Ośrodek Rehabilitacji w Łapach został zmodernizowany i otwarty

Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 i potrzebują rehabilitacji będą mogli dojść do siebie dzięki nowoczesnemu sprzętowi medycznemu w komfortowych warunkach. Oddział Szpitala w Łapach przeszedł gruntowny remont oraz został wyposażony w potrzebne urządzenia. Przebudowane wnętrze ośrodka umożliwi poprawę dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i jakości leczenia schorzeń. Większość kosztów wykonania przedsięwzięcia pokryły dotacje unijne w kwocie ponad 2 mln zł.

Z tych środków zostały zakupione m.in. systemy rehabilitacji, bieżnia medyczna, wioślarz z oporem wodnym, rower medyczny, urządzenie do treningu kończyn oraz zrobotyzowany zestaw urządzeń rehabilitacji kończyn, a także wiele innych.

Rehabilitacja po covid-19 może obejmować różne rodzaje działań, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia nasilenia objawów choroby. Wśród najczęściej stosowanych metod rehabilitacyjnych w przypadku covid-19 są:

  • ćwiczenia oddechowe i fizjoterapia w celu poprawy siły i wydolności płuc oraz ułatwienia oddychania
  • ćwiczenia ruchowe i fizjoterapia w celu poprawy ogólnej sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej
  • ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe w celu zmniejszenia stresu i napięcia oraz poprawy jakości snu
  • zalecenia dotyczące diety i suplementacji w celu wzmocnienia organizmu i przywrócenia prawidłowej masy ciała
  • wsparcie psychologiczne i terapia behawioralna w celu radzenia sobie z lękiem i depresją, które często towarzyszą covid-19.

Rehabilitacja po covid-19 może być prowadzona w szpitalu lub w warunkach domowych, w zależności od potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby rehabilitacja była prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy uwzględnią indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta, aby jak najszybciej przywrócić mu jak najlepszą sprawność fizyczną i psychiczną.