Miasto Białystok wydało książkę. Możemy w niej przeczytać jakie ssaki zamieszkują miasto.

Miasto Białystok wydało książkę. Możemy w niej przeczytać jakie ssaki zamieszkują miasto.

Miasto Białystok wydało kolejną, szóstą publikację z serii „Bioróżnorodność Białegostoku”. Publikacja nosi tytuł „Ssaki Białegostoku” i jest efektem badania różnorodności biologicznej tej grupy zwierząt na terenie naszego miasta. A tych nie brakuje. Często można napotkać łosie, sarny, a nawet dziki. Czy są jeszcze jacyś mieszkańcy w lasach i łąkach miasta? Może to się okazać zaskakujące, ale okazało się, że mieszka u nas aż 41 gatunków ssaków, co stanowi 33,6 proc. wszystkich 122 gatunków ssaków stwierdzonych na terenie Polski. Mało które miasto może poszczycić się tak bogatą liczbą gatunków.

Książka obfituje w bogate opisy przybliżające czytelnikowi biologię i zwyczaje zwierząt, opisuje ich siedliska i miejsca występowania. Zawiera też dużo ciekawostek dotyczących poszczególnych gatunków, a także informacje wręcz zaskakujące – dotyczące np. występowania na terenie miasta gatunków rzadkich i będących pod ścisłą ochroną, jak wilk i ryś. Jest bogato ilustrowana zdjęciami wykonanymi przez uznanych przyrodników i fotografików. Całość uzupełniają mapy i zestawienia tabelaryczne. Okładka przedstawia największego ssaka w naszym kraju – samca łosia.

Wkrótce pojawią się kolejne dwie publikacje z cyklu „Bioróżnorodność Białegostoku”. Pierwsza – dotycząca świata pająków, druga – grzybów poliporoidalnych czyli hub. W przygotowaniu są publikacje dotyczące chrząszczy, płazów i gadów oraz owadów zapylających. Projekt „Bioróżnorodność Białegostoku” łącznie będzie liczył 14 publikacji. Zakończy się jesienią 2024 roku wydaniem jednego obszernego dzieła o nazwie „Bioróżnorodność Białegostoku” liczącego kilka tysięcy stron.