Wilki – sprawdź, ile możesz o nich nie wiedzieć

Podlaskie lasy są pełne dzikich zwierząt. To znak, że w naszym regionie wyjątkowo dobrze i bezpiecznie się czują. Szczególnie wilki, które jeszcze w czasach PRL były mocno zwalczane. Na szczęście te piękne zwierzęta są pod ochroną, a ich populacja odradza się.

W podlaskich lasach organizacja WWF odnotowała obecność prawie 200 wilków. Doliczono się 28 watah! Jednak spotkać wilka praktycznie się nie da, wbrew pozorom jest to bardzo płochliwe zwierzę, które unika ludzi jak ognia. Być może osobniki przekazują kolejnym pokoleniom do czego zdolny jest człowiek, który prawie doprowadził do wybicia wszystkich wilków w Polsce.

Wilka można ujrzeć czekając na niego bardzo długo w myśliwskiej ambonie, które są zbudowane obok niektórych legowisk wilków. Inny sposób to foto pułapka zamontowana przez nadleśnictwa. Ostatni sposób to… przypadek. Na wilka można natrafić cicho przechodząc w pobliżu miejsc, w których mieszka. Jednakże takie spotkanie może być niebezpieczne, bowiem wystraszony wilk, który napotka nas blisko swego domu może zaatakować… ze strachu.

Warto wiedzieć, że wilki nie jedzą ludzkiego mięsa, gdyż te wydaje się być dla nich zwyczajnie śmierdzące. Najlepszym przysmakiem wilka jest surowa wołowina.