Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze

Adres:

Adres: Ostrówek 2A, 16-100 Sokółka

GPS: 53.317579298342, 23.393045368139

Telefon: (85) 710-31-50, 603-666-859

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze mieści się w malej wsi Ostrówek. Położona na urokliwym wzgórzu i otoczona przez lasy Puszczy Knyszyńskiej, stwarza doskonałe warunki do spokojnego wypoczynku. W sąsiedztwie gospodarstwa przepływa jedna z najczystszych rzek okolicy – Sokołda.

Gospodarstwo Agroturystyczne Zielone Wzgórze – Oferta

Do wyboru przyjezdni mają nocleg w domu rodzinnym lub w domu czteroosobowym. Za pokój zapłacimy już 25 zł, zaś koszt wynajmu domku jako całości sięga 120 zł. Na podwórku wyodrębniono specjalne miejsce pod ognisko. Dzięki wiacie z wędzarnią możemy podpatrzyć jak wyrabiane są mięsne przysmaki. Sąsiednie gospodarstwa oferują zakup świeżej żywności – mleka, jak, warzyw czy owoców.

Zakwaterowanie zaczyna się o godz. 14 00, a kończy w dniu odjazdu o 10 00. Na klientów zmotoryzowanych czeka parking w cenie wynajmu. Dzieci spędzą niejedną beztroską chwilę na placu zabaw. Istotnym udogodnieniem jest możliwość zlecenia prasowania.

Atrakcje i ciekawostki

Przez powiat sokólski przebiegają tzw. szlaki tatarskie, łączące miasta związane historycznie i kulturowo z religią muzułmańską. Dwoma największymi ośrodkami w okolicy są Kruszyniany I Bohoniki. Drewniany meczet w Bohonikach pochodzi z drugiej połowy XIX w. Zbudowano go na planie prostokąta. Czterospadowy dach budynku zakończony jest tradycyjnym minaretem z półksiężycem. Wnętrze budowli składa się z trzech części. Ta największą przeznaczono dla mężczyzn, najmniejszą – kobietom. Przedsionek ma zaś wspólny charakter. Centralny punkt męskiej sali stanowi mihrab – wnęka w ścianie zwrócono w kierunku świętej dla muzułmanów Mekki. Istotne znaczenie posiada też minbar, swojego rodzaju miejsce do wygłaszania kazań. Używa się go wyłącznie podczas piątkowej popołudniowej modlitwy. Wnętrze meczetu ozdobiono motywami pnącej winorośli. Na ścianach powieszono obrazy przedstawiające święte miejsca dla islamu. Szczególnie wrażenie robią wykaligrafowane cytaty z wersami Koranu. Podłoga meczetu wyłożona jest dywanami. Nieopodal świątynie natkniemy się na muzułmański cmentarz. Naprzeciwko zaś usytuowany jest dom pielgrzyma, w którym poznamy i skosztujemy tradycyjne tatarskie dania. Do regionalnych smakołyków należą zdecydowanie kołduny i pierekaczewnik. Zwiedzanie meczetu możliwe jest w sezonie letnim od maja, w godzinach od 8 00 do 20 00.

&nbsp