Zabezpieczenia samochodu a autocasco

Autoalarm, immobilizer czy lokalizator GPS to podstawowe zabezpieczenia samochodów. Czy musisz je mieć zamontowane w samochodzie, gdy będziesz chciał wykupić ubezpieczenie od kradzieży? Jakich zasad musisz się trzymać, by nie stracić odszkodowania w razie utraty pojazdu? I czym grozi podanie fałszywych informacji przy podpisywaniu umowy autocasco?

Autocasco – jaka spoczywa odpowiedzialność na ubezpieczonym?

Dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne AC może być przydatne w wielu sytuacjach. Poczynając od coraz bardziej zmiennej pogody, która wyrządza z każdym rokiem więcej strat, kończąc na atakach wandali i podpaleniach pojazdów. Jednym z ważnych aspektów ubezpieczenia autocasco jest ochrona przed kradzieżą. Jakich zachowań może wymagać od Ciebie ubezpieczyciel? Czy sposób zabezpieczenia samochodu ma wpływ na odszkodowanie?

 

Odpowiedzialność za pojazd leży przede wszystkim po stronie właściciela. Jeśli posiadasz samochód, to powinieneś zminimalizować szansę kradzieży. Oczywiście niektórych kradzieży nie da się uniknąć i jeśli złodziej będzie chciał ukraść konkretnie Twój samochód, to najprawdopodobniej to zrobi. Jednak dużo zależy także od Ciebie – zwłaszcza w kontekście drobnych złodziei, którzy kradną pojazdy na części.

Autocasco – co to  jest rażące niedbalstwo?

Postaraj się unikać rażącego niedbalstwa – to naruszenia warunków ubezpieczenia, które mogą skutkować odmową wypłacenia odszkodowania. Nie brzmi miło, ale dotyczy prostych zachowań, które pewnie i tak stosujesz na co dzień. O co więc chodzi?

 

– Dla ubezpieczyciela rażącym niedbalstwem jest pozostawienie samochodu w niestrzeżonym miejscu bez uruchomienia systemów zabezpieczających, zostawienie kluczyków i dokumentów w aucie czy trzymanie ich w łatwo dostępnym miejscu podczas wyjścia z domu – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

 

Pamiętaj także, że kluczyki są także uważane za element zabezpieczenia samochodu. Gdy zgubisz je, to zgłoś ten fakt do ubezpieczyciela – najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić zamki.

Autocasco – jakie wymagania mają ubezpieczyciele?

Podpisując umowę na polisę AC, musisz mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie wymagał od Ciebie kilku rzeczy. Jak już było wyżej wspomniane, TU będzie liczyć na Twoją odpowiedzialność. W zapewnieniu bezpieczeństwa auta  nie chodzi tylko o rozsądne zachowania, ale także o montaż odpowiednich zabezpieczeń.

 

Ubezpieczyciele, wyceniając polisę AC, zwracają uwagę na jakość i ilość zainstalowanych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Niektóre TU nawet nie podpiszą z Tobą umowy, jeśli Twoje auto nie będzie ich miało. Wszystkie wymagania ubezpieczycieli dotyczące kwestii ochrony pojazdu przed kradzieżą znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli tak zwanym OWU – warto więc do nich zajrzeć!

 

Może zdarzyć się tak, że ubezpieczyciel będzie sprawdzał po kradzieży, czy włączyłeś zabezpieczenia w pojeździe – jeśli nie, to nie otrzymasz odszkodowania. Niektóre towarzystw ubezpieczeniowe określają ilość zabezpieczeń samochodu na podstawie jego wartości rynkowej – im droższy pojazd, tym więcej zabezpieczeń musi mieć.

Autocasco – jak zabezpieczyć samochód?

Jednym z niezbędnych elementów dobrego zabezpieczenia samochodu są urządzenia przeciwkradzieżowe, które zostały zaakceptowane przez ubezpieczyciela. Powinny być one montowane fabrycznie lub przez licencjonowaną stację obsługi podaną przez producenta. Jakie są najpopularniejsze systemy i urządzenia zabezpieczające samochody przed kradzieżą?

  • autoalarm – wydaje sygnały dźwiękowe i świetlne,
  • immobiliser – blokuje zapłon, rozrusznik i dopływ paliwa,
  • lokalizator – namierza pojazd za pomocą GPS,
  • mechaniczne blokady – montowane na kluczyk blokady kierownicy lub drążka zmiany biegów.
  • monitoring radiowy – namierza samochód przy pomocy fal radiowych.

Pamiętaj, że tylko zatwierdzone przez ubezpieczyciela urządzenia antykradzieżowe zapewnią Ci brak kłopotów przy wypłacie odszkodowania w razie kradzieży! Jednocześnie jakość i ilość zamontowanych systemów również wpływa na cenę ubezpieczenia, którą warto sprawdzić w porównywarce OC AC mubi.pl.

Autocasco – czym grozi podawanie nieprawdziwych informacji?

Gdy zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia AC, to przed zawarciem umowy będziesz zapytany przez ubezpieczyciela o zainstalowane systemy antykradzieżowe w samochodzie. Nie warto w tej kwestii zmyślać i liczyć na niższą składkę. Nawet jak tak się stanie, to w razie kradzieży i udowodnienia zatajenia prawdy, grozić Ci będzie odmowa przyznania odszkodowania i rekalkulacja składki.

 

Jeśli nie będziesz miał odpowiednich zabezpieczeń samochodu, to ubezpieczyciel zleci Ci ich montaż, co na pewno poprawi bezpieczeństwo samochodu przed kradzieżą. Warto więc zadbać o ochronę pojazdu jeszcze przed wybraniem autocasco.

Materiał partnerski