardzo popularne na całym świecie. Drzewka są ozdabiane różnymi elementami, w zależności od tradycji i gustu. Najczęściej stosuje się bombki, lampeczki, girlandy i inne ozdoby. Choinka jest ustawiana zazwyczaj w salonie lub w innym reprezentacyjnym pomieszczeniu i stanowi ozdobę domu w okresie świątecznym. Ubieranie choinek to piękna tradycja, która wprowadza w radosny i świąteczny nastrój.

Ozdabianie drzewka stanowi także doskonałą okazję do spędzenia czasu w rodzinnym gronie i wspólnej zabawy przy przygotowywaniu ozdób. Choinka jest symbolem radości i nadziei, którym warto się dzielić z innymi.