Między innymi obywatele Sri Lanki, Sudanu, Jemenu, Kongo i Senegalu próbowali przejść nielegalnie we wtorek przez granicę polsko-białoruską. Kilkanaście osób próbowało przechodzić przez rzekę Świsłocz. Inni próbowali pochodzić po drabinie, którą otrzymali od organizatorów przemytu – białoruskich pograniczników. Według Straży Granicznej zabezpieczenia elektroniczne, które powstają obecnie jako uzupełnienie stalowej, 5-metrowej bariery, powstanie do połowy stycznia.
Gdy cała inwestycja zostanie zakończona, to najprawdopodobniej przekroczenie granicy w nielegalny sposób będzie niemożliwe. A to dlatego, że będzie ona obserwowana 24 godziny na dobę w czasie rzeczywistym. Zatem Straż Graniczna na bieżąco będzie znała położenie wszystkich osób, które znajdują się przy barierze.
Najbardziej problematycznym miejscem są bagna. Wiele zdesperowanych osób próbuje przejść właśnie tamtędy. W ostatnim czasie miały miejsce już dwie bardzo trudne akcje ratunkowe po polskiej stronie. Puszcza Białowieska i okolice Siemianówki to bardzo dzikie miejsca, gdzie lepiej się nie zapuszczać.