Kampus Uniwersytecki w Białymsmtoku będzie rozbudowany

W 2026 roku do kampusu przeniosą się studenci kierunków humanistycznych. Obecnie zajęcia mają w dawnym pokomunistycznym budynku przy placu NZS w centrum miasta. Mimo, że jest to zabytek, to wchodząc do środka czuje się ducha PRL na całego. W XXI wieku takie warunki nie są najlepsze do studiowania. Co innego w nowoczesnych salach dydaktycznych. Gmach będzie miał trzy kondygnacje i łączną powierzchnię 9000 m2. Na poziomie I piętra będzie połączony specjalną kładką z położonym obok budynkiem biblioteki.

Z przeprowadzką wiąże się także sprzedaż postkomunistycznego molocha, a także budynku znajdującego się naprzeciwko przy ul. Liniarskiego 3. Uczelnia ma już potencjalnych nabywców. Trwają jeszcze procedury przed podjęciem ostatecznej decyzji czy ostatecznie sprzedać budynki zainteresowanym.

Wiadomo już, że budynek przy Liniarskiego chce kupić spółka Apartamenty Rogowski. Oznacza to, że budynek trafiłby do dewelopera. Główny budynek uniwersytetu z Placu NZS chciałby kupić Polski Klaster Budowlany. Nie wiadomo jednak czy transakcje dojdą do skutku. Na obie musi zgodzić się Prezes Prokuratorii Generalnej RP. Kampus UwB przy Ciołkowskiego funkcjonuje od 2015 roku.