Kwatery u Arka

Adres:

Adres: Suwałki, Noniewicza 85

GPS: 54.10386326632607, 22.9318354615242

Telefon: 600-664-818, 87-566-33-72

Email:

Strona internetowa:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek:

Wtorek:

Środa:

Czwartek:

Piątek:

Sobota:

Niedziela:

Położenie

Kwatery u Arka zlokalizowane są w centrum Suwałk w prywatnej kamienicy na trzecim piętrze.

Kwatery u Arka – Oferta

Na wynajem przeznaczono dwa pokoje dwuosobowe i jeden pokój czteroosobowy. Łazienka i wc są wspólne. Aneks kuchenny wyposażono w komplet naczyń, kuchenkę gazową i lodówkę. Ceny za nocleg zaczynają się od 45 zł. Zakwaterowanie zaczyna się o 14 00, a kończy o 10 00 w dniu odjazdu.Na gości zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking. Na terenie lokalu zagwarantowano dostęp do bezprzewodowego internetu.

Atrakcje i ciekawostki

Niecałe 5 km na północny wschód od Suwałk we wsi Szwajcaria, mieści się cmentarzysko Jaćwingów. Rezerwat archeologiczny posiada powierzchnię ponad 4 ha. Średnica kurhanów wynosi od 6 do 21 metrów. Teren był badany przez w latach 1955-1966 przez ekspedycję pod przewodnictwem Jerzego Antoniewicza. Każdy kurhan składa się z kilku warstw kamieni. Nagromadzenie małych wzniesień terenu, które porośnięte są roślinną, sprawia wrażenie jakby niegdyś przejechał tam spychacz. Na cmentarzysku znajdują się pochówki całopalne i szkieletowe. W zależności od statusu zmarłego, te drugie zawierają ozdoby, naczynia, broń. W czasie badań odnaleziono pochówki typu książęcego charakteryzujące się okazałością i bogatym wyposażeniem (miecze, pozłacane pasy, srebrne oszczepy i inne atrybuty wojownika). W okolicy znajduje się jeszcze kilka podobnych cmentarzysk jaćwieskich – w Osinkach, Prudziszkach, Żywej Wodzie i wsi Balwinowo – gdzie jest nawet większy niż w Szwajcarii cmentarz z V-VI w. n.e.

Nieopodal cmentarzyska, co roku odbywa się festyn archeologiczny, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pierwsza edycja miała miejsce w 1999 r.Celem tej cyklicznej imprezy jest zaprezentowanie zagadnień związanych z archeologią doświadczalną. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie z Polski i Litwy demonstrują najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Można między innymi obejrzeć, jak w epoce kamienia wykonywano narzędzia i broń z krzemienia, kości i rogu, w jaki sposób wykonywano naczynia gliniane, zarówno poprzez lepienie ręczne, jak i na kole garncarskim. Prezentowane są też sposoby wykonywania odzieży i najprzeróżniejszych ozdób. Odtwarza się także metody sporządzania pożywienia, mikstur leczniczych z ziół czy trucizn.

&nbsp