fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Niemka wydalona z Polski na 5 lat za łamanie zakazu zbliżania się do bariery na granicy

Coraz bardziej agresywną formę mają próby “pomocy” aktywistów dla nielegalnych migrantów forsujących granicę polsko-białoruską. W ostatnim czasie nawet przywiało tu osoby z Niemiec i Szwajcarii. Niezalegalizowana w żadną formę stowarzyszenia czy innej organizacji grupa ludzi, która nazywa się “Grupą granica” oskarża Straż Graniczną o używanie wulgaryzmów. Tymczasem jedna z aktywistek z Niemiec, która uporczywie wkraczała na pas przy stalowym płocie otrzymała 5-letni zakaz wjazdu do Polski. Nie można się do niego zbliżać na odległość 15 metrów.

Straż Graniczna łącznie zatrzymała 5 osób, które przerzucały przez płot – na stronę Białorusi jakieś torby.

Oprócz tego funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 1 marca ujawnili 93 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko – białoruską granicę. Najwięcej zdarzeń związanych z nielegalną migracją odnotowano na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Na tym odcinku do Polski wbrew przepisom próbowało się dostać 29 obcokrajowców.

Grupę cudzoziemców (17 obywateli Syrii i obywatela Somalii), którzy dostali się do Polski wbrew przepisom przez rzekę graniczną Świsłocz ujawnili funkcjonariusze z Placówki SG w Krynkach. Pozostałe zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Szudziałowie, Narewce, Białowieży i Czeremsze. Wśród ujawnionych cudzoziemców znajdowali się obywatele Syrii, Afganistanu, Jemenu, Somalii, Sudanu, Turcji, Iranu, Iraku.