Praca na Podlasiu – gdzie najłatwiej o znalezienie zatrudnienia?

Województwo podlaskie zazwyczaj kojarzy się z rozwiniętym rynkiem rolniczym. Znajdziesz tutaj jednak wiele innych sektorów gospodarki, a konkurencja jest duża. Sprawdź, gdzie szukać pracy w województwie podlaskim.

Praca podlaskie – jak wygląda rynek pracy?

Pomimo że w województwie podlaskim zauważalne są zmiany w strukturze zatrudnienia, to nadal utrzymuje się tam wyższa stopa bezrobocia niż w ogóle kraju. W grudniu wyniosła ona aż 7,0%, gdzie w Polsce było to 5,1%. Warto jednak zauważyć, że z każdym rokiem ten procent spada, a więc i maleje liczba bezrobotnych. Oznacza to zatem zwiększającą się liczbę miejsc pracy.

Dobrą sytuację na rynku pracy zauważyć można w powiecie bielskim. Niewielki odsetek bezrobotnych znajdziesz również w powiecie łomżyńskim czy suwalskim. Bezrobocie na poziomie 5,1% utrzymuje się również w stolicy województwa, czyli Białymstoku.

Przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw wyniosły natomiast 6891 zł, gdzie najwyższym średnim wynagrodzeniem mogą cieszyć się pracownicy działający w obszarze informacji i komunikacji. Na drugim miejscu uplasowali się natomiast pracownicy sektora budowlanego.

Praca na Podlasiu – jakie zawody poszukiwane?

Praca na Podlasiu to temat, który należy analizować pod kilkoma względami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na strukturę aktualnie poszukiwanych zawodów. W stolicy województwa największe zapotrzebowanie zauważa się w gronie elektryków i spawaczy.

W 2023 najczęściej poszukiwani byli pracownicy w zawodach robotników wykwalifikowanych oraz niewykwalifikowanych. Przede wszystkim deficyt zauważony był w rolnictwie, przemyśle spożywczym, handlu czy gastronomii. Szczególnie poszukiwani są również pracownicy biurowi oraz magazynowi.

Województwo podlaskie jest znane z przetwórstwa mleczarskiego oraz uboju zwierząt. Nie brakuje zatem ofert pracy dla osób specjalizujących się w tych sektorach. Osoby z wyższym wykształceniem są natomiast poszukiwane w gronie zawodów takich jak nauczyciel przedszkola, psycholog czy pielęgniarka. Jeżeli więc szukasz pracy w województwie podlaskim, skorzystaj między innymi z wyszukiwarki ofert na stronie: https://www.gowork.pl/praca/region/podlaskie.

Struktura zatrudnienia – gdzie szukać pracy na Podlasiu?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy na Podlasiu, możesz zacząć poszukiwania od największych pracodawców w regionie. Od lat na rynku dominuje Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, która zatrudnia średnio 5 tys. pracowników. Na drugim miejscu plasuje się natomiast Mlekpol, który również zajmuje się przetwórstwem mleczarskim.

Jeśli poszukujesz pracy w branży budownictwa, warto przyjrzeć się ofercie stanowisk w firmie Danwood z Bielska Podlaskiego, która zajmuje się wytwarzaniem domów prefabrykowanych. W podobnej branży funkcjonuje również polska grupa budowlana Unibep, która zajmuje się budownictwem mieszkaniowym.

Jeśli wyszukasz frazę „praca podlaskie”, możesz liczyć na długą listę poszukiwanych stanowisk. W szczególności nie musisz się martwić w tym regionie o brak ofert w przemyśle przetwórczym i budownictwie. Wykorzystaj okazję, że województwo podlaskie dąży do ciągłego rozwoju.

Artykuł sponsorowany