Featured Video Play Icon

To jedno z najstarszych miast na Podlasiu. Co warto zwiedzić w Bielsku Podlaskim?

Bielsk Podlaski prawa miejsce zyskał już w 1495 roku co czyni je jednym z najstarszych podlaskich miast. Gdyby nie historyczne zawiłości, to prawdopodobnie byłaby dziś stolica województwa podlaskiego, bo Białystok byłby raczej wsią. Stało się inaczej, ale wspaniałości Bielsku i tak nie odebrano. Do dziś jest to bardzo przyjemne miejsce, które warto odwiedzić.

Miejsca historyczne, bogactwo kulturowe, tygiel narodowościowy. Jeszcze przed II wojną światową było to miasto zamieszkałe głównie przez Żydów – podobnie jak większość innych podlaskich miast. Dziś miasto zamieszkałe jest przez Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Dlatego też oprócz wspaniałego katolickiego Zespołu Klasztornego Karmelitów, warto zobaczyć też bielskie prawosławne świątynie. W Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy znajduje się cudowna ikona Matki Bożej ofiarowana przez królową Helenę, żonę Aleksandra Jagiellończyka. Niektóre cerkwie z zewnątrz być może nie prezentują się dla turysty bez znajomości architektury jakoś szczególnie interesująco, ale wnętrza każdej z nich zapierają dech w piersiach!

Nie można też nie wspomnieć o kultowym filmie Znachor. Jego akcja dzieje się w Bielsku Podlaskim. Do dziś można zobaczyć filmowy sklep, w którym to prof. Wilczur napotkał swoją córkę. Obecnie to sklep obuwniczy. Na miejscu są pamiątki po filmie. Warto też odwiedzić liczne muzea, dzięki którym jeszcze bardziej poznacie smaczki lokalnej kultury. Nie zapominajmy o lokalnej kuchni – kartacze, babka ziemniaczana czy pierogi to w ostatnich latach kultowe już dania, które masowo zamawiają turyści.