Korowód przechodzi przez wyludnione wsie

Kilka tygodni temu w Bielsku Podlaskim ruszyła kolejna edycja Podlasko-Poleskich Spotkań Kultury Tradycyjnej ”Tam po majowuj rosi”. Jest to doskonała szansa na poznanie białoruskiego folkloru. W tym roku dużą uwagę zwrócono na pokazanie tradycyjnej ceremonii zaślubin o charakterze domowym, która stopniowo zanika.

 

Dużą ciekawostką jest to znaczne ograniczenie roli młodych. Przez całą ceremonię praktycznie nic nie mówią i są cały czas prowadzeni za rękę przez starszego swata czy marszałka. W czasie uroczystości chóry dziewczęce wykonują obrzędową melodię,  która uczestników wprowadza w odmienny nastrój, pewien rodzaj transu.

 

W ramach Spotkań Kultury Tradycyjnej przez małe miejscowości na Podlasiu przechodzą rozśpiewane korowody. Niekiedy wsie są już całkiem wyludnione. Pod drodze dołączają do nich pozdrawiani mieszkańcy. Co roku obiera się inną trasę. Po wcześniejszym uzgodnieniu z gospodarzami, uczestnicy korowodu udają się również na pole aby je pobłogosławić. Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.