Agroturystyka nad Dowcieniem

Opłacone przez: KKW Trzecia Droga PSL–PL2050 Szymona Hołowni

Adres:

Adres: Burdeniszki 22, 16-402 Suwałki

GPS: 54.076467155297, 23.121219575114

Telefon: 695-844-700

Email: [email protected]

Strona internetowa: http://www.nad-dowcieniem.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Agroturystyka nad Dowcieniem położona jest w małej miejscowości Burdeniszki. Lokalizacja w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, nad brzegiem jeziora stwarza doskonałe warunki wypoczynkowe.

Agroturystyka nad Dowcieniem – Oferta

Ofertę noclegową stanowią trzy pokoje w domu jednorodzinnym. Każdy z nich posiada oddzielne wejście. Do wyboru mamy pokój jedno, dwu, trzy i czteroosobowy.Izby wyposażono w łazienki, telewizor, radio, osobny balkon oraz aneks kuchenny. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest duży plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i trampoliną. Posesja otoczona drzewami iglastymi zapewnia ciszę, a także prywatność. Bliskość jeziora daje szansę na wodne szaleństwa. Bez trudu wypożyczymy łódki czy kajakami. Okolicę z kolei poznamy dzięki rowerowym wycieczkom. Przy domu wydzielono odpowiednie miejsce na biesiady przy grillu bądź ognisku.Miłośnicy rywalizacji odnajdą się na boisku do siatkówki lub przy stole do tenisa stołowego. Cena za dobę noclegu to koszt od 40 do 60 zł.

Atrakcje

Kwatera mieści się w niewielkim oddaleniu od klasztoru pokamedulskiego we wsi Wigry. Dawniej tereny te służyły do polowań książąt litewskich i królów Polski. W czasach księcia Witolda istniał tam już dworek myśliwski, który rozbudowano specjalnie dla króla Władysława IV Wazy.Jan II Kazimierz wypełniając ”śluby lwowskie” przekazał jezioro wigierskie razem z puszczą dla zakonu kamedułów. Początkowo mieszkali oni w drewnianych zabudowaniach, lecz po pożarze, który miał miejsce w 1671 r. rozpoczęto budowę kościoła i murowanego klasztoru. Stworzono ponadto wieżę zegarową, dom gościnny dla osób świeckich czy też pomieszczenie gospodarcze.Zadbano również a aspekt estetyczny,zakładając sad, ogród botaniczny i zwierzyniec. Zakon skutecznie prowadził akcję osadniczą. Z ich inicjatywy powołano do życia ceglarnie,huty szkła czy tartaki. Mimo że nadawano im kolejne dobra, sami również poszerzali swe granice. Skutkowało to procesami, a następnie wysiedleniem. Klasztor, który przejęła uboga parafia, wkrótce rozebrano. Pod klasztornymi budowlami i kościołem mieściły się ogromne piwnice, w których zakonnicy przetrzymywali wina, miody, piwa i różne inne trwałe towary. Do piwnic tych nie ma obecnie dostępu – poza małymi ich fragmentami – gdyż są zasypane gruzami.

&nbsp