fot. Podlaski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

Rzeźby w tykocińskim kościele odrestaurowane

To jeszcze nie koniec prac nad nimi. Rzeźby odnawiane są na raty. Ostatni etap został odebrany przez Podlaską Wojewódzką Konserwator Zabytków – prof. dr hab. Małgorzatę Dajnowicz. Prace prowadzone były przy rzeźbach anioła i króla Dawida, wieńczących wieżyczki prospektu organowego, znajdującego się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.

W ramach konserwacji m.in. oczyszczono powierzchnię, przeprowadzono zabiegi dezynfekcji, impregnowano drewno i zabezpieczono warstwy pierwotne. Wykonano też niezbędne uzupełnienia ubytków. Konserwacja rzeźb stanowi jedynie element szeroko zakrojonych prac prowadzonych od kilku lat zarówno przy elewacji, jak i we wnętrzu świątyni, nadzorowanych przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Barokowy kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego. Jego budowę rozpoczęto w roku 1742 r. wg projektu Tomasza II Bellottiego i kontynuowano wg projektu Jana Henryka Klemma. Organy główne znajdujące się we wnętrzu kościoła należą do cenniejszych obiektów sztuki organmistrzowskiej na terenie obecnego województwa podlaskiego. Mimo XIX- wiecznej przebudowy, instrument posiada szereg wartości i unikatowych rozwiązań, które wzbogacają jego walory zabytkowe.

Zarówno organy, jak i rzeźby poddane konserwacji zostały wpisane do rejestru zabytków w 1970 r., z kolei świątynię parafialną wpisano do rejestru w 1956 r.