Tajemnicze nasypy. Ta ziemia ma swój sekret

Coś innego

Zbucz to niewielka miejscowość w powiecie hajnowskim. Tajemnicze nasypy w formia wałów na tle płaskiego terenu, zdecydowanie przyciągają wzrok przejeżdżających przez okolice kierowców. Od pokoleń nazywane są przez mieszkańców po prostu okopami. Do tej pory nie udało się jasno sprecyzować historii ich pochodzenia.

Na tropie prawdy

Niektórzy uważają, ze powstały w czasach najazdów tatarskich. Było to okres wczesnego średniowiecza kiedy to imperium mongolskie osiągnęło szczyt swej potęgi. Inni badacze wskazują zaś bardziej na XVII w. i czasy potopu. Wersja ta wydaje się być bliższa prawdy. W wałach odnaleziono bowiem szkielety datowane właśnie na wojny ze Szwedami. Prawdopodobnie wzniesienie pełniło funkcję cmentarza, na którym grzebano nie tylko wojowników. Mogło to też być zwykłe miejsce schronienia przed nieprzyjaciółmi, gdzie chowano również wszystkie drogocenne przedmioty. Dotychczasowe wykopaliska nie zdołały odpowiedzieć na wiele pytań. Do tej pory nie wiadomo skąd przybyli i gdzie mieszkali ludzie, którzy wykorzystywali ten nietypowy teren. Konieczne są kolejne badania archeologiczne pozwalające porównać okopy do podobnych miejsc na Podlasiu. Ziemia z pewnością kryje nadal wiele tajemnic.

Źródło zdjęcia: http://wielkarajza.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>