Zmywarka czy mycie ręczne – co jest bardziej eko?

Korzystanie ze zmywarki znacząco podnosi codzienny komfort i eliminuje konieczność ręcznego zmywania naczyń. Wiele osób sądzi jednak, że jest to urządzenie energochłonne i na dłuższą metę nieopłacalne. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie – w praktyce korzystanie ze zmywarki może być o wiele mniej kosztowne niż mycie ręczne. Sprawdźmy, z czego to wynika i która z metod jest bardziej ekologiczna.

Zmywanie ręczne – droższe niż sądzisz

Najbardziej problematyczną kwestią związaną z ręcznym myciem naczyń wbrew pozorom nie jest czas, jakiego potrzebujesz, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, ile wody zużywa cały proces. Średnio jest to około 80 litrów (40 litrów zimnej i 40 litrów ciepłej wody). Przy aktualnych stawkach za wodę może się więc okazać, że koszt takiego ręcznego zmywania wyniesie nawet 1,50-2 zł. Należy do tego doliczyć cenę, jaką trzeba zapłacić za płyn (około 4-5 zł za butelką, która wystarczy na 30 myć).

Dla porównania do umycia takiej samej ilości naczyń w zmywarce potrzebujesz około 25 litrów zimnej wody, która jest około 3 razy tańsza niż ciepła. Biorąc więc pod uwagę, że za wodę zapłacisz około 30 groszy, a za prąd około 90 groszy, łączny koszt mycia w zmywarce wyniesie 1,20 zł. Oczywiście należy doliczyć tutaj koszt środków czyszczących – opakowanie kostek do zmywarek kosztuje około 20 zł i wystarczy na 30 myć.

Jak widać, mycie ręczne jest nieco droższe niż mycie w zmywarce i choć nie są to ogromne różnice, w perspektywie całego roku mogą być one zauważalne. A zaoszczędzisz jeszcze bardziej, jeżeli zainwestujesz w urządzenie energooszczędne (A+, A++ lub A+++), które zużywać będzie o wiele mniej prądu.

Mycie w zmywarce – nie tylko tańsze!

Czas jednak odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie – które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne? Biorąc pod uwagę ilość zużywanej wody, zdecydowanie wygrywa mycie w zmywarce. Do usunięcia zabrudzeń potrzebować będziesz bowiem nawet 3-4 razy mniej wody. Co więcej, nowoczesne urządzenia tego typu pobierają wyłącznie zimną wodę, którą następnie podgrzewają.

To jednak nie wszystkie korzyści mycia w zmywarce. Dzięki jej zakupowi możesz liczyć na:

    • znaczną oszczędność czasu (mycie ręczne wymaga poświęcenia co najmniej 30 minut, a czas pracy zmywarki to zwykle 60-110 minut, ale jest to proces automatyczny i Twoim jedynym obowiązkiem jest załadowanie naczyń, co trwa 5-10 minut);
  • większy komfort i możliwość uniknięcia jednego z najbardziej żmudnych domowych obowiązków, jakim jest ręczne mycie naczyń;
  • dokładnie umyte, pozbawione bakterii naczynia – usuwanie zabrudzeń w zmywarce jest o wiele skuteczniejsze niż ręczne.

Chcesz zaoszczędzić i być eko? Postaw na nowoczesną zmywarkę!

Jeżeli chcesz cieszyć się wszystkimi wymienionymi wyżej korzyściami, powinieneś postawić na sprawdzony i funkcjonalny sprzęt. W ofercie Electrolux znajdziesz zmywarki energooszczędne, które wyposażone zostały w przydatne funkcje, takie jak QuickSelect, pozwala na bezproblemowy wybór odpowiedniego cyklu zmywania, czy AirDry – zapewnia trzy razy skuteczniejsze suszenie.

Materiał partnera