Kto jest najbardziej narażony na oparzenia słoneczne?

Opłacone przez: KKW Trzecia Droga PSL–PL2050 Szymona Hołowni

W momencie gdy słońce zaczyna świecić mocniej, a promienie słoneczne stają się intensywniejsze, wiele osób z dużym entuzjazmem postanawia nadać swojej skórze kolorytu poprzez opalanie. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może skutkować bolesnymi oparzeniami słonecznymi, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do powstania zmian nowotworowych na skórze. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz kto w największym stopniu jest narażony na ich szkodliwe działanie.

Czym są i jak powstają oparzenia słoneczne?

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu doświadczył niekomfortowego, a często także bolesnego uczucia, jakim są oparzenia słoneczne. Są one efektem niekorzystnego wpływu, jaki promienie słoneczne mają na naszą skórę. Warto tutaj zaznaczyć, że słońce i jego działanie mają istotny wpływ na nasze życie i zdrowie (poprawa nastroju, samopoczucia, synteza witaminy D3), dlatego nie należy unikać ich całkowicie. Jednak aby nie dopuścić do nieodwracalnych zmian w naszej skórze, do jakich dochodzi w trakcie oparzenia słonecznego, ważna jest świadomość, w jaki sposób powstają one na naszej skórze.

W naszym organizmie naturalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym stanowi barwnik, jakim jest melanina. W momencie gdy dochodzi do zwiększonej ekspozycji na słońce, nasza skóra zaczyna się bronić, produkując zwiększone ilości melaniny, czego efektem jest opalenizna. Jednak zanim ta pojawi się na naszej skórze, u niektórych osób dochodzi do podrażnienia wierzchnich warstw naskórka, co objawia się m.in. zaczerwienieniem. Oparzenia słoneczne to naturalna reakcja naszego organizmu na szkodliwe działanie promieni UVB (to one przede wszystkim odpowiadają za uszkodzenia naskórka).

Kogo najczęściej dotyczą oparzenia słoneczne?

Z pewnością zauważyłeś, że u jednych osób oparzenia słoneczne są bardziej dotkliwe, a u innych znacznie mniej. Wpływ na tę sytuację ma oczywiście ilość czasu spędzonego na słońcu i to, czy został użyty odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny. Oprócz tego na oparzenia słoneczne w dużej mierze narażone są dzieci, których skóra jest znacznie cieńsza niż dorosłych i nie posiada odpowiedniej ilości melaniny, przez co jest mniej odporna na podrażnienia. Do osób narażonych na szkodliwe działanie promieni UV należy także zaliczyć osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej skórze, a także jasnej karnacji lub osoby zaliczające się do fototypu I i II.

Jak rozpoznać oparzenia słoneczne?

W zależności od fototypu naszej skóry, intensywności promieni słonecznych oraz czasu spędzonego na słońcu, objawy oparzenia słonecznego mogą wystąpić po upływie 2-4 godzin, choć w niektórych przypadkach mogą stać się widoczne nawet po 15 minutach. Z kolei największa intensywność objawów pojawia się po upływie 12-14 godzin.

Do najczęstszych objawów oparzeń słonecznych zalicza się:

  • wyraźne zaczerwienienie skóry;
  • świąd;
  • pieczenie;
  • wrażliwość na dotyk i ból przy kontakcie ze skórą;
  • obrzęk skóry;
  • łuszczenie skóry.

W poważniejszych przypadkach (oparzenie II stopnia) objawy są o wiele bardziej intensywne, na skórze mogą powstawać pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a oprócz tego gorączka i ogólne osłabienie.

Czy opalanie usuwa zaskórniki?

Poparzenia słoneczne często pojawiają się u osób, które celowo wystawiają skórę na działanie promieni słonecznych, aby pozbyć się uporczywego problemu, jakim są zmiany trądzikowe i uporczywe zaskórniki. Choć słońce rzeczywiście przyczynia się do wysuszenia niedoskonałości i sprawia, że rozszerzone pory i zaskórniki przestają być problemem, jest to jedynie efekt tymczasowy, a objawy trądziku i przetłuszczająca się skóra po pewnym czasie powracają ze zdwojoną siłą.

Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?

Aby przebywanie na słońcu nie zakończyło się obolałą, czerwoną i piekącą skórą, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego opalania:

  • unikaj opalania pomiędzy 11:00 a 15:00 – w tym czasie działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze;
  • pamiętaj o aplikacji kremu z odpowiednio wysokim filtrem SPF;
  • jeśli przebywasz na słońcu kilka godzin, nie zapominaj o ponownej aplikacji kremu do opalania (co 2 godziny lub natychmiast po wyjściu z wody);
  • zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy;
  • pamiętaj o nawadnianiu swojego organizmu;
  • po opalaniu zaaplikuj na skórę balsam, który złagodzi podrażnienia i zregeneruje skórę.

Materiał partnera